Fındığın fiyatı üreticinin yüzünü güldürmüyor!

Aganigi naganigi sözcükleri ile hafızamıza kazınan reklamların ana konusu olan fındığın fiyatı üreticinin yüzünü güldürmüyor. Dünyada fındık ihracatının yüzde 70'ini eilnde bulunduran, fındık üretiminin ise yüzde 75'ini elinde bulunduran fındık fiyatı üreticisinin yüzünü bir türlü güldürmüyor.

Fındığın fiyatı üreticinin yüzünü güldürmüyor!
Aganigi naganigi sözcükleri ile hafızamıza kazınan reklamların ana konusu olan fındığın fiyatı üreticinin yüzünü güldürmüyor. Dünyada fındık ihracatının yüzde 70'ini eilnde bulunduran, fındık üretiminin ise yüzde 75'ini elinde bulunduran fındık fiyatı üreticisinin yüzünü bir türlü güldürmüyor. 
 
Vücutta artık madde bırakmadan protein veren, enerji veren ve vücudun zayıf düşmesini engelleyerek vücudun normal çalışmasını sağlayan Fındık sağlığa olduğu kadar üreticisine faydası olmuyor. Geçtiğimiz sene kilosu 20 Liraya kadar yükselen fındığın bu seneki fiyatları 10 liranın altında kalınca üretici de sitem etmeye başladı. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in katıldığı toplantıdan fındıkla ilgili müdahale kararı çıkmayınca güne serbest piyasa haftaya 9,35 Lira'dan başlayan fındık üreticisini şok ederken, fındık fiyatlarının ise neden bu kadar düştüğüne anlam veremediklerini dile getirdiler. 

SERBEST PİYASA ÜRETİCİYİ EZMİŞTİR

Dünya fındık üretiminin yüzde 75'ini, ihracatının yüzde 70'ini elinde bulunduran Türkiye'de fındık fiyatı üreticinin yüzünü güldürmüyor. Geçen sezon 20 TL'ye kadar çıkan fındık fiyatı bu sezon üreticiyi mağdur etti.
1 Eylül'de sezona 12 liradan başlayan, Ekim ayında 14 liraya kadar yükselen fındık Kasım ayından itibaren düşüşe geçti. Önce yeniden 12 liraya inen, ardından 11 lirayı gören fındık 10 liraya düşünce üretici isyan etti. Ziraat Odaları hükümeti fındığa müdahale etmeye çağırırken, fındık fiyatı önce 9.75 TL'ye, ardından 9.50 TL'ye kadar düştü. Geçen haftayı 9.35 TL'den kapatan fındıkta Trabzon'da yapılan toplantı üreticiyi umutlandırdı. Ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in katıldığı toplantıdan fındıkla ilgili müdahale kararı çıkmayınca 29 Şubat Pazartesi günü serbest piyasa haftaya 9.35 TL'den başlayarak üreticide şok etkisi bıraktı.

Türkiye Ziraat Odalar Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 8.75 TL'lik fiyatı görünce şok olduklarını belirterek "Bu gidişle fındıkta kaos olur. Hükümetin buna bir çare üretmesi gerekir" dedi.

Arslan Soydan yaptığı açıklamada, Trabzon'da yapılan toplantıdan bir karar çıkmamasına rağmen piyasaya olumlu yansıyacağını tahmin ettiklerini ancak tahminlerinin tutmadığını belirterek, "Fındık fiyatının neden bu kadar düştüğüne anlam veremiyoruz. Tabiri caizse şok etkisi yaşıyoruz. Üretici mağdur olmuştur. Serbest piyasa üreticiyi ezmiştir. Eğer böyle giderse toplumsal kaos olur, hükümetten bir müdahale ve çözüm bekliyoruz" diye konuştu.

Fiyatların düşmesinde üreticinin fındığını saklayacak yer olmadığı için tüccara emanet vermesinin de etkili olduğuna dikkat çeken Soydan, "Bugünkü tabloda emanet fındıkların da etkisi var" şeklinde konuştu

Fındığın Faydaları Nelerdir? 


Enerji verici ve besleyicidir.  
Vücutta artık madde bırakmadan protein verir ve vücudun normal çalışmasına, zayıf düşmemesine yardımcı olur.  
Gelişme çağındaki çocuklara enerji verir; onları besler.  
Hastalığın ardından nekahet dönemlerinde ve ayrıca bütün gün bedeni ve zihni yıpranmalarla karşı karşıya olanlara yardımcıdır. Fındığın kolesterolün düşürülmesinde ve kalp krizi riskini azaltmada yardımcı olduğu, içerdiği yüksek kalsiyumdan ötürü kemikleri ve dişleri güçlendirmede yardımcı olduğu, insana günlük yaşamda enerji verdiği belirtilmektedir.  
Beden ve zihin yorgunluğunu giderir, vücuda kuvvet verir.  
Fındıkta %1-%3 oranında diyet lifi bulunur. Bağırsakta kimyasal bileşiklerin toksik etkilerinin, serum lipit düzeyi ve kan şekerinin düşürülmesinde, kalın bağırsak hastalıklarını, kabızlık ve kalp rahatsızlıklarını önlemede yardımcı olur. 
Fındıkta sodyum düşük, magnezyum ve potasyum yüksek olduğundan vücutta kan basıncını düzenlemede önemli rol oynar.  İçeriğindeki demir kansızlığı, sindirim ve dolaşım sistemi bozukluklarını önlemede yardımcı olur. 
Fındık, protein içerir. Fındıkta yenebilen iç kısım, meyvenin %50'sini oluşturur. İç fındığın protein içeriği çeşit, bakım şartları ve ekolojik faktörlere bağlı olarak %10-%18 arasında, sindirilebilirliği ise %73-%83 arasında değişmektedir.
Fındığın protein miktarı yumurta ve tahıllardan yüksek, et ve kuru baklagillerin içerdiği miktara hemen hemen eşittir. Fındıkta yağ miktarı bölge, iklim, toprak ve çeşidine bağlı olarak 50-73 g/100 g arasında değişmektedir. 
Yağların organizmada enerji sağlamalarının yanı sıra vücut ısısının korunması, dış etkenlere karşı korunma ve yağda eriyen vitaminlerin taşınması gibi önemli fonksiyonları vardır. Ayrıca yağların bileşiminde, organizmada çeşitli görev ve yararları olan yağ asitleri bulunmaktadır. Fındık yağı bileşimi üzerine yapılan çalışmalarda, bileşimce zeytinyağına benzediği ve tüm çeşitlerde de en fazla oleik yağ asidinin bulunduğu ve bunu sırasıyla linoleik, palmitik, stearik ve linolenik yağ asitlerinin izlediği belirlenmiştir. Oleik asidin yüksek oranda bulunması yağa dayanıklılık kazandırmaktadır. Fındık yağı, yapı olarak zeytinyağına en yakın yağ olarak tanımlanır.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.