Hamile veya hamilelik durumu olanlar mutlaka okuyun (4/4)

Hamile veya hamile olma durumu, tahmini doğum tarihi, hamilelik haftasını belirlemek için kullanılan yöntemler, kanda ve idrarda test hakkında bilgiler haberin detayında...

Hamile veya hamilelik durumu olanlar mutlaka okuyun (4/4)

Kaç Aylık Hamileyim?

Hamile kadınların çoğu gebelik haftasını hesapladığı takdirde veyahut doktoru haftasını söylediği takdirde ” Kaç Aylık ” olduğunu heyecan etmektedir . Kaç Aylık hamileyim? Kaç ay bitti? Kaç aya girdim? Esasında bu haftalar ve aylar arasındaki uyumsuzluk ve kaos bir ayın tam 4 hafta olmamasından kaynaklanıyor . bir ay 4 hafta 3 gün devam ediyor tahmini . Mühim vaziyette olan ay hesabı değil hafta hesabıdır . Gebelik zamanı 40 haftadır . Bu konuda kafa karışıklığına alan vermemek için doktorların tahmini olarak kabullendiği ay ve haftalar şöyledir:

4 – 5 haftalık gebeliklere bir aylık denilir
8 – 9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
12 – 13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
16 – 17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
20 – 21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
24 – 25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
28 – 29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
32 – 33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir . ( Doğum 9 ay değil 10 ay benzeri oluyor bu vaziyette )
40 hafta bittiğinde – – > 9 ay 10 gün olarak bilinen başka bir deyişle toplamında 280 gün tamamlanmıştır bu da 40 hafta eder .

Tekrar belirtmekte yarar var ki hangi ay sona erdi hangi aya girdim benzeri sorularla kafa karışıklığı yaşamanıza sebep yoktur , mühim vaziyette olan ay hesabı değil hafta hesabıdır nedeni ise hamilelikte herşey haftalara yönelik yapılır ve haftalara yönelik hesaplanır . Gebelik toplamında 40 haftadır . Doğumların çoğu 38 – 40 hafta içinde gerçekleşir . Bazen günü geçenlerde 41 haftada doğum gerçekleşir . Şunlar hesaplanırken de son adetinizin başladığı önce güne yönelik hesaplanır .

Tahmini Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?


Normal gebelik ömrü son adetin başladığı tarihten bu yana 40 haftadır .

Tahmini doğum tarihi son adetin başladığı tarihe 7 gün eklenip 3 ay geriye gidilerek kolay bir biçimde hesaplanabilir . Burada tahmini doğum tarihi olarak bilinen doğumun olabileceği son tarihtir . Doğumların bir çoğu bu tarihe kadar beklemez , 38 – 40 hafta içinde gerçekleşir . Bazen günü geçtiğimiz kişilerde bu tarihi bir hafta geçebilir . Başka Bir Deyişle doğum tahmini doğum tarihi ile hesaplanan sonuçtan bir – 2 hafta öncesinde olabilir sık sık .

Örnek:
Son adet tarihi 10 Nisan vaziyette olan birisinin tahmini doğum tarihi
10 + 7=17 Nisan
Nisan’dan –> 3 ay geriye gidilirse Ocak –> 17 Ocak olabilir.

Örnek:
Son adet tarihi 5 Şubat vaziyette olan birisi için:
5 + 7 = 12 Şubat
12 Şubattan 3 ay geriye gidilirse: 12 Kasım olabilir tahmini doğum tarihi.

Fakat bu yöntem özellikle adetleri düzensiz vaziyette olan kişilerde yanılmalara sebep olabilir. Bu vaziyette ultrason ölçümlerinden faydalanılarak tahmini doğum tarihi hesaplanır.

GEBELİĞİN KAÇ HAFTALIK MEYDANA GELDIĞINI ANLAMAK İÇİN KULLANILAN YÖNTEMLER


Gebelik takipleri sırasında gebeliğin kaç haftalık olduğunun en doğru biçimde belirlenmesi çok önemlidir. Gebelik haftasının tam olarak belirlenemediği durumlarda ilerleyen aylarda gerçekleşebilecek erken doğum, gelişme geriliği, su gelmesi, gün aşımı (gün geçmesi) benzeri durumlarda tedavi konusunda karar verme sıkıntıları meydana gelebilir. Gebeliğin devam etmesi ya da sonlandırılması benzeri karar gerektiren durumlarda gebelik haftasına yönelik karar verilir. Ayrıca bebeğin gelişiminin, kilosunun, ölçümlerinin normal olması ancak gebelik haftası ile karşılaştırılarak değerlendirilebilir. Normal doğum ya da sezaryen tarihleri gebelik haftalarına yönelik belirlenir.

Hamilelik haftasını belirlemek için kullanılan yöntemler:


– Ultrason: Bebeğin boyu, kafa çapı, kafa çevresi, karın çevresi, bacak boyu benzeri ölçümler ultrasonografi ile yapılarak gebelik haftası hesaplanır. Her zaman tam ve kesin sonuç vermeyebilir bu yöntem. Ancak gebelik ne kadar küçükse o kadar kesin sonuç verir. Özellikle 20. gebelik haftasından öncesinde daha doğru sonuçlar verir.

– Son adet tarihi: Gebelik haftası son adet tarihinin önce gününden başlayarak sayılır. Bu yöntem çoğunluklar doğru ve çok fayalı veriler verse de bazen yanıltıcı olabilmektedir. Adet düzensizliği, üstüne adet görme, geç döllenme, erken gebelik sırasında görülen kanamalar benzeri durumlar son adet tarihinin yanıltıcı olmasına neden olabilir. Bu vaziyette ultrason ve diğer parametreler kullanılarak düzeltilmiş adet tarihi bulunur ve gebelik haftası buna yönelik hesaplanır. Doktorlar ve ebeler üstteki resimde görülen hesaplayıcı takvim benzeri tablo ile annenin son adet tarihinden bu güne kadarki haftaları sayarak gebelik haftasını hesaplarlar, buna cetvele gebemetre de denir.

– Yumurtlama (ovulasyon) tarihi: Anne adet tarihinin önce gününü net olarak bilebilir ancak yumurtlama gününü net olarak bilemez. Yumurtlama (ovulasyon) tarihi yumurtlama tedavisi (ovulasyon indüksiyonu) verilen hastalarda ultrason takipleri ile net olarak izlenmektedir. Bu tarihe iki hafta eklenerek de gebelik haftası hesaplanabilir.

– Tüp bebekte transfer tarihi: Tüp bebek uygulamalarında embriyonun rahim içerisine transfer tarihi zaten bilindiği için gebelik haftası çok net olarak hesaplanabilir.

– Muayene: Günümüzde ultrasonografi ve diğer tekniklerin çok elişmesi nedeniyle artık kullanılmasa da eski yıllarda elle yapılan muayene gebelik haftasını belirlemede çok önemliydi. Uterusun (rahmin) büyüklüğüne bakılarak gebeliğin kaç haftalık meydana geldiği belirlenirdi.

– Fetoskop: Bebeğin kalp seslerininin fetoskop olarak bilinen aletle önce duyulduğu zaman gebelik haftasını hesaplamada belirleyici nokta olarak kullanılabilir. Günümüzde artık yaygın kullanılmayan bir yöntemdir ancak tıbbi şartların yeterli olmadığı bölgelerde ve ebe takiplerinde kullanılabilir. Fetoskop küçük bir boru eya zurnaya benzer biçimde bir alettir. Bir ucu annenin karnına bir ucu ebe ya da doktorun kulağına dayanarak bebeğin kalp sesleri duyulur. Bu biçimde kalo seslerinin önce duyulması 18-20 hafta civarındadır, buna yönelik gebelik haftası hesaplanabilir.

– Mezura ile fundus-pubis mesafesinin ölçümü gebelik haftası hakkında bilgi verebilir. Fusdus rahmin en üst noktsıdır. Pubis ise çatı kemiğinin meydana geldiği bölgedir başka bir deyişle vajina üzerinde tüylerin en üst noktasıdır.

İdrarda gebelik (gebelik) testi nasıl yapılır?


– Testin adetiniz gecikmeden öncesinde yapmanız yarar sağlamaz, gebeliğin testte görüebilmesi için adet gecikmesi olması gerekir hatta adet gecikmesinin üzerinden 4-5 gün kadar geçmesi idealdir.
– İdrar testinizin paketinde çıkan uygulama kılavuzunuzu mutlaka okumalısınız nedeni ise testin markasına yönelik uygulama şekli az da olsa değişiklik gösterebilir.

– Temiz ve kuru bir bardağa ya da kaba idrar yapılmalıdır. Bardak plastik ya da cam olabilir.

– Gebelik testini düz bir yere koyun ve üzerine iki damla idrar damaltın. İdrarı damlatmak için damlalık genellikle gebelik testinin içerisinden çıkar, çıkmazsa idrar kabının içerisine batırılacak küçük temiz bir cisim kullanabilirsiniz. idrarı testin sonuç okuma alanına damlatmamalısınız sadece üzerinde işaretlenen bölüme damlatmalısınız.

– İdrarı damlattıktan sonra 2-5 dakika kadar bekleyin. Bekledikten hemen sonra sonucu görebilirsiniz.

– Sonuç okuma bölümünde tek çizgi belirirse gebelik yok anlamına gelir. Çift çizgi belirirse gebelik var anlamına gelir. Çizginin bir tanesinin soluk olması gebeliğin çok yeni olabileceği anlamına gelir. Hiç bir çizgi görülmemesi testin geçersiz meydana geldiği anlamına gelir, yeniden test yapmalısınız.

Kanda gebelik (gebelik) testi nasıl yapılır?


– Testin aç ya da tok karnına yapılması farketmez. Günün her saatinde yapılmalıdır.

– Testin yapılması için adet gecikmesi olmasını beklemek gerekir, daha öncesinde gebeliği göstermeme olasılığı yüksektir.

– Normal kan tahlillerinde alındığı benzeri az miktarda kan tüp içerisine alınır.

– Test sonucu labaratuara yönelik değişmekle birlikte genellikle 1-2 saatte çıkmaktadır. Bazı labaraturarlar ertesi gün verebilir sonucu.

– Sonucun 0 ya da 0.01 , 0.001 benzeri gelmesi sonucun sııfır meydana geldiği anlamına gelir, başka bir deyişle gebelik yoktur. Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir (bazı labaratuarlarda 50’den yüksek). 0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle gebelik çıkmaz, 2 gün sonra testi tekrardan etmek gerekir.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.