Doğrudan kanser yapan sigaranın içindeki 81 madde (2/3)

Sigaranın zararlarını bilmeyen yoktur, bildiğimiz halde tüketmeye devam ederiz. Çünkü içerisindeki bağımlılık maddelerinin istediği bu, biz yalnızca maddelere uyum sağlarız. Peki o maddeler bize ne yapıyor...

Doğrudan kanser yapan sigaranın içindeki 81 madde (2/3)
 Acıbadem Ankara Hastanesi eğitimlerine devam ediyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Yılmaz ‘ın sunumu ile Suudi Arabistan Okulu öğrencilerine sigara bağımlılığı konusunda seminer düzenlendi. 
Sigara tiryakiliğinin en öldürücü bağımlılık olduğunun altını çizen Doç. Dr. Ayşe Yılmaz, sigarada 4000 binden fazla maddenin bulunduğunu, bu maddelerden de en az 81 tanesinin doğrudan kansere yol açan maddeler olduğunu belirtti.

“Sigaranın diğer bağımlılık yapabilecek zararlı maddelerden hiçbir farkı yoktur”Nikotinin ciddi bağımlılık yapma özelliğine sahip olduğunu vurgulayan Yılmaz; sigara kullanımı hakkında şunları söyledi: “Başladıktan sonra bırakması zor bir alışkanlıktır. Bu sebepten hiç başlanılmaması gerekmektedir. Sigara içerisinde bulundurduğu maddeler ile doğrudan kanserli hücreleri aktive etmenin yanı sıra KOAH olarak bilinen kronik bronşit hastalığının da en büyük sebeplerindendir. Sigara kullanımı içerisinde bulundurduğu maddelerden dolayı yeterli oksijen alınımına izin vermediği için cilt, dudak, gırtlak kanserlerini de tetiklemektedir.” “Türkiye’de yetişkinlerde sigara kullanımından kaynaklanan kanser oranı %30 civarında” Sigara kullanımının en çok 25-44 yaş aralığında gözlemlendiğini belirten Yılmaz, lise dönemlerindeki sigara kullanımlarının üniversite çağlarında biraz daha azalma gösterdiğinin altını çizdi. Pasif içicilerin de akciğer kanseri gibi kanserlere yakalanma olasılığının %90 olduğunu belirten Doç. Dr. Ayşe Yılmaz öğrencilerden çevrelerinde sigara kullanan kişileri uyarmalarını istedi.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.