Embriyonik kök hücrelerinden sperm (6/6)

Tıp bilim adamları laboratuvar ortamında embriyonik kök hücrelerini sperm hücrelerine dönüştürüyor. Farelerden alınan örnekleri kullanarak...

Embriyonik kök hücrelerinden sperm (6/6)
 Çinli bilim insanları, uzun zamandır başarılamayanı en sonunda başardı. Laboratuvar ortamında embriyonik kök hücrelerini sperm hücrelerine dönüştürme işlemini farelerden alınan örnekleri kullanarak canlı numuneler geliştirmeyi başardı.
Tıp bilimi açısından son derece zor bir işlem olan laboratuvar ortamında embriyonik kök hücrelerini sperm hücrelerine dönüştürmek artık çok daha kolay bir süreç haline gelebilir. Zira bir grup Çinli bilim insanı, farelerden alınan örnekleri kullanarak bu işlemle canlı numuneler geliştirmeyi başardı. Hatta daha da şaşırtıcı bir biçimde, oluşan bu bebekler nihayet kendi bebeklerine de sahip olabildi.

Daha önce yapılan çalışmalarda çok sınırlı sayıda da olsa bu işlemle bir yavru fare elde edilebilmiş, fakat bu yavrular sorunlu bir gelişme evresi geçirdikleri için çoğalmayı başaramamışlardı.
Her türden hücreye dönüştürülebilen embriyonik kök hücreler bilindiği gibi tıp araştırmalarında sıklıkla kullanılıyor. Fakat bu hücreleri sperm hücrelerine dönüştürmek özellikle zor bir süreç. Bu doğrultuda bir farenin testislerinin içine benzeyen bir çevre yaşatan bilim insanları bu kök hücreleri kimyasallar, testis hücreleri ve hormonlarla karıştırdı ve sonunda "spermatid-benzeri hücreler" adı verilen hücreler elde etmeyi başardı.

Pekin'deki Çin Bilimler Akademisi ve Nanjing Tıp Üniversitesi'nden araştırmacılar bu çalışmaalrının erkeklerdeki kısırlığın üstesinden gelmek adına yeni bir çözüm sunabileceğini umuyorlar.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.