Bridgestone karını inanılmaz arttırıyor (5/5)

Brisa'dan 2015'te 1,8 milyar liralık ciro kasada. Brisa'nın, geçen yıl satış geliri yüzde 6,4 ve net dönem karı yüzde 3 arttı...

Bridgestone karını inanılmaz arttırıyor (5/5)
 Brisa, geçen yıl  1 milyar 802 milyon liralık satış geliri, 192 milyon liralık da net dönem karı elde etti.
Brisa tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket Ocak-Aralık 2015 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla satış gelirini yüzde 6,4 artırarak 1 milyar 802 milyon liraya çıkardı.

Şirketin bu dönemde, esas faaliyet karı yüzde 10 artarak 291 milyon liraya ulaşırken, net dönem karı da yüzde 3 yükselerek 192 milyon lira düzeyinde gerçekleşti.

Brisa, 2015 yılında fabrika modernizasyon ve kapasite artırımı çalışmaları ve diğer birimler için yapılan yatırımlarla 108,1 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi.

Bu miktarın 48,3 milyon dolarlık kısmı İzmit fabrikasının yenilenme, modernizasyon ve kapasite artırım yatırımlarında kullanıldı. Aynı dönemde İzmit fabrikası hariç yatırım miktarı 19 milyon dolar oldu. Ayrıca Aksaray’da kurulacak ikinci fabrika için 2015 yılında 40,8 milyon dolarlık yatırım harcaması yapıldı. 


- "2015'in zorlu koşullarına rağmen sektör liderliğimizi koruduk"
Açıklamada şirketin finansal sonuçlarına ilişkin görüşlerine yer verilen Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay, 2015'in zorlu koşullarına rağmen, Brisa olarak sektör liderliğini koruduklarını ifade etti.

Toplam satış gelirlerini artırdıklarını belirten Gürçay, "Ciro artışının olumlu etkisi karlılık artışıyla desteklenerek, brüt kar seviyesinde geçen yıla göre yüzde 15,2 artış elde ettik. Brüt karlılık oranı da 2015'te yüzde 31,2 ile geçen yılın 2,4 puan üzerinde gerçekleşti. Bu olumlu gerçekleşme FAVÖK seviyesinde de devam ederek, geçen yıla göre sağlanan yüzde 7,2'lik artışla 352 milyon liralık büyüklüğe ulaştı" değerlendirmelerini yaptı.

Gürçay, 2015 yılının ihracat ve yatırım açısından da önemli bir yıl olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:
"2015 yılı haziran ayından itibaren Lassa'nın uluslararası yolculuğunda dev adımlar atarak, faaliyetlerimizin iş sonuçlarına katkılarını görmeye başladık. Hem FC Barcelona ile iş birliğine imza attık, hem de Lassa'nın İspanya'daki 41'inci mağazasını açtık. Lassa markamızın ihracatı adetsel olarak yüzde 5 büyüdü. Yıl sonu itibarıyla Lassa, 70'e yakın ülkede 130'un üzerinde tabelalı satış noktasıyla araç sahipleriyle buluştu. 2015 yılı Brisa olarak yatırımlarımız açısından da önemli bir yıl oldu. Brisa olarak yıl içinde 108 milyon dolar tutarında yatırım hedefimizi gerçekleştirdik." 

Şirketin kuruluşundan bu yana gerçekleştirilen fabrika yatırım tutarının 1 milyar doları aştığını aktaran Gürçay, bu yatırımın 307 milyon dolarlık kısmının son 5 yılda İzmit üretim tesislerinde hayata geçirildiği bilgisini verdi.
Gürçay, İzmit tesislerinde yenileme yatırımlarının devam ettiğini vurgulayarak, 300 milyon dolarlık başlangıç yatırımıyla 2018'de devreye almayı hedefledikleri binek ve hafif ticari araç lastik üretimi yapacak Aksaray fabrikalarının yatırımının da tüm hızıyla sürdüğünü vurguladı. 

Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay, yeni tesisleriyle 2018 yılında toplam üretim kapasitelerini yüzde 30 artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.