TEOG Sınavı Ne Zaman Kalkıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın açıklamalarıyla gündeme gelen TEOG sınavı kalıyor mu? Cumhurbaşkanı, sonraki açıklamalarında da bu konuyu gündeme getirdi ve sınav sisteminin nasıl değişeceğini belirtti.

TEOG Sınavı Ne Zaman Kalkıyor?

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki açıklamasında TEOG sınavının kalkması gerektiğini belirtmişti. Akıllara hemen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş ( TEOG ) sınavının kalkıp kalkmayacağına çevrildi. Sınav sisteminin ne zaman kalkacağı ve bu sistemin yerine nasıl bir sitem düşünüldüğü merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanı, ABD seyahati öncesi yaptığı açıklamada da bu konuyu gündeme getirdi. Başbakan ile yapılan görüşmede konunun gündeme geldiğini ve TEOG sınavının kaldırılmasıyla ilgili mutabakata varıldığını belirtti. Net bir tarih verilmese de Cumhurbaşkanı açıkamasında kısa süre içinde sınav sisteminin kaldırılabileceği ve yerine farklı bir eleme yöntemi getirileceği belirtildi. Yapılan açıklamada ise başbakan ve bakan ile yapılacak görüşmeler sonucunda konunun nihai şeklini alacağı ve kısa süre içinde sonuçlanacağı belirtildi.

TEOG sınavı kaldırılırsa yerine konulacak sistemde her okul kendi sınavını uygulayacak. Fen Lisesleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve diğer liseler Milli Eğitim Bakanlığı gözetiminde sınav hazırlayacak ve o okula girmek isteyen öğrenci bu sınavlara katılarak gideceği liseyi seçecek. Dershanelerin kapatılması sonrası açılan etüt merkezi gibi kurumlar ve özel ders konuları da böyle bir sitemin gelmesi durumunda işlevselliğini yitirecek. Ancak her okulun kendi sınavını yapması durumunda oluşacak karışıklık ve diğer olumsuzluklarla ilgili eğitimcilerin görüşleri de önemli olacaktır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.