Yeni kimliklerin dağıtım tarihi belli oldu

Türkiye'de Yeni kimlik kartların dağıtımına 14 Mart tarihinde Kırıkkale'de başlanacak

Yeni kimliklerin dağıtım tarihi belli oldu

Yeni kimlik kartların dağıtımına 14 Mart tarihinde Kırıkkale'de başlanacak

Yeni Kimlik Kartlarının çıkış Tarihi belli oldu!
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, yeni kimlik kartlarının dağıtımına 14 Mart tarihinde Kırıkkale'de başlanacağını duyurdu.
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve tüm hazırlıkları tamamlanan çipli kimlik kartları projesi için yasal düzenlemenin de yapılmasında sona doğru yaklaştığını açıkladı.
Kimlik kartlarının yıl sonuna kadar tüm illere yaygınlaştırılması ve 3 yıl içinde tüm vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor.
Yeni Kimlik kartlarında , ülkenin ulusal, kültürel ve tarihi ortak değerlerini içeren unsurlara yer verildi. Selçuklu çizgileri, Osmanlı motifleri ve Cumhuriyetin modern çizgileri kullanılarak oluşturulan motifler, banknot basımında kullanılan tekniklerle kimlik kartına uygulandı.
Uluslararası alanda Türkiye'yi temsil rengi olan turkuazın ağırlıklı olarak kullanıldığı kimlik kartları, kadın-erkek ayrımı olmaksızın tek renk ve tek tasarımda olacak.

Güvenlik Önlemleri

Dünyadaki benzerlerine göre yerli mühendislik ve yerli üretim katma değeri çok daha yüksek olan kimlik kartı elektronik, görsel ve kimyasal bir çok güvenlik unsuru barındırıyor.
Tamamen benzersiz ve yalnızca kimlik kartına özel tasarlanmış ve üretilmiş olan şifreli grafik tasarımlar, özel DNA'ya sahip mürekkepler, mikro ve nano yazılar gibi onlarca gizli ve açık güvenlik özelliğine sahip kimlik kartının bazı güvenlik özellikleri ise açıklanmıyor.
Tüm haberleşme altyapısı ve işletim sistemi TÜBİTAK tarafından geliştirilen şifre mekanizmalarıyla korunan kimlik kartının içerdiği bilgilere art niyetli yollarla ulaşmak imkansız.

Konu ile ilgili yetkililer,  Kimlik kartı ile alakalı resmi web sitesi açacağını ifade etti. Vatandaşlara resmi olmayan sitelere , duyurulara ve sosyal medyada yer alan haberlere itibar etmemeleri konusunda uyarılarda bulundu.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.