Biyobanka nedir? Kanseri çözebiliyor mu? (4/5)5

Türkiye’de yaygın olarak görülen genetik temelli hastalıkların çözümü için yapılan bir çok araştırma mevcut. Bu araştırmalara katkı sağlayacağı düşünülen biyobankalar büyük önem taşıyor..

Biyobanka nedir? Kanseri çözebiliyor mu? (4/5)5
 Türkiye’de yaygın olarak görülen genetik temelli hastalıkların çözümü için yapılan bir çok araştırma mevcut. Bu araştırmalara katkı sağlayacağı düşünülen biyobankalar büyük önem taşıyor.. İzmir Tepecik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Doku Tiplendirme Laboratuvarı Sorumlusu ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Pirim, İzmir Kuzey Kamı Hastaneleri Birliği Başkanı Prof Dr. Osman Nuri Dilek ile birlikte Biyobanka projesini gündeme getirmişti. Proje, 2012 senesinde tanıtılmıştı. Prof. Dr. İbrahim Pirim, İzmir’de kurulan biyobankanın İzmir Katip Çelebi Üniversitesi öncülüğünde kurulmasının hayli önemli olduğunu açıkladı. Pirim, üniversitenin şu an için güneyde ve kuzeyde bulunan 2 önemli eğitim hastanesini kullandığını açıkladı. Aynı zamanda protokol yapıldığı takdirde bu rakamın 30 hastaneye ulaşabileceğini de sözleri arasına ekledi. Ülkemizde yaygın olarak görülen kalp, hipertansiyon, şeker, kanser, bunama ve depresyon gibi pek çok hastalığın genetik temellerini ortaya koymak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Ancak bu hastalıkların genetik mekanizmalarının ortaya çıkarılabilmesi, tüm bilinmeyenlerin çözümlenmesi için, uygun koşullarda elde edilmiş çok sayıda biyolojik örnek ve bu materyallerin saklanabileceği biyobankalar gerekiyor.

KANSERİN GİZEMİNİ "BİYOBANKA" ÇÖZECEK


1990'lı yıllardan sonra 'biyobank' diye bir terminolojinin oluşmaya başladığını söyleyen İKÇÜ Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Pirim, İzmir'de oluşturulacak bir biyobankın, insana ait bilinmeyenleri ortaya çıkaracağını söyledi. Dünya ağına tabi bir biyobankımızın olmadığına değinen Pirim, İKÇÜ Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin öncülüğünde oluşturulacak bir biyobankla, farklı alanlarda incelenmiş binlerce değişik numunenin, tıp adamlarının araştırmalarına sunulmuş olacağını söyledi. Prof. Dr. Pirim; "Diyelim ki karşımızda bir tümör dokusu var, meme, prostat ya da mide kanseri var. Kanser tanısı konulduktan sonra hasta ameliyata uygunsa, açılıp hastalıklı parça çıkarılıyor. O parça patoloji tarafından kullanılıyor. Eğer bir biyobankımız olsaydı, kullanılmayan materyal üzerinde bilimsel çalışma yapmak mümkün olacaktı. Mevcut sistemde hekimler hastalara birebir alınan parçası üzerinde çalışıp çalışamayacağını soruyor. Depolama, saklama problemleri olduğu için sağlıklı ve sürekli bir çalışma imkanı da olmuyor" dedi. İzmir'de bir biyobanka oluşturma projesinin ayaklarından birinin de etik olduğunu söyleyen Prof. Dr. Pirim; şöyle konuştu: "Bir fiziksel kullanım şartı var, bir de kanuni. Bu konularla ilgili bir yönetmelik getirilmesi lazım... Bu iş hangi şartlarda yapılacak, izin nasıl alınacak, materyaller nasıl muhafaza edilecek önemli... Yolumuz uzun gibi görünüyor ama birilerinin bu işe hemen ön ayak olması lazım

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.