Hızla bulaşan bu 3 virüsten korunmak için uygulayın! (3/3)

Türk milleti olarak öpüşmeyi, tokalaşmayı, sarılmayı kısacası samimi olmayı severiz, fakat bu tip hareketlerden kaptığımız virüsler tehlike saçıyor. Bu tehlikeli virüslerden korunma yollarını Acıbadem Taksim Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Sezen Özkök açıkladı.

Hızla bulaşan bu 3 virüsten korunmak için uygulayın! (3/3)

Bu 3 virüs kışa damgasını vurdu

Influenza A (H1N1, H3N2, H5N1) çok kolay ve hızlı bulaşıyor
 
Üç farklı influenza virüsünden biri olan influenza A; domuz, at, kuş ve deniz memelilerinin yanı sıra insanlarda da hastalık yapıyor. Influenza A’nın H1N1, H3N2, H5N1 gibi alt tipleri bulunuyor. Alışılagelenin dışında yeni bir antijenik yapıya sahip olan ve bu nedenle insanlarda bağışıklığın söz konusu olmadığı H1N1, kısa sürede hızla yayılarak kıtalar arası bir salgına dönüşebiliyor. Özellikle risk grubunda bulunan hastalarda ağır seyreden influenza virüsü çok kolay ve hızlı bulaşıyor. Öksürük ve hapşırık ile etrafa saçılan damlacıkların yanı sıra hasta kişilerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar yoluyla bulaşıyor. 

Tokalaştıktan sonra elinizi yıkayın!


Örneğin; eline aksıran bir hastanın başka bir kimseyle tokalaşması ve o kimsenin elini ağzına götürmesi temas ile bulaşmanın en iyi örneğini oluşturuyor. Virüs bulaştıktan 1-4 gün sonra duyarlı kişide semptomlar başlıyor. Dr. Sezen Özkök, belirtilerin başlamasından 1 gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcılığın devam ettiğini belirterek “Hastada ani yükselen yüksek ateş, baş ağrısı, aşırı yorgunluk, halsizlik, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ağrıları ve mide şikayetleri (çocuklarda daha yaygın) ile karşımıza çıkabilir” diyor. Hastalık 2 yaşından küçük çocuklar, 65 yaş üzerindekiler, kronik hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde daha ağır seyrediyor. Risk grubu dışındaki kişilerin de üç günden fazla ateş olması halinde mutlaka hastaneye başvurması gerektiğini belirten Dr. Sezen Özkök, ilacın doktor tavsiyesi ile kullanılmasının şart olduğunu söylüyor. 

Influenza B ve Influenza C


Influenza B, sadece insanda hastalık yapıyor. Influenza B’nin alt tipi bulunmuyor. Okul çağındaki çocuklarda sık görülen influenza B’nin belirtileri hafif seyrediyor. Influenza C ise domuzlarda ve insanlarda görülüyor. Nezleye yol açıyor. 

Grip virüsünden korunmak için bunlara dikkat!

Tokalaşmak zorunda kalırsanız mutlaka elinizi yıkayın.

Öpüşme ve sarılmalardan kaçının. 

Ellerinizi sık sık sabunlu su ile yıkayın.

Kapalı ve hasta kişilerin olduğu ortamlardan uzak durun. 

Zorunlu haller dışında hastalığın görüldüğü bölgelere gitmeyin.

Hasta kişi ile aynı ortamda bulunursanız tıbbi maske kullanın.

Bol sebze ve meyve tüketin.

Bol sıvı almaya özen gösterin.

Her yıl sonbaharda grip aşısı olun. Ancak Guillain Barre Sendromu geçirenler, yumurta alerjisi olanlar, daha önce aşıya karşı ciddi reeaksiyon geliştirenler ve ciddi hastalık durumu olanlarda aşıdan kaçınılmalı.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.