Kilosu 300 lira olan erik anında satıldı!(5/5)

Mersin ilinin Erdemli ilçesinde Ayaş Mahallesi'nde oluşturulan serada 10 dönümlük bahçede yetiştirilen eriğin kilosu 300 lirada satıldı. Sağlığa bir çok faydası bulunan Eriğin kilosu 300 liradan satılırken, 250 kg erik topladığını belirten erik yetiştiricisi Cengiz Yıldız, eriklerin paketler halinde market ve manavlarda satılacağını dile getirdi.

Kilosu 300 lira olan erik anında satıldı!(5/5)
Mersin ilinin Erdemli ilçesinde Ayaş Mahallesi'nde oluşturulan serada 10 dönümlük bahçede yetiştirilen eriğin kilosu 300 lirada satıldı. Sağlığa bir çok faydası bulunan Eriğin kilosu 300 liradan satılırken, 250 kg erik topladığını belirten erik yetiştiricisi Cengiz Yıldız, eriklerin paketler halinde market ve manavlarda satılacağını dile getirdi.

Sinir sistemini güçlendirmeden tutunda kansızlığın giderilmesine kadar bir çok açıdan sağlığa faydası bulunan erik iki çeyrek altın fiyatına satıldı. Emekli olan Cengiz Yıldız,  oluşturulan serada üretimine başlanan eriğin erken hasat yapılmasının ardından kilosunun çok yüksek miktara satılmasından dolayı mutluluk yaşadığını dile getirdi.

Mersin'in Erdemli kazasına ilişkili Ayaş Mahallesi'nde örtü altına alınan 10 dönümlük bahçede yetiştirilen erik, kilogramı 300 liradan satıldı.
Üretici Cengiz Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada , çalışma süresini tamamlamış yani emekli olduktan sonra kurduğu serada erik yetiştiriciliği yaptığını ifade ederek , çiftçiliği çok sevdiğini ifade etti .

Bu yıl havaların ateş gibi gitmesi yardımıyla çabuk ürün aldığını aktaran Yıldız, "Bu yıl ilk kez şubat ayı içinde erik hasadı yaptım.İlk hasatta 250 kg erik topladık ve kilosunu 300 liradan sattık. Bahçeden bir araya gelen erikleri İstanbul, Ankara ve İzmir'deki tüketicilere gönderiyoruz. Çabuk hasat yapmaktan ötürü çok mutluyum" diye konuştu .

Yıldız, eriğin market ve manavlarda 100'er gramlık paketler halinde tüketicinin beğenisine sunulacağını belirtti .

Ziraat yüksek mühendisi Mustafa Besili de son zamanlarda hava sıcaklığının yüksek meydana gelmesinin erikleri hızlı olgunlaştırdığını belirterek , normalde mart ortalarında olan hasadın bu sezon çabuk yapıldığını ifade etti.

