Karpuzun kilosu 50 TL olunca, çeyrek dilim olarak satılıyor!(4/4)

Vücuttaki yağ oranını azaltmadaan, göz sağlığına kadar bir çok konuda sağlığa faydası bulunan karpuz çeyrek dilimler halinde tezgahlardaki yerini aldı.

Karpuzun kilosu 50 TL olunca, çeyrek dilim olarak satılıyor!(4/4)
Vücuttaki yağ oranını azaltmadaan, göz sağlığına kadar bir çok konuda sağlığa faydası bulunan karpuz çeyrek dilimler halinde tezgahlardaki yerini aldı.
Yaz aylarının vazgeçilmezi olan ve en çok tercih edilen meyvelerden birisi olan Karpuz sezonu gelmemesi rağmen tezgahlardaki yerini almaya başladı. İran'dan ithal edilen karpuzların Bursa'nın Nilüfer İlçesindeki Beşevler Pazar'ında tezgahlardaki yerini alırken, vatandaşlar kilosu 50 TL olan karpuzu çeyrek dilimler halinde alıyor. 

İçerdiği bol miktardaki farklı vitaminlerle sağlığa çok geniş yelpazede katkı sağlayan Karpuz, kanserle mücadeleden astım hastalığına, sindirim sisteminden göz sağlığına kadar bir çok faydası buluyor. 

Yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerinden karpuz, Bursa'daki semt pazarlarında kilogramı 50 liradan satılmaya başlandı.

İran'dan ithal edilerek merkez Nilüfer ilçesindeki Beşevler Pazarı'nda tezgahlara konulan karpuzlar, kilogram fiyatı 50 lira olması nedeniyle çeyrek dilimler halinde satılıyor.

Pazarcı esnafından Refik Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öncelikle bütün olarak satışa sunduğu karpuzlara ilgi gösteren olmayınca çeyrek dilimlere böldüğünü söyledi.

Bu arada, son günlerde tezgahlarda yerini alan yerli çilek ise kilogramı 12 liradan satışa sunuldu.


Karpuzun Sağlığa Faydaları

Karpuz içerdiği bol miktardaki farklı vitamin ve mineraller yardımıyla çok geniş yelpazade sağlığa katkı sağlamaktadır. Kanserle mücadeleden astım hastalığına, sindirim sisteminin düzenli çalışmasından kalp sağlığına kadar birçok hastalıktan bünyeyi korur.

Karpuz Kardiyovasküler Sistemi ve Kemik Sağlığını Korur:  Karpuzun bol miktarda içerdiği ‘likopen’ bizim kalp ve damar sağlığımız için önemlidir ve ayrıca kemik sağlığını korumada önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir. Bunun yanında kan basıncını düzenler. Likopen açısından zengin gıdalar tüketen kişiler daha güçlü ve sağlıklı kemik yapılarına sahiptirler. Karpuz ayrıca kemik ve iskelet yapısını güçlendiren kalsiyum ve potasyum ihtiyacını karşılar.
Karpuz Vücuttaki Yağı Azaltır: Karpuz sitrülin üreten yağ hücrelerindeki yağın birikmesini azaltmak sağlar. Sitrülin, böbrek yardımıyla arjinine dönüştüren bir amino asittir. Karpuz, yağ yakıcı özelliği ile bünyede bulunan fazlalık yağı yakar ve kilo vermeyi sağlar. Ayrıca bu işlem ile birlikte böbreklerin aşırı çalışarak yorulmasını da engeller.
Karpuz Antienflamatuar ve Antioksidan Desteği Sağlar: Karpuz flavonoidler, karotenoidler ve triterpenoidler gibi fenolik bileşikler bakımından zengindir. Karpuz, karotenoid likopen inflamasyonu azaltarır ve serbest radikallerin nötralize edilmesini sağlar. Antioksidan özelliği ile bünyede bulunan birçok parazit ve serbest radikalleri kolay bir şekilde dışarı atılır.
Karpuz Böbrek Sağlığına Katkı Sağlar: Karpuz, doğal bir idrar söktürücü olduğu için idrar akışını hızlandırır. Bunu yaparken böbrekleri zorlamaz. Karpuzun bu özelliği böbreklerin işini kolaylaştırırken, karaciğerin de sağlıklı ve yorulmadan çalışması için katkı sağlar.
Karpuz Kas ve Sinirleri Destekler: Potasyum bakımından zengin olan karpuz harika bir elektrolit görevi görür. Bu özelliği ile vücutta bulunan kasların ve sinirlerin sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Potasyum sinirlerle alakalı uyarmaları olumlu etkilerken kasları güçlendirir.
Karpuz Göz Sağlığı İçin Faydalıdır: Karpuz gözlerin retina pigmentleri üretmesine yardımcı olur ve  yaşa bağlı makula dejenerasyonu karşı korur. Beta karoten açısından zengin olduğu için gece körlüğüne yakalanma riskini azaltır.
Bağışıklık Sitemine Katkıda Bulunur: Karpuz C vitamini açısından zengindir. C vitamini hücre sağlığının korunması için önemli bir vitamindir. Bunun yanında karpuzun bu özelliği bağ dokusunu korur.
Karpuz Astımı Önleyebilir: Yüksek miktarda karpuz tüketenlerin astım hastalığına yakalanma riski tüketmeyenlere göre daha azdır. Bol miktarda C vitamini içeren karpuz, astım ataklarının şiddetini azaltabilir.
Karpuz Kan Basıncını Düzenler:  Karpuz kan basıncını düzenleyerek bir bakıma kalp sağlığını da korumaktadır. Bunun yanında inme ve felç gibi riskleri azaltır. Günlük 3-4 dilip karpuz tiketimi özellikle yaşlılarda yaz aylarında görülen kalp sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir.
Karpuz Kuvvetli Bir Antioksidandır: Karpuz çok iyi derecede C vitamini içermektedir ve diğer birçok hastalığın yanında kansere neden olan serbest radikallerle mücadele eder ve vücudun hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
Karpuz Sindirim Sistemine Yardımcı Olur: Karpuz iyi miktarda lif içermektedir ve lif içeren bütün meyve ve sebze gibi sindirim sistemi için faydalıdır. Kabızlığı giderici özelliği vardır. Mide sağlığını korur.
Kas Ağrılarını ve Uykusuzluğu Giderir:  Karpuzun diğer bir faydası da uykusuzluk ve kas ağrılarını gidermesidir.  Bu özelliğinden dolayı karpuzun ayrıca sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Karpuz Cilt Sağlığını Korur: Karpuz cilt ve saç sağlığı için önemli besinler içermektedir. Cildin sağlıklı ve nemli kalmasını sağlayan, saçların kırılmasını engelleyen A vitamini karpuzda bol miktarda vardır.
Karpuz Suyunun FaydalarıKarpuz Suyunun Faydaları:
Karpuz suyunun kırmızı ve mükemmel tadının yanında sağlık açısından da birçok faydası vardır. Çok güçlü bir antioksidan olmasından dolayı kalp, mide, bağırsak başta olmak üzere birçok organın sağlığını koruduğunu söylemek mümkündür. Serbest radikaller ile mücadele ederek metabolizmayı ve bağışıklık sitemini hastalıklara karşı korur.

