Addison hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Addison hastalığı nedir? Adisson hastalığı nasıl tedavi edilir?

Addison hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Adrenal bezler(böbrek üstü bezleri) her iki böbreğin üzerinde bulunan küçük organlardır ve bu bezler çeşitli hormonlar üretir. Bu hormonlar başlıca, vücut kan şekerini ve kan basıncını düzenleyen kortikosteroidler , su ve mineral denesini düzenleyen aldosteron ve az miktarlarda üretilen androjen dir. Addison hastalığı diğer bir tabirle adrenal yetmezlik, bu küçük organın işlevselliğini kaybetmesine ve nihayetinde yeterli hormon üretilememesine neden olur.

Addison hastalığının belirti ve bulguları nelerdir?

Sıklıkla Addison hastalarında kortikosteroid eksikliğine bağlı yorgunluk, iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı ve kusma olur.  Özellikle yüz, boyun ve el arka bölgelerinde deride renk koyulaşması adrenal yetmezliği tanımada önemlidir. Kan basıncını düzenleyen hormon üretilememesine bağlı olarak düşük tansiyon belirtileri örneğin ayağa kalkınca baş dönmesi görülebilir. Bu belirtilere ek olarak kas ve eklem ağrıları, tuzlu yemek yeme arzusu, özellikle koltuk altı ve genital bölgelerde kıl dökülmesi olabilir.

Addison hastalığında hastanın semptomları çok şiddetli ve yaşamı tehdit edici olabilir buna adrenal kriz adı verilir.

 Adrenal kriz belirtileri;

  • Ateş ve güçsüzlük

  • Bulantı, kusma ve karın ağrısı

  • Bilinç bulanıklığı

  • Şok

Adrenal kriz genelde Adisson hastalığı olan kişide ek olarak enfeksiyon veya travma sonucu meydana gelir.

Adisson hastalığı için test var mı?

Evet, yazının başında da bahsettiğimiz gibi Adisson hastalığında böbrek üstü bezler çalışmadığı ve yeterli hormon üretilmediği için bu hormonların ölçümü yapılırsa düşük çıkması muhtemeldir. Kortikosteroid veya kortisol seviyelerine bakılarak Adisson hastalığınız olup olmadığı kolayca anlaşılabilir. Kortisol seviyesini kan tahlili yaparak veya tükrükte kortizol düzeyi bakarak anlaşılabilmektedir.

Adisson hastalığı nasıl tedavi edilir?

Addison hastalığının tedavisinde bahsettiğimiz gibi tedavi yöntemi aslında üretilmeyen hormonu dışarıdan vermek yoluyla olur. Esas olarak kalıcı bir tedavisi olmamakla beraber, hastalar bu hormonları yaşamları boyunca almak durumundadır.

Kullandığınız ilaçlara gelişen yan etkileri mutlaka doktorunuza söyleyin!

Doktorunuz yukarıda bahsettiğimiz olası bir adrenal kriz geçirme durumunuzu göz önüne alarak size  hidrokortizon içeren enjeksiyon verebilir. Adrenal kriz yaşamı tehdit edici olduğundan dolayı mutlaka bu ilacı yakınınızda taşımalısınız. Hidrokortizon kullanımını takiben ambulans çağırmanız gerekir.

Ne zaman hidrokortizon kullanmayılım?

Adrenal kriz bulgularınız olduğu zaman hidrokortizon kullanmalısınız. Buna ek olarak olarak orta/ağır şiddetli bir travma sonrası örneğin bacağınız kırıldı veya çok kan kaybınız varsa, günlük içmeniz gereken hormon ilaçlarını içemiyorsanız örneğin kusuyorsunuz veya bayılma ve bilinç değişikliği durumunda en yakınınızdaki kişinin size hidrokortizon iğnesi yapması gerekir.

Addison hastalığı olan kişinin başka bir sebepten dolayı ameliyata girmesi durumunda dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir ?

Herhangi bir sebepten dolayı ameliyata giren bir kişide normalden daha fazla böbrek üstü bezinden salgılanan hormon ihtiyacı olur. Addison hastası kişilerde zaten normal durumda yeterli şekilde böbrek üstü bezleri çalışmadığı için operasyon sırasında adrenal krize girme riski çok yüksektir. Eğer bir operasyon geçirecekseniz, Addison hastalığınızın takibini yapan hekime lütfen danışın, kullandığınız ilaç miktarını geçici olarak arttırabilir.

Addison hastası gebe kalabilir mi?

Eğer Addison hastası gebe kalmak istiyorsa doktoruna danışmalıdır. Çoğu Addison hastası bayan için gebelik ve bebek sahibi olmak sakıncalı değildir. Ancak doktorunuz sizi yakından takip etmek isteyecektir ve buna ek olarak gebelik sırasında ilaç dozlarının değişmesi gerekebilir.

Nasıl bir hayatım olacak?

Çoğu Addison hastası yaşamını sağlıklı şekilde sürdürür. Doktorunuzun size önerdiği tedavi yaklaşımına harfiyen uymanız, acil durumlar için hidrokortizon enjeksiyonunuzun ulaşılabilir bir yerde olması , adrenal krizi iyi tanımanız ve bulguları hissettiğiniz anda acil servise gitmeniz gerekir.

Anahtar Kelimeler:
AddisonAdrenal
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.