Eriğin Sağlığa Faydaları

Sinir sistemini güçlendirir, kansızlığı giderir. Böbreklerin çalışmasını destekler. Karaciğerde görülen rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Erik ağacının beyaz çiçekleri de kurutulup bal ile karıştırılarak tüketildiğinde bağırsak solucanlarının düşürülmesinde etkilidir. Erik zengin lif kaynağı olması nedeni ile de bağırsakların çalışmasını düzenler. Bağırsak kurtlarının düşürülmesinde yarar sağlamaktadır. Erik ağacının yapraklarının demlenmesi sureti ile hazırlanan çayla gargara yapılması boğaz iltihabının giderilmesinde ve bademcik rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Östrojen hormonunu dengelediği bilinmekte olup menopoz döneminde ki bayanların sık sık tüketmesi tavsiye edilmektedir. Erik hem tedavi edici hem de hastalıklardan koruyucu özelliği sayesinde tam bir sağlık deposudur.
Eriğin Bağırsaklara Faydası: Eriğin bileşenin de bulunan lifler bağırsakların çalışmalarını düzenler. Bağırsak kurtlarının tedavisinde etkin rol üstlenebilmektedir.
Erik Astıma İyi Gelir: Erik bir çok hastalığın nedenli olan serbest radikaklleri ortadan kaldırdığı için, başta kalp, inme, kalk krizi olmak üzere astım, bronşit gibi hastalıklara yakalanmama ve tedavisinde önemli rol oynayabilir.
Göz Sağlığı İçin Erik: Erik aynı zamanda görme kabiliyetinin korunmasını sağlar.  Yaşlılıktan kaynaklanan göz hastaıklarına yakalanma riskini azaltır.
Diyabete İyi Gelir: Erik bol miktrada C vitamini içermektedir.  Serbest radikalleri bünyede ortadan kaldırarak  kalp damar sağlığını  korur. Bunun yanında diyabet ve kolesterol gibi sorunların ortadan kalkmasını sağladığı düşünülür.
Kanser Vakalarını Engeller: Bu konuyla alakalı olarak yapılan bir çok çalışma eriğin göğüs, meme ve solunum yolu kanserlerinin oluşmasına engel olduğu tesbit edilmiştir.  Özellikle günümüzde çok sık rastlanan meme kanserine karşı etkilidir.
Erik Kalp Dostudur: Eğer eriğin en çok hangi organa faydası var diye bir soru soracak olsak cevabı mutlaka kalp olur. Çünkü kolesterol, diyabet hastalıklarını engelleme  yanında, antioksdian özelliğinden dolayı damarların tıkanmamasını sağlaması, kanı temizlemesi ve bir çok diğer özelliğinden dolayı kalp sağlığına inanılmaz faydaları vardır.
Sindirim Sistemine Eriğin Faydaladı: Eriğin anlık olarak cevap verdiği diğer pronlemler ise sindirim sistemi sorunlarıdır.  Doğal bir müsil görevi görerek özellikle bağırsakların çalışmasına innaılmaz katkıda bulunabilir.
Mukula Dejenerasyonuna Karşı Erik: Erik ayrıca, makula dejenerasyonu karşı korumaya yardımcı olabilir. Günlük  3 porsiyon Erik yemek yaşa bağlı makula dejenerasyonu gelişme riskini azaltabilir. Sabahları aç karınla tüketilmesi etkisini arttırır.
Eriğin Kan Hücrelerine Faydaları: Eriğin bünyede demiri absorbe etme yeteneği vardır.Bu yeteneği sayesinde kırmızı kan hücrelerinin ihtiyaç duyduğu demiri karşılayabilir. Bu da kan dolaşımını sağlar ve kansızlığı engeller.
Erik Vücudu Temizler: Erik bünyede bulunan toksinleri temizler, bunun yanınd akabızlığı da önler . Genel anladmda sindiriöm sistemi için çok etkili bir besin kaynağıdır.  Bu özelliğinden dolayı eriğin mükemmel bir temizleyici eleman olduğunu söylemek mümkün.
Erik Safra ve Karaciğer Sağlığını Korur: Eriğin içerdiği çözünür lifler özellikle safra ve karaciğer sağlığı için önemlidir. Bu özelliği ile safra ve karaciğerin aşırı şekilde çalışarak yorulmasına engel olur.
Eriğin Diğer Faydaları: Eriğinsağşığa faydaları saymakla bitmez. Kadınlarda menepoz sonrası kemik sağlığını korur. Enfeksiyon hastalıklarına iyi elmektedir. İçerdiği magnezyum sayesinde kas sorunlarını giderebeilir, kasların yorgunluğunu alır ve rahatlama sağlar, kramp vakalarını azaltır, içeridği folat, hamile kadınlarda fetüs gelişimi için çok önemlidir. Kilo vermeye yardımcı olur.  Errik suyu özellikle cilt sağlığını koruru, erik aynı zamanda yaygın olarak bakım ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Doku sağlığını  korur, güneş ışınlarından kaynaklanan zararları giderebilir, bünyeyi ve savunma sistemini güçlendirir. Hastalı dokuları onarabilmektedir. Eriğin aynı zamanda saç sağlığına da inanılmaz katkıları vardır. Kafa dersine erik suyu uygulandığında kepek sorunlarını da ortadan kaldırabilir. Böbrek üstü bezi yorgunluğu için iyi bir çözüm olabilir.

Yeşil Eriğin Faydaları:

Diğer bir erik türür olan yeşik erik de sağlık açısından bir çok fayda sağlamaktadır. Yeşil erik özellikle C vitamini açısından çok zengindir. Yüksek miktarda şif içerir. Mevsiminde taze olarak tüketilen yeşil erik özellikle sindirim sistemine inanımaz faydalar sağlayabilir.
Yeşil Erik sindirim sistemine çok fazla katkıda bulunur, özellikle bağırsak hareketlerini arttırmada çok etkilidir.
Yeşil erik kabızlık problemlerini çok etkili bir şekilde giderebilir. Bunun yanında mide ve bağırsaklarda oluşan şişikinlik ve gaz oluşumunu giderebilir.
Yeşil eriğin diğer bir önemi de bağışıklık sistemini koruması ve güçlendirmesidir. Bağışıklık sistemini hastalılarla mücadele etmesi için güçlendirir.
Yeşil erik ham olarak tüketildiğinde diş sağlığın akatkıda bulunur, diş ağrılarını giderme özelliği vardır.
Ame hastalığına çözüm sunabilir, kansızlığı giderir.
Özellikle bağ dokularına ciddi anlamda katkı sağlayabilir.
Yeşil eriğin en önemli özelliklerinden bir tanesi de kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır.
Antioksdian özelliği olan erik iç organların hepsine katkı sağlamaktadır.
Yeşil erik solunum yolu organlarının hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
Yeşil erik aynı zamanda göz sağlığını korumaktadır, yaşlılıktan kaynaklanabilecek göz hastalıklarını giderebilir.

Kuru Eriğin FaydalarıKuru Eriğin Faydaları:

Eriğin güneşte veya daha farklı şekillerde kurutulmasıyla elde edilir. Kuru erik genel anlamda vücut sağlığını koruduğu gibi meydana gelenbilen bazı sağlık sorunlarını d agiderebilir. Yalnız kuru erik bazı özelliklerini kaybettiği için ham erik kadar etkili olmayabilir. Buna rağmen sağlık açısından bir çok faydası vardır.
Kuru eriğin içerdiği lif oranı özellikle sindirim sistemi için çok faydalıdır.
Bolmiktarda içerdiği K vitamini kan pıhtılaşmasına engel olabilir.
Kuru eriğin içerdiği bol miktardaki potasyum kalp ve sinir sağlığını korur.
Kuru eriğin içerdiği A vitamini ise zöellikle göz sağlığ için gereklidir. Katarakt sorunun ortaya çıkmasını engeller.
Kuru eriğin cilt sağlığına da daydalı olduğu düşünülmektedir.
Kuru eriğin diğer bir özelliği ise antioksidan olduğu için genel anlamda bünyesyi koruru ve hastalıklara yakalnma riskini azaltır.

Erik Suyunun FaydalarıErik Suyunun Faydaları:

Erik suyu, daha çok erklerin kaynatılması ve çok nadir olarak preslenmesiyle elde edilmektedir. Özellikle cilt sağlığı için faydalıdır.Yaygın olarak bakım malzemelerinde kullanılır.
Erik suyu bünyeye enerji veriri ve yorgunluğu giderici özelliği vardır.
Hazmı kolaylaştırır, kabızlığı giderebilir.
Erik suyunun sinir sistemi züerinde olumlu etkileri vardır, sinir sistemin sağlığını kourur.
Kansızlık pronlemleri olanlar günde -12 bardak erik tüketebilirler, erik suyu kansızlık sorunlarını giderebilir.
Menepoz dönemlerinde kadınlarda meydana gelens ağlık sorunalrını giderebilir.
İdrar söktürücü özelliği vardır, genel anlamda sindirim sistemine faydalı olduğu için bünyeyei temizler.
Kilo vermeyi kolaylaştırır, buna ne fazla engel olan kabızlık ve basur gibi sorunları ortadan kaldırabilir.
Mürdüm Eriğinin FaydalarıMürdüm Eriğinin Faydaları:
Mürdüm eriğinden amksimum derecede faydalanmak için GDO’suz olması önemlidir. Yapay üretilen GDO’lu eriklerin faydadan çok zarar sağladığını söylemek mümkün. Mürüdm Eriğinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.
B vitami açısından zengindir, özellikle sinir sistemine katkıları vardır.
Mürdüm eriğinin kalp ve damar sağlığına çok fazla kakıları vardır.
Kan basıncını düzenler.
Tansiyon sorunlarına iyi geldiği düşünülmketedir.
Mürdüm eriği kolesterolle mücadele decek bol miktarda lif içermektedir.
Karacier ve böbrek yetmezliğine faydalı olduğu düşünülür.
Sindirimsistemi organlarının sağlığını korur.
Mürdüm eriği etkili bir idrar söktürücüdür, bünyede bulunan zararlı maddelerin vücuttan dışarı atılmasını sağlar.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.