Hamileler aman dikkat zika virüsü tehlikesi (4/5)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Amerika kıtasında bu yıl içerisinde 3-4 milyon kişinin Zika virüsüne yakalanabileceği uyarısında bulunmuştu. Peki bu virüs Türkiye'ye de gelir mi...

Hamileler aman dikkat zika virüsü tehlikesi (4/5)
 Almanya Sağlık Bakanlığı, Orta ve Güney Amerika’da yayılan Zika virüsünün, ülkedeki 5 kişide tespit edildiğini duyurdu. Almanya’nın bulaşıcı hastalıkların kontrolü ve önlenmesinden sorumlu kurumu Robert Koch Enstitüsü, perşembe günü yaptığı açıklamada, Aralık ayında 2 kişide Zika virüsü tespit edildiğini duyurmuş ve virüsün yayılmasının ‘çok çok küçük bir ihtimal’ olduğu belirtmişti. Federal sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, Almanya’da geçtiğimiz Ekim ayından bu Zika virüslü 5 vaka tespit edildi. Hastalığın hangi şehirlerde görüldüğü konusunda ayrıntı verilmedi.

Özellikle hamile kadınlar açısından risk oluşturan Zika virüsü, gebelik döneminde bebeğin beyin gelişimi yavaşlatarak, doğan bebeklerin başlarının normalden küçük olmasına yol açabiliyor.

ZİKA VİRÜSÜ (ZİKA ATEŞİ) BELİRTİLERİ

Zika virüsü çok fazla bir belirtiye neden olmamakla birlikte, görülen belirtiler arasında gözlerde kızarma, ateş yüksekliği, kusma, ciltte döküntü, baş ağrısı,kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler vardır; ancak uzmanların verdikleri bilgilere göre zika ateşi herhangi bir belirtiye neden olmadığı da bilinmektedir.
Zika virüsü, özellikle hamile bir kadına bulaştığında sakat bebek doğumuna neden olmaktadır. Zika virüsü bebeklerde beyin hasarı oluşturması nedeni ile bebeklerin anormal küçük kafalı doğmalarına sebep olur. Zika virüsü bebeklerin beyninde oluşturduğu hasar nedeni ile bu çocukların vücutlarının aşağısından yukarıya doğru felçler ile seyredebilen bir hastalığa da neden olmaktadır. Son yıllarda Brezilya’da mikrosefli(anormal küçük kafalı) bebek doğum oranının 4 bin civarlarında olduğu bildirilmektedir.

ZİKA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Bilim insanları, Zika virüsünün Aedes cinsi sivrisinkelerin hamile kadınlara bulaştırarak bu virüsün yayılmasına neden oldukları konusunda ve bu kadınların doğurdukları bebeklerde doğumsal nörolojik problemlerin (Mikrosefali) geliştiği konusunda bilgiler vermektedirler.

HAMİLELER ZİKA VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNMALI?

Zika virüsü, grip virüsüne çok benzeyen bu virüs hamilelerde neden olduğu tehlikeli sonuçlardan dolayı Dünya Sağlık Örgütü uyarılarda bulunmuştur. Zika virüsü sivrisinekler aracılığı ile bulaşmakta ve grip benzeri şikayetlere neden olmaktadır. Zika virüsü hamileler açısından daha tehlikeli olmaktadır.
Zika virüsü seyrini 4-5 günde tamamlayarak en geç bir haftada iyileşebilmektedir; ancak zika virüsü bulaşmış hamile kadınların çocuklarının, zika virüsü bulaşmayan kadınların çocuklarına göre 20 kat daha fazla mikrosefali hastası olma riskinin olduğu tespit edilmiştir.
Zika virüsünün görüldüğü bölgelere seyahat eden insanlar nedeni ile zika virüsü hastalığı Avrupa’da da görülmeye başlamıştır. Bu nedenle Türkiye’de uzmanlar zika virüsünün görüldüğü bölgelere özellikle hamile kadınların seyahat etmemeleri konusunda uyarılarda bulunmaktadırlar. Ayrıca zika virüsünün görüldüğü bölgelerde kadınlara 2 yıl süresince hamile kalmamaları konusunda da uzmanlar uyarılarda bulunmuştur.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.