Fed "Bej Kitabın" Mart sayısını bugün yayımladı (4/5)

ABD Merkez Bankasının (Fed) Bej Kitap Mart sayısını bugün itibariyle yayımladı. Bej Kitap Amerikan tarım sektörü, iş gücü, finansal dalgalanmalar gibi daha birçok konuya değinen Bej Kitap...

Fed "Bej Kitabın" Mart sayısını bugün yayımladı (4/5)
 
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) "Bej Kitap" raporu, ülke ekonomisinin önceki aylara kıyasla nispeten zayıfladığına işaret etti.

Fed'in 12 bölgesel şubesinden gelen raporlarla hazırlanan ve Amerikan ekonomisine ışık tutan araştırma raporu "Bej Kitap"ın Mart sayısı, bugün yayımlandı.

Ocak ortasından şubat sonuna kadarki dönemi kapsayan rapora göre, ekonomik aktivite ülkedeki 12 bölgenin 7'sinde artış gösterdi. Bir önceki raporda ise ekonominin 10 bölgede genişlediği bildirilmişti.

Finansal dalgalanmalar harcamaları etkiledi

Raporda, dikkat çeken tespitlerden bir diğeri, ekonominin yüzde 70'ini oluşturan tüketici harcamalarının bazı bölgelerde düşmesiydi.

Buna göre, geçen yıl boyunca ülke genelinde yükselen tüketici harcamaları, 2016'nın ilk iki ayında finansal piyasalardaki dalgalanmadan olumsuz etkilendi.

Ayrıca, sanayi endüstrisinin otomotiv ve havacılık sektörleri haricinde zayıfladığı belirtilen raporda, bunun güçlü dolar ve düşük enerji fiyatlarından kaynaklandığına işaret edildi.

Bej Kitap'a göre, Amerikan tarım sektörü de yükselen doların yanı sıra düşen emtia fiyatları ve küresel talepten olumsuz etkilendi.

İş gücü piyasası iyileşmeye devam etti

Öte yandan, rapor ülkedeki inşaat sektörünün genel olarak iyileştiğini ve ev fiyatlarının artmaya devam ettiğini ortaya koydu.

Aynı zamanda, iş gücü piyasasının 7 bölgede kaydedilen istihdam artışıyla iyileşmeyi sürdürdüğü belirtilen raporda, ücretlerin ise hala yatay seyrettiği kaydedildi.

Bej Kitap'ta yer alan veri ve analizler, Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından kullanılıyor.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı 15-16 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek. Fed Başkanı Janet Yellen, faiz artış beklentisinin düşük olduğu bu toplantının ardından basın konferansı düzenleyecek.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.