İşte karpuz suyunun faydaları:

Karpuz suyu, kanserle mücadelede bünyeye yardımcı olur. Yüksek miktarda likopen içermesi sayesinde kolon, pankreas ve mide kanserlerine yakalanma riskini azaltır.
Karpuz suyu ayrıca cilt ve deri kanserine yakalanma riskini azaltır. Günlük bir bardak karpuz suyu ayrıca kabızlık sorunlarını giderebilir.
Karpuz suyu kan akışını hızlandırır ve damar tıkanıklıklarını engeller
Karpuz suyunun cinsel isteği arttırdığını belirten sağlık uzmanları vardır.
Yapılan deneyler sonucu karpuz suyunun kilo vermeye yardımcı olduğu anlaşılmıştır.
Karpuz suyu iltihap ve enfeksiyon sorunlarını giderebilir.
Karpuz suyunun böbreklere faydası vardır.
Karpuz Çekirdeğinin FaydalarıKarpuz Çekirdeğinin Faydaları:
Karpuz dünya çapında çok popüler bir meyve türüdür ve sağlık açısından inanılmaz faydaları vardır. Fakat aynı şeyleri karpuz çekirdeği için söyleyemeyiz. Bunun sebebi karpuz çekirdeğinin öneminin ve sağlığa olan faydalarının daha önce bilinmiyor olmasıdır. Son yapılan bilimsel çalışmalar karpuz çekirdeklerinin de sağlık açısından çok faydalı olduğunu ortaya koymuştur.
Karpuz çekirdeğinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:
Karpuz çekirdekleri vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitleri karşılar.
Günlük ortalama 100 gramlık karpuz çekirdeği tüketimi çok iyi miktarda magnezyum ihtiyacını karşılar.
Karpuz çekirdekleri kalp damar hastalıklarına ve hipertansiyona iyi gelir.
Karpuz çekirdekleri cilt sağlığı için faydalıdır.
B vitamini açısından karpuz çekirdekleri zengindir. Karpuz çekirdeği, sinir sitemini ve bağışıklık sitemini güçlendirirler.
Karpuz çekirdekleri diyabet hastalarına da iyi gelir. Bir litre suda 45 dakika kaynatılarak günde bir bardak şeklinde tüketilebilir.
Karpuz çekirdekleri hafızayı kuvvetlendirir.
Karpuz çekirdekleri akne hastalığına iyi gelebilir, cildi yumuşatır.
Karpuz kabuğunun bu faydaları dışında saç sağlığı için faydaları vardır. Karpuz çekirdeği, saçların kırılmasını engeller ve saç dökülmesine çözüm olabilir.
Karpuzun Zararları: Karpuzun tüketiminin sağlık açısından herhangi bir riski yoktur, sadece aşırı tüketime başlı olarak bazı yan etkileri olabilir.
Aşırı karpuz tüketimi hazımsızlık, şişkinlik, gaz ve bulantı kibi yan etkilere neden olabilir,
Çocukların aşırı tüketmesi durumunda deride kızarma olabilir.
Kanlarında fazla potasyum olan kişiler tüketimine dikkat etmeldirler, aşırı tüketim potasyum miktarını arttırır ve kas sorunlarına neden olabilir.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.