İç Pazara yönelen Domates'in fiyatı 10 kuruşa kadar düştü!(2/3)

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından Rusya pazarının kapanması ile birlikte iç piyasaya yönelen domatesin fiyatı oldukça düştü. Salçalık domatesin fiyatı 10 kuruşa kadar düşerken, yemeklik domatesin kilosu ise 50 kuruşa kadar düştü.

İç Pazara yönelen Domates'in fiyatı 10 kuruşa kadar düştü!(2/3)
Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından Rusya pazarının kapanması ile birlikte iç piyasaya yönelen domatesin fiyatı oldukça düştü. Salçalık domatesin fiyatı 10 kuruşa kadar düşerken, yemeklik domatesin kilosu ise 50 kuruşa kadar düştü. 

Kalp hastalığı, diyabet ve riskini azaltan domatesin kilosu düşdüğünde tüketiciler sevinirken, üreticiler Rusya Pazarının kapanmasının ardından domatese pazar arıyor. Türkiye'nin domates üretiminde önde gelen illerinden birisi olan Antalya'da yıllık yaklaşık olarak 2,5 milyon ton domates üretilirken, tüketici bu sene çok ucuza domates yiyeceğe benziyor.  

Rusya pazarının kapanmasıyla iç piyasaya arzı artan domatesin üreticiden çıkış fiyatı salçalıkta 10 kuruşa, yemeklikte ise 50 kuruşa kadar düştü -

Antalya Ziraat Odası Başkanı Alp: - "Şu anda domatesin üreticiden çıkış fiyatı kilogramda 1,5 - 2,5 lira olması gerekiyordu" - BAİB Başkanı Satıcı: - "Rusya nedeniyle meydana gelen ihracat kaybını Ukrayna, Gürcistan, Romanya, Suudi Arabistan, Belarus gibi alternatif pazarlarla telafi etmeye çalışıyoruz"
 Antalya'nın en önemli tarımsal ürünlerinden biri olan ve Rusya pazarının kapanmasına bağlı olarak üreticiden çıkış fiyatı salçalıkta 10 kuruşa, yemeklikte 50 kuruşa kadar düşen domatese pazar aranıyor.
Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en önemli domates üretim merkezlerinden biri olan Antalya'da yıllık yaklaşık 2,5 milyon ton domates üretildiğini söyledi.

Antalya'nın yaş meyve sebze ihracatının önemli bölümünü domatesin oluşturduğunu, domateste de ana pazarın Rusya olduğunu ifade eden Alp, Rusya pazarının kapanmasıyla iç pazarda arz artışına bağlı olarak fiyatların düştüğünü belirtti.

Alp, Antalya'da salçalık domatesin hal fiyatının kilogramda 10-15 kuruşa kadar indiğini, yemeklik domates fiyatının da 50-90 kuruştan işlem gördüğünü kaydetti.

Üreticinin zararına üretim yaptığına işaret eden Alp, şöyle konuştu:

"Şu anda domatesin üreticiden çıkış fiyatı kilogramda 1,5-2,5 lira olması gerekiyordu. Üreticiden çıkış fiyatı en düşük 1,5 lira olması gerekiyor ki çiftçiye 15-20 kuruş kar kalsın. En ucuz domates fidanı 80 kuruş, bu 2,6 liraya kadar çıkıyor. Elektriği, suyu, gübresi, odunu ve diğer girdiler eklendiğinde çok ciddi bir üretim rakamı ortaya çıkıyor. 'Domatesi ekmeyeceğiz' deme şansımız yok ama üreticimizin de bir şekilde kazanması lazım."

- "Alternatif pazarlar aranıyor"

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı da Antalya'nın ana pazarı olan Rusya'ya bölgeden yaş meyve sebze ihracatının yaklaşık yüzde 85 gerilediğini söyledi. Bu ihracat kaybının Ukrayna, Gürcistan, Romanya, Suudi Arabistan, Belarus gibi alternatif pazarlarla telafi edilmeye çalışıldığını anlatan Satıcı, "Rusya'dan dolayı elimizde kalan ürünün yüzde 40'ını bu pazarlarda erittik. Önümüzdeki dönem bu pazarlara daha da ağırlık vermeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

En büyük kaybın domateste olduğunu, bu nedenle domates fiyatlarının önemli ölçüde gerilediğini vurgulayan Satıcı, "Mart, nisan aylarında fiyatların bir miktar çıkmasını bekliyoruz. Domates için yeni pazarları aramaya devam ediyoruz" dedi.


