Kuzey Irak Referandumunda İlk Sonuçlar Açıklandı

Kuzey Irak'ta bugün gerçekleşen bağımsızlık referandumunda oy verme işlemi ve sayım tamamlandı ve ilk sonuçlar açıklandı.

Kuzey Irak Referandumunda İlk Sonuçlar Açıklandı

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi tarafından gerçekleştirilen bağımsızlık referandumunda oy sayım işlemi tamamlandı ve ilk sonuçlar açıklandı. Ülkemizi de yakından ilgilendiren referandum oylamasında %97.8 oranında evet oyu kullanıldığı açıklandı. Resmi olmayan sonuçlara göre referandum yapılan bağımsız Kürdistan oylamasında halkın büyük çoğunluğunun evet oyu verdiği görülüyor. 

Ülkemiz ve bölge ülkeleri İran, Süriye ve Irak başta olmak üzere uluslararası kamuoyu tarafından da karşı çıkılan referandum tüm karşı çıkışlara rağmen gerçekleşti. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani tarafından desteklenen ve Kuzey Irak bölgesinin merkezi yönetimden ayrılıp bağımsız bir ülke olmasının oylandığı bu referandumda çıkan sonuç çevre ülkeler, Irak Merkezi Hükümeti ve İran tarafından da tanınmıyor. Sonuçlarının ne olacağının ülkemizde de uzun uzun tartışıldığı referanduma katılım oranının yüksek olduğu da belirtildi.

Referandum Sandık Sonuçları:

Seçmen sayısı: 192.803

Evet: %95.93

Hayır: % 4.07

Şehir Bazında Sandık Sonuçları:

Erbil: %86

Duhok: %90

Kerkük: %78.77

Ninova Ovası: %86

Hanekin: %92

Akre: %94

Gulala: %78

Zaho: %94

Karatepe: %62

Cebare: %76

Soran: %86

Mahmur: %87.3

Amediye: %89

Anahtar Kelimeler:
Kuzey IrakReferandumIrak
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.
Misafir Avatar
Ali 3 ay önce

Ne olacağı gerçekten merak konusu. Umarım ülkemizin çıkarları için en uygun hamleler yapılır.