Makyaj malzemelerinin kullanım ömrü ne kadar? Makyaj yaparken nelere dikkat edilmeli?(3/4)

Bayanların vazgeçilmezi olan makyaj yaparken kullanılan malzemelere çok dikkat etmek gerekiyor. Öyleki uzmanlar makyaj malzemelerinin bir kullanım ömrü olduğunu dile getiriliyor. Makyaj malzemelerinin kullanım ömrüne dikkat etmek gerektiğini savunan uzmanlar cilde zararı olabileceğini söylüyorlar.

Makyaj malzemelerinin kullanım ömrü ne kadar? Makyaj yaparken nelere dikkat edilmeli?(3/4)
Bayanların vazgeçilmezi olan makyaj yaparken kullanılan malzemelere çok dikkat etmek gerekiyor. Öyleki uzmanlar makyaj malzemelerinin bir kullanım ömrü olduğunu dile getiriliyor. Makyaj malzemelerinin kullanım ömrüne dikkat etmek gerektiğini savunan uzmanlar cilde zararı olabileceğini söylüyorlar.

En uzun kullanılan kozmetik malzemelerinin başında göz farı geldiği dile getirilirken, Ülkemizde normalde 1 yıl olan göz farı kullanım ömrünün, Avrupa'da 6 yıla kadar çıktığı belirtiliyor. Tarihi geçen makyaj malzemelerinin ciddi enfeksiyona sebep olduğunu belirten uzmanlar, mutlaka ama mutlaka bu konuda hassas davranılmasını dile getiriyor. 

Her şey gibi makyaj malzemelerinin de bir kullanım süresi var. Cilt temizliğine dikkat edip, bu ürünlere onca para dökerken, zamanı geçmiş olanlarla cildi ve genelde tüm beden sağlığını riske atıyoruz. Yapılan araştırmalara göre sadece 4 kadından 1’i makyaj malzemelerinin son kullanma tarihlerine dikkat ediyor. Makyaj malzemesini, süresi geçtikten sonra bile 6 yıl kullanmaya devam edenler hiç de az değil. En uzun kullanılan kozmetik malzemelerinin başında göz farı geliyor. Normalde 1 yıl olan göz farının kullanma süresi, Avrupa’da 6 yıla kadar uzayabiliyor. 2 yıllık ruju 4 yıl, 1 yıllık fondöteni 3 yıl kullananlar var. 6 ay kullanım süresi olan maskara ve ‘eyeliner’ ise en az 2 yıl makyaj malzemesindeki yerini koruyor. 2 yıllık pudralar ise 3 yıl kullanılıyor. Oysa uzmanlar, tarihi geçen kozmetik malzemelerin ürettiği toksinlerin çok ciddi hastalıklara yol açabileceğini söylüyor. Tarihi geçmiş bir göz kalemi ya da fondötenin ciddi enfeksiyonlara sebep olduğu da bir gerçek.

SÜTÜ ATIYORUZ AMA TEMİZLEME SÜTÜNÜ ASLA

100 yıllık İtalyan kozmetik markası Deborah Milano Marka Müdürü Aylin Öztürk, kadınların makyaj malzemelerini atmaya kıyamadığına dikkat çekiyor. Öztürk, “Kadınlar gıdada kullanım süresine dikkat ediyor. Örneğin sütün tarihi geçmişse hemen atıyor. Ancak bir kozmetik malzemesini atarken 2 kere düşünüyor. Oysa kullandığınız kozmetik ürünler de tükettiğiniz gıdalar kadar taze olmalı. Çünkü direkt cildimizle, yani bedenimizle temasta” diyor.
 

PAO işaretine dikkat edin

Ürünlerin son kullanım tarihleri ambalajları üzerinde belirtiliyor. Başka önemli bir nokta ise açıldıktan sonra ürünün kullanılabilme süresini gösteren PAO (Period After Opening yani açıldıktan sonraki raf ömrü) işareti. Bu işaret kapağı açık kavanoz resminin içinde sayı ve “M” harfinden oluşuyor. Kavanoz şeklinin içinde “3M” yazıyorsa (İngilizcede months kelimesinin gösterimi) bu ürünün açıldıktan sonra 3 ay içinde tüketilmesi gerektiğini gösteriyor.
 

Bozulduğu nasıl anlaşılır?

Fondöten: Kıvamı eskiye oranla daha koyudur, uygularken topakçıklar oluşur, renginde ve kokusunda değişiklikler meydana gelir. Fondöteninizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız her kullanımdan sonra ağzını silin ve sıkıca kapattığınızdan emin olun. Fondöteni ışıklı, sıcak ve nemli ortamlarda bırakmayın.
 
 Rimel: Kurur ve zor sürülür. Kadınlar genellikle kurumuş rimeli sulandırarak kullanmaya devam eder. Göz sağlığınız için kurumuş bir rimeli asla sulandırarak kullanmayın.
 
 Ruj: Renk ve kokuları değişir, yumuşar ve yağlanır. Rujlarınızın daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız aşırı sıcak ve soğuk ortamlardan uzak tutun.
 
Oje: Akıcılığını yitirip koyulaşır, renk verici madde solüsyondan ayrılıp şişenin dibine çöker, rengi değişir, parlaklığını yitirir.
Her kullanımdan sonra şişenin ağzını asetonla temizleyin.
 

Makyaj malzemelerini 2 haftada bir yıkayın

Kozmetik malzemelerinin de kıyafetler gibi temizlenmesi gerekiyor. Nasıl bir başkasının çatalıyla yemek yemiyorsanız, göz kaleminizi de başkasının sürmesine izin vermeyin. Cilt hastalığından enfeksiyon hastalıklarına kadar birçok olumsuzlukla karşılaşabilirsiniz.
 
Diğer tavsiyeler ise şöyle:
- Fırçaları 2 haftada bir yıkayın. Süngerleri ise her kullanımdan sonra mutlaka yıkayın.
- Kullandığınız ürünü açık bırakmayın. Kapağını mutlaka sıkı sıkı kapatın.
- Fırçaları nemli havlu gibi yerlerin üzerine bırakmayın.
- Ürünler, aşırı sıcağa maruz kalmamalı. Aynı zamanda kozmetik ürünleri, banyo gibi nem oranının yüksek olduğu yerlerde de bırakılmamalı.
- Göz kalemlerini düzenli olarak kalemtıraş yardımıyla açın. Böylece üzerinde bakterilerin oluşumunu ve olası göz enfeksiyonlarını engellemiş olursunuz.
- Kozmetik malzemelerini kullanmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.
- Renk ve kokusunda değişiklik fark ettiyseniz hemen atın.
- Ürünü en son ne zaman kullandığınızı hatırlamıyorsanız, bir daha kullanmayın. 

Günlük Makyaj Nasıl Yapılır?

Sabah uyandığımızda makyaj yapmaya vakit ayırmak zor gelir, değil mi? Peki ya ofise gittiğimizde gördüğümüz bakımlı, şık çalışma arkadaşlarımızın üzerimizde bıraktığı etki… Bir düşünün, kendimizi hemen bakımsız hissederiz, değil mi? Siz de bu gibi durumları sık sık yaşayanlardansanız, sizler için günlük makyaj yapımında faydalı olabileceğini düşünerek hazırladığım bu yazıyı muhakkak okumalısınız. Üstelik aralarından cımbızla çