Fazla kilolardan kurtulmanın püf noktaları (5/6)

Gebze Medical Park Hastanesi Uzman Diyetisyenlerinden Aslıhan Küçük, kalori alımınızı çok düşürmeyin dedi. Kalori alımının düşürülmesi, vücudun günlük alması gereken besin değerlerini almaması halinde kilo vermenin mümkün olmayacağı...

Fazla kilolardan kurtulmanın püf noktaları (5/6)
Kilo problemi olanların öğüt atlayarak diyet yapmasına karşı uzmanlar, bunun ters etki yapacağı yönünde uyarıyor. Öğün atlamayıp, kalori alımını çok düşürmenin kilo vermek için faydalı olduğunu belirten Gebze Medical Park Hastanesi Uzman Diyetisyenlerinden Aslıhan Küçük “Kalori alımınızı çok düşürmeyin! Eğer vücudunuz giderek daha az besin almaya yöneltilir ve bunu almaya alışırsa, enerjiyi korumak için metabolizmanızı yavaşlatacaktır. Zamanla aynı besinleri tüketseniz bile, vücudunuz aldığınız kalorileri yakıt olarak kullanabilmek için yavaşlayacak ve istemediğiniz kiloların bedeninize yapışmasına neden olacaktır” dedi.

METABOLİZMA HIZI

Yaşın ilerlemesiyle birlikte tabiat kanunu olarak metabolizma hızınızın yavaşlayacağını söyleyen Küçük “Metabolizmanın aşırı hızlı olması da yavaş olması da problemdir. Hızı ve büyüklüğü öncelikle vücut bileşimlerine  yağ-kas oranına bağlıdır. Yağ oranı artıp kas oranı azaldıkça yavaşlama meydana gelir” diye konuştu.

EKMEĞİ KESMEYİN!

Yediğiniz bir besinin yağdan gelen oranın yüksek olması gereksiz enerji alımına neden olduğunu aktaran Küçük “Vücuttaki yağ kütlesindeki artış giderek metabolizmayı yavaşlatır. Karbonhidratsız olmaz: Ekmeği kesmek yapılan büyük hatalardan biridir. Tahıllı ekmekler, kan şekerini dengeleyerek acıkmamızı engeller ” dedi.

SU TÜKETİN

Kilo vermede suyun önemine vurgu yapan Küçük şöyle konuştu: Bedeninizin işlevselliğini devam ettirebilmesi için suya ihtiyaç duyar. Hatta hafif susuz iseniz metabolizmanız yavaşlayabilir. Yapılan bir çalışmada günde 8 bardak su içen kişilerin vücutlarının yakmış olduğu kalorinin 4 bardak içenlere göre daha fazla olduğu gösterilmiştir. Gün içerisinde alınan sıvı miktarına taze sebze ve meyvelerinde katkı sağladığını unutmadan bunları da günlük beslenme programınızda bulundurmanız önemlidir.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.