Domatesin Sağlığa Faydaları

Domatesin faydaları birçok meyve sebzede olduğu gibi saymakla bitmez. Domates tüketimi arttıkça, kalp hastalığı, diyabet ve kanser riski iner. Domatesi düzenli olarak tüketmek, cilt ve saç sağlığına oldukça faydalıdır. Ayrıca enerji artışı ve daha düşük kilo isteyenlerin domates tüketmeleri gerektiğini vurgulayalım. Domates tüketimi, genel anlamda obezite sorununu giderir ve sinir sistemi üzerinde olumlu etki yapar.
Uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza ile ilgili sorunları giderir. Hücre zarların yapısının muhafaza edilmesine yardım eder.
Domates Kanserle Mücadele Eder: Güçlü antioksidanlardan C vitamini ve diğer antioksidanlar için domates mükemmel bir kaynaktır. Domates, kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadele eder ve serbest radikallere hayat hakkı tanımaz.
Prostat Kanseri ve Domates: Şimdiye kadar yapılan birçok araştırma domatesin içerdiği birçok vitamin ve bileşenin prostat kanserine karşı etkili olduğunu ve engelleyici özelliğinin olduğunu ortaya koymuştur.
Bunun yanı sıra, dünyanın farklı ülkelerinde yapılan birçok bilimsel araştırma sonucuna göre domatesin birçok kanser çeşidine karşı koruyucu özelliğinin olduğu ortaya konulmuştur. Bunların içerisinde  kolorektal kanser bulunmaktadır. Domatesin zengin miktarda içerdiği lifler kolorektal kansere engel olduğu otaya konulmuştur.
Amerikan Kanser Derneği’ne göre bazı çalışmalar domatesin içerdiği besinlerin insanları belirli kanser türlerinden koruduğunu, özellikle prostat, akciğer ve mide kanserine yakalanma riskini azalttığını açıklamıştır.
Domates Kan Basıncını Düzenler: Sodyumun bünyede seviyesinin düşmesiyle birlikte kan basıncında da problemlerin oluşmaya başladığını belirten bilim adamları, domates tüketimi teşvik etmektedir.Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırması’na göre günde ortalama iki domatesin tüketilmesi gerektiği belirtilmektedir.
Domates Kalp Sağlığını Korur: Domates lif, potasyum, C vitamini ve kolin içeriği için kalp sağlığına ciddi katkıda bulunur.  Domates, önemli derecede antioksidan içerdiği için kanı temizlediği ve damarların tıkanmasına izin vermediği kanıtlanmıştır. Bu özelliği sayesinde kalp sağlığını da dolaylı olarak korumaktadır. Damarlarda meydana gelebilecek tıkanıklık ve kan basıncının azalması durumunda kalp daha fazla efor harcamaktadır. Domates kan basıncını ve damar tıkanıklığını giderdiği için kalbin aşırı yorulmasına izin vermez.
Domates Diyabet Hastalığına Faydalıdır:  Bu konuyla ilgili olarak yapılan bilimsel araştırmalar domatesin kan şekerini düzenlediği ve sağlıklı bir seviyede tuttuğunu ortaya koymaktadır. Kan şekerini sağlıklı seviyede tutan domates, diğer hastalıkların riskini de minimuma indirmektedir.
Domates Deri İçin Faydalıdır:  Domates deri sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için düzenli olarak domates tüketmekte fayda var. Derinin temizlenmesi ve kırışıkların giderilmesinde antioksidan özelliği önemli görevler üstlenir.
Domates Kabızlığı Giderir: Domates bol miktarda su ve lif içerdiği için kabızlık sorununu giderme noktasında çok başarılıdır. Domates bu özelliği sayesinde bağırsakları ıslak ve hareketli tutmaya yardımcı olmaktadır.
Domates Depresyonla Mücadele Eder: Domatesin diğer bir faydası da depresyon ve stresle mücadele etmesidir. Düzenli olarak domates tüketimi, sinir sitemi üzerinde faydalı etkiler oluşturur, bünyenin depresyon ve stresten kaynaklanabilecek rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. Sinir ve beyin hücrelerine katkı sağlar.
Domates Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Domates, harika bir antioksidan olması ve bol miktarda mineral ve bileşenler içermesi bağışıklık sistemine ciddi katkıda sağlar. İçerdiği besinler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklarla mukavemeti arttırır.

Domates Suyunun FaydalarıDomates Suyunun Faydaları :

Domates suyunun da en az domates kadar sağlık açısından faydası vardır. Domates suyunun hızlı kilo vermekten kanser çeşitleriyle mücadele etmeye kadar çok geniş bir alanda bünye sağlığına katkıda bulunmaktadır.
Çiğ domates suyunun içerdiği gıdalar başlı başına enerji ve sağlık deposudur. Domates magnezyum, demir ve fosfor gibi mineraller ile birlikte, A vitamini, K vitamini, vitamin B1, B2, B3, B5 ve B6 açısından da çok zengindir.
İşte bu kırmızı renkli iksirin yani domates suyunun sağlığa faydaları;
Bol miktarda A ve C vitamini içeren domates suyu diş ve kemik sağlığı için önemlidir.
Domates suyunun aynı zamanda kolestrole iyi geldiği bilinir. Kolesterolün stabilize edilmesinde önemli rol oynar.
Domates suyu aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olur. Düşük miktarda sodyum ve yüksek miktarda lif içermesi buna yardımcı olur.
Karaciğeri korur ve güçlendirir. Karaciğerin aşırı çalışmasını engelleyen unsurları ortadan kaldırır.
Kabızlığı giderir, zararlı bakterileri bağırsaklardan atar.
Bünyede klor ve kükürt seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur. Ayrıca kükürt ve klor seviyesini düzenleyen organların sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
Koroner arter hastalığına karşı alternatif çözüm olabilir.
Prostat kanserine karşı etkili olabilir. Prostat kanserine yakalanma riskini azaltır.
Domates suyu ayrıca göğüs kanserine yakalanma riskini minimuma indirir.
Domates suyu, antioksidanlarla dolu olduğundan dolayı vücutta bulunan serbest radikallere karşı etkilidir.
Domates suyu enerji verir, yorgun kasları dinlendirir.
Saç sağlığı için faydalıdır. Kırık ve yorgun saçlara iyi gelir.
Düzenli olarak domate suyu tüketimi cilt sağlığı için de önemlidir ve cilt sağlığına önemli katkı sağlar.
Domates suyunun faydalarından maksimum derecede faydalanabilmek için organik domates suyu elde etmeye çalışmakta fayda vardır.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.