Dövizin artışı 'Sıfır otomobil'de kapıyı 40 bin liradan açtırıyor!(3/4)

Dövizin artışı 'Sıfır otomobil'de kapıyı 40 bin liradan açtırıyor! Her geçen gün artan döviz fiyatlarına bakıldığından herşey ateş pahası olurken, düşü motorlu araçlarda buna bağlı olarak yükseldi. Neredeyse 40 bin liranın altında sıfır otomobil bulmak imkan....

Dövizin artışı 'Sıfır otomobil'de kapıyı 40 bin liradan açtırıyor!(3/4)
Dövizin artışı 'Sıfır otomobil'de kapıyı 40 bin liradan açtırıyor! Her geçen gün artan döviz fiyatlarına bakıldığından herşey ateş pahası olurken, düşü motorlu araçlarda buna bağlı olarak yükseldi. Neredeyse 40 bin liranın altında sıfır otomobil bulmak imkan....

Son yıllarda sürekli artan döviz fiyatlarına endeksli olarak artış yaşanan bir çok ürün var. Ama neredeyse ihtiyaç haline gelen araçlarda da durum çok farklı değil. İkinci el piyasası sürekli artış göstermesi yetmiyormuş gibi bir de sıfır araçlarda 40 bin liranın altında araç bulmak çok zor olurken fiyatlar 1300-1400 cc motor hacimli araçlar 50 bin ile 70 bin liralara kadar çıkabiliyor. 
Döviz kurlarında yaşanan artışa bağlı olarak, düşük hacimli motorlu olanlar da dahil piyasada 40 bin liranın altında "sıfır otomobil" bulmak imkansız hale geldi.

Şehir içi kullanım kolaylığı, tasarruflu yakıt tüketimi ve vergi avantajı gibi nedenlerle tercih edilen "küçük sınıf" (B segmenti) Otomobillerin 1000-1200 motor hacmine sahip modellerinde bile 40-50 lira seviyesinde seyreden fiyatlar, 1300-1400 cc motor hacimli olanlarda 50 bin liradan 70 bin liraya kadar çıkabiliyor.

AA muhabirinin, Türkiye pazarında faaliyet gösteren otomobil firmalarının en düşük motor hacmi ve en az donanıma sahip modellerini baz alarak yaptığı derlemeye göre, 2016 model B segmenti otomobiller, 40 bin liradan başlayan, 70 bin lirayı aşan fiyatlarla satılıyor.

Düşük motor hacmi ve en az donanıma sahip modeller bile genellikle 40 ila 50 bin lira aralığında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Piyasada, fiyatı 40 bin liranın altında olan otomobil kalmazken, yine küçük sınıfta yer almasına rağmen motor hacmi 1300-1400 cc olan modellerin fiyatları ise 50-70 bin lirayı buluyor.

Bugatti Chiron nefesinizi kesecek!
2015'İN İLK ÇEYREĞİNDE 21 MODEL 40 BİN LİRANIN ALTINDA

Geçen yılın ilk çeyreğinde, Renault Grubundaki Dacia'nın 5, Hyundai'nin 4, Fiat'ın 3, Peugeot ve Ford'un 2'şer, Renault, Citroen, Mitsubishi, Toyota ve Volkswagen'in birer modeli, 40 bin liranın altındaki fiyatlardan satılırken, 2016'nın ilk çeyreği tamamlanmadan bu fiyat seviyesinde otomobil bulmak zor hale geldi. Bu yılın en hesaplı otomobili olarak Seat'ın 1000 cc motor hacmine sahip "Ibiza" modeli, 40 bin liralık fiyatıyla öne çıktı. Küçük sınıf otomobillerde bile daha büyük motor hacmi ve konfor tercih eden tüketicilerin, 50 bin liradan başlayan, 70 bin lirayı aşan fiyatları gözden çıkarması gerekiyor.

0 KM ARAÇ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UFAK AYRINTILAR
1-Aracın motor ve şasi no kontrollerini araç tesliminde ruhsata ve AT uygunluk belgelerine uyacak şekilde kontrol ettirin.
2-Aracın İtalyanca yazan gümrük evraklarının orjinallerini yoksa fotokopilerini muhakkak yanınızda bulundurun.(İleride bir sıkıntı doğacak olursa TofaşTürk Otomobil Fab. ile muhattap oluyorsunuz ve onlar pek bi yardımcı olmuyorlar.Ama elinizde İtalyanca evraklar,gümrük belgeleri vs varsa bu sorunu İtalya ile de halledebilme ihtimaliniz oluşmuş olur.)
3-Aracınızın Lastik tarihlerine dikkat edin.
4-O km araçların muayeneleri artık araç tescil tarihine göre değil gümrük tarihine göre olduğu için showroomda ve ya stokta ne kadar zaman kalmış öğrenin.Eğer uzun bir süre ise muayene'ye o kadar erken gidersiniz.
5-Fiyat indirimlerine dikkat edin bazı bayiler vergi kaçırmakta kısacası düşük fatura kesmekte ve ileride yeni yasa ile bu vergi yeni araç alıcıların üstüne kalacak.(Yurtdışında böle ve yakın zamanda TR'de de uygulanacak)
6-Gümrük esnasında gemide ve ya tırda gözle görünemeyecek hatalar olmakta.Alt takım ezilmekte ve ilerde sıkıntı yaratmakta gibi.Komple aracı teste ve kontrole sokun.Gözünüzün önünde boya kalemi ile kalınlık testi yaptırın.
7-Araç alınırken herkesin bilmediği bir takım araç extraları da size verilmek zorunda.Bu extra'dan kastım paketler değil tabikide.Güncel model paspasları , bagaj havuzu , kullanım kılavuzları , yedek anahtar vs vs.
8-Aracın naylonlarını gözünüzün önünde yırtın yırtacaksanız.Bazı bayiler sıfır göstermek için sizin aldığınz aracın naylonları alıyor az kullanılmış ve sonradan test aracı olmasından vazgeçilmiş araçları naylonlayıp satıyor.Dikkat derim.
9-Extra km ve ya yıl garantisini muhakkak alın çok lazım oluyor.Çok bi para istemiyorlar merak etmeyin 300-500 arası bir rakam ilave 2 yıl için.
10-Plaka takarken plakalığa bazen 4 vida atıyorlar.Normalde 2 vidalık yeri olan plakalığa atılan extra 2 delik aracın tamponunu delmek demek.İleride kare plakaya ve ya app plaka yapmak istediğinizde o delikler sıkıntı yaratmasın.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.