BM Toplantısında Gündem Sığınmacılar Olacak

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sığınmacı krizini dünya gündemine taşımak için toplanacak. Pazartesi günü başlayacak toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

BM Toplantısında Gündem Sığınmacılar Olacak
 Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sığınmacı krizini dünya gündemine taşımak için toplanacak. Pazartesi günü başlayacak toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sığınmacı krizi başlığıyla toplanacak. Dünya liderlerini Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde bir araya getirecek olan görüşmelerde sığınmacılarla ilgili iki zirveye ev sahipliği yapacak.

Pazartesi günü toplanacak göçmenler ve mülteciler zirvesinde Uluslararası kuruluşların temsilcileri çözüm arayacak. Salı günü Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama liderler zirvesine ev sahipliği yapacak. Zirveye katılacak isimler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da var.

Erdoğan zirvede Türkiye'nin dünyaya örnek olan sığınmacı politikasını anlatacak.Sığınmacı krizini sona erdirmek için Suriye'de kalıcı çözümün önemini vurgulayacak. Cumhurbaşkanı, Avrupa ülkelerinin sığınmacılara yönelik verdikleri sözü tutmadığını belirterek sorunun günden güne büyüdüğüne dikkat çekecek.

Türkiye'nin Cerablus'a yönelik başlattığı Fırat Kalkanı harekatı Birleşmiş Milletler gündemine taşıyacak. Cumhurbaşkanı başarılı sonuçlar alınan harekat sayesinde sığınmacıların bölgeye tekrar dönmeye başladığını anlatacak.New York’ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler zirvesinde sığınmacı sorununun özellikle Türkiye'nin ısrarı ile gündeme alındığı belirtiliyor.

Görüşmeler 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye'nin krizin çözümüne katkısının görülmesi açısından önemli bir platform olacak. Çin'de yapılan G-20 zirvesinde Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'le Cumhurbaşkanının zirve kapsamında ikili görüşmelerde bulunması da bekleniyor.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.