İhracat'ta hedefe ulaşacağız

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, 2016 Şubat ayı İhracatçı Birlikleri ihracat kayıt rakamlarını değerlendirmesinde, yaşanan artışın yıl boyunca devam edeceğini düşündüğünü belirtti

İhracat'ta hedefe ulaşacağız

 Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, 2016 Şubat ayı İhracatçı Birlikleri ihracat kayıt rakamlarını değerlendirmesinde, yaşanan artışın yıl boyunca devam edeceğini düşündüğünü belirterek şu açıklamalarda bulundu, "Bu nedenle de Orta Vadeli Program hedefimizdeki ihracat rakamına ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

Sanayi ürünleri ihracatımızda Şubat ayında yaşanan % 3,6'lık artış 2016 yılı ihracat hedeflerine ulaşmamızda en önemli etken olacağını kaydeden Ekonomi Bakanı, "Bu çerçevede, ihracatımızın lokomotif sektörlerinden olan otomotiv sektöründe Şubat ayında yaşanan yüzde 16,6 oranında artış otomotiv sektörümüzün ihracatta vites büyüttüğüne işaret etmektedir. Otomotiv sektörümüz Şubat ayında 1 milyar 986 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiştir" ifadelerini kullandı.
Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe Şubat ayında ihracatının % 12,7 oranında artış, göstermesi de 2016 yılı ihracat hedeflerine ulaşmasında önemli olduğunun altını çizen Elitaş, "Hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüz Şubat ayında 1 milyar 425 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir. İnanıyorum ki, önümüzdeki dönemde diğer sektörlerimizde de ihracat artışları yaşacağız.
2016 yılı ihracat hedeflerimize ulaşmamızda bizi umutlandıran AB ülkelerine yapılan ihracatta yaşanan artışlardır. 2016 yılı Şubat ayında başlıca ihraç pazarımız olan AB ülkelerine ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre %11,8 oranında artarak 5 milyar 348 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. 2016 yılı Ocak-Şubat dönemi itibarıyla Avrupa Birliği ülkelerine ihracatımız 2015 yılının aynı dönemine göre %2,4 oranında artarak 10 milyar 19 milyon dolar düzeyine ulaşmış, AB ülkelerinin toplam ihracatımızdan aldığı pay ise %49,6'dan %50,2'ye yükselmiştir. AB ülkelerine ihracatımızda yaşanan bu artış hedeflerimize ulaşmamızda umut vericidir" değerlendirmesinde bulundu.
AB ülkelerinin ardından değersel bazda Türkiye'nin en fazla ihracatı Ortadoğu ülkelerine gerçekleştirdiğini belirten Ekonomi Bakanı Elitaş, ihracatın 2016 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,5 oranında azalarak 2 milyar 123 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini bildirerek, "İran'a uygulanan ambargonunun kaldırılması ile birlikte ihracatçılarımız için yeni fırsatlar ortaya çıkacaktır. Ortadoğu ülkelerinden kaynaklı ihracat azalmasını ihracatçılarımızın İran'a uygulanan ambargonun kaldırılması ile birlikte fırsata dönüştüreceklerine inanıyorum" dedi.
Şubat ayında ihracatının yüzde 3,1 oranında artması önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Elitaş, bölgesel sorunlardan ve dünya ekonomisinin yaşadığı sıkıntılardan kaynaklı ihracat azalışlarının artık yerini ihracat artışlarına bıraktığı bir döneme girdiğimize inandığını belirterek, başta ihracatçılar olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ederek, ihracat rakamlarının hayırlı olmasını diledi.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.