Lenfoma kanseri genç ilik bekliyor! Lenfoma kanseri nedir?(2/3)

Aykut Efe henüz 27 yaşında lenfoma kanseri'ne yakalanmış genç bir öğrenci. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde Arkeoloji Bölümü okuyan Aykut uygun ilik bekliyor. Arkadaşları uygun ilik için seferber oldu ve üniversitede stant açacaklarını söylediler...

Lenfoma kanseri genç ilik bekliyor! Lenfoma kanseri nedir?(2/3)
 Geçen yıl Nisan ayında karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden Aykut Efe'ye, yapılan tetkikler sonrasında lenfoma kanseri teşhisi konuldu. Gördüğü tedavilere rağmen hastalığı ilerleyen Aykut Efe, ocak ayı başından bu yana İstanbul'daki özel bir hastanede yatarak kemoterapi tedavisi görmeye başladı. İlik nakli olması gereken Efe'ye anne, baba ve ağabeyinin ilikleri uymadı. Ulusal Kemik İliği Bankası'nda da henüz uygun ilik bulunamadı.
Bunun üzerine Aykut Efe'nin kendisi, yakınları ve üniversiteli arkadaşları uygun kemik iliği bulunması için sosyal paylaşım siteleri üzerinden kampanya başlattı. Vatandaşların uygun kemik iliğinin bulunması için Kızılay Kan Merkezlerine gidip kan örneği vermeleri istendi.

'BANA UYMAZ BELKİ BAŞKASINA UYABİLİR'


Aykut Efe, Nevşehir'deki arkadaşlarının kendisi için üniversitede stant açacaklarını belirterek şunları söyledi:

"Kayseri'den bir araç gelecek ve kan vererek ilik taraması yapılacak. Araç 7- 12 Mart tarihlerinde üniversitenin içinde olacak. Üniversite dışından insanlar da isterlerse araca gidip kan verebilecekler. İnsanlar belki benim için kan vermeye gidecekler ama, bana uymaz belki bir başkasına uyabilir. Belki ilik bekleyen başka bir hastaya umut olabilirler."

AMATÖR KÜMEDE FUTBOLCU

Hastalanmadan önce Nevşehir Birinci Amatör Küme takımlarından Acıgölspor'da da futbol oynayan Aykut Efe'ye spor camiası, sporcu arkadaşları, antrenörler, yöneticiler, üniversite öğretim üyeleri de sosyal paylaşım sitelerinde paylaşımlarla, uygun ilik bulunması için kampanya yürütüyor.

Lenfoma


Lenfoma, bağışıklık sisteminin parçalarından biri olan lenfatik sistemden köken alan kanserleri anlatan genel bir terimdir. Lenfomalar; lenf bezi kanseri olarak bilinirler ancak organlarda da lenf bezini tutmadan hastalık ortaya çıkarabilir.

Lenfomaların birçok farklı alt tipi olmasına rağmen temel olarak iki tipi vardır:

Hodgkin lenfoma (Hodgkin hastalığı): Kanserler arasında tedaviye en iyi cevap verenlerden birisidir. Diğer lenfoma türlerinden Reed Sternberg hücrelerinin varlığı ile ayırt edilir.

Non-Hodgkin lenfoma (veya Hodgkin lenfoma dışındaki tüm lenfomalar): Amerika’daki Lösemi ve Lenfoma Derneği’nin (Leukemia & Lymphoma Society) verilerine göre 2009 yılında yaklaşık 601.180 kişi lenfoma ile yaşamış veya remisyon dediğimiz tam düzelme görülmüştür. Bu sayının yaklaşık 148.460 kişisini Hodgkin lenfomalı hastalar ve yaklaşık 452.720 kişisini de non-Hodgkin lenfomalı hastalar oluşturmaktadır. 2009 yılı içindeki tüm lenfoma tanılarının %11,4’ünün Hodgkin lenfoma vakaları olduğu hesaplanmıştır.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.