Hem Hamam, Hem Spor, Hem Sigara bir arada olursa!(5/5)

Emekli makine mühendisi Seyit Parlak, geçen cumartesi günü gittiği hamamda fenalaştı ve ardında da kalbi durdu. 112 sağlık ekiplerinin müdahale ettiği Parlak, kalp masajıyla yeniden hayata döndürüldü...

Hem Hamam, Hem Spor, Hem Sigara bir arada olursa!(5/5)
 Seyit Parlak geçen cumartesi günü sabah saatlerinde hamama gitti. Emekli makine mühendisi Parlak, bir süre havuzda yüzdükten sonra yıkanmak üzere sudan çıktı. Koridorda fenalaşan Parlak, hamam görevlilerinden yardım isteyerek durumu 112'ye bildirmelerini istedi. Ekiplerin hamama geldiği sırada Parlak'ın da kalbi durdu. Ambulansa alınan Parlak, burada yapılan kalp masajıyla yeniden hayata döndürüldü. Parlak daha sonra özel bir hastanede tedavi altına alınarak anjiyo oldu.
Havuzdan çıktıktan sonra üzerinde bir ağırlık hissettiğini belirten Parlak, "Hamamdaki görevli arkadaşlara kriz geçirdiğimi söyledim. Sonrasını da hatırlamıyorum. Herhangi bir sağlık sorunum da yoktu, günlük olarak  spor salonuna gidip geliyorum. Tabii sigaranın vermiş olduğu zarar var, 30 yıldır içiyorum" dedi.

'SİGARA KULLANAN HERKES İÇİN BU RİSK VAR'

Hastanın sağlık durumu hakkında bilgi veren Kardiyoloji Uzmanı Doktor İsmail Erdoğu da "Hastamız sigara içen ancak bununla beraber düzenli olarak yoğun spor yapan bir insan. Hamama gittikten sonra orada bir sıkışma hissiyle beraber kendini kaybediyor. Ancak bilinçli bir hasta. Hemen fenalaştığını söyleyerek 112'ye haber verilmesini istiyor ve ambulans geliyor. Hasta oradan kalbi durmuş olarak alınıyor. Kalp mesajı yapıldıktan sonra hasta hayata dönüyor ama solunum cihazına bağlanıyor. Bize getirildiğinde şuuru kapalıydı. Tabii baktık kalp krizi geçiriyor. Riskleri ailesine anlatarak anjiyoya alalım dedik. Anjiyoya aldık ve gerçekten ana damarı baştan itibaren tıkalıydı. Önce balon ve daha sonrasında oraya stent koyduk. Damarı çok iyi açıldı. Hasta 1 gün daha yoğun bakımda yattı ama sonrasında psikolojik ya da fizyolojik hiçbir problemi kalmadan toparladı. Yani sadece spor yapmak hastalar için kurtarıcı olmuyor. Aslında önemli olan sigaradan kurtulmak. Sigara kullanan herkes için bu risk var" dedi.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.