Beyaz saçlara MELANOSİT mucizesi (4/5)

Saçlarınızın beyazlaşmasına neden olan gen bulundu. Bu beyazlaşmaya neden olan genin tedavisi artık mümkün. Ayrıca saçların beyazlaşmasının nedenini ve ilaç yapımının hazırlanması için 6 binden fazla kişiden DNA örnekleri alındı.

Beyaz saçlara MELANOSİT mucizesi (4/5)
 Saç beyazlaşmasına yol açan gen  bulundu. Saçın beyazlaşmasına yol açan saçların beyazlamasına neden olan genin tedavi edilmesi ve saçların beyazlamasını önleyecek ilaçların önü açılmış olduğu açıklandı.

Milyonlarca insanın hiç görmek istemediği ve hep genç kalmak istediği bu yüzden saçlarını hep siyah kalmasını istedikleri saçlar bulunan gen sayesinde eski özelliklerine kavuşmuş olacaklar. BBC Türkçe'nin haberine göre, Nature Communications dergisinde yayımlanan bir araştırma için, Avrupa, Kuzey Amerika ve Afrika'dan farklı etnik kökenlere sahip 6 binden fazla gönüllünün DNA örnekleri alındı.
Melanin adı verilen, deri, saç ve göz zarlarında oluşan biyolojik pigmenti IRF4 geni düzenliyor. Araştırmacılara göre Kromozom 6'da bulunan bu gen saçların beyazlaşmasına sebep olan tek gen olmayabilir. University College London'dan Doktor Kaustubh Adhikari, "Saç dökülmesine ve saç rengine etki eden birkaç gen olduğunu zaten biliyorduk fakat insanlarda saçların ağarmasına ve aynı zamanda saç şekline ve yoğunluğuna etki eden bu gen ilk defa tespit edildi" diye konuştu.
Dr. Adhikari, "Bu buluş, ancak farklı etnik kökenlerden gelen insanları incelediğimizde mümkün oldu. Bu çapta bir araştırma daha önce yapılmamıştı" diye konuştu.

ÇEVRE FAKTÖRÜ DE ETKİLİ

Saçların rengini, pigmentlerin oluşturduğu melanosit denilen hücrelerden alıyor. Bu hücreler saç köklerinde bulunuyor. Yaşımız ilerledikçe melanositler pigment üretmeyi bırakıyor ve saçlar doğal rengini kaybedip grileşiyor.
 Uzmanlar, saçların grileşmesinde pek çok farklı genetik yapı ile beraber bazı çevre faktörlerinin de etkili olduğunu belirtiyor. Araştırmacılar, saçların grileşmesine sebep olan genin yanı sıra 'tek kaş' oluşumuna, sakala ve kaşların kalınlığına etki eden geni de keşfetti.
Dr. Adhikari, "Keşfettiğimiz genler, saçların beyazlamasında, düz saç ya da kalın kaş oluşumunda tek başına etkili olmuyor. Ama hala tespit edilmesi gereken pek çok farklı faktörle beraber büyük bir rol oynuyor" açıklamasında bulundu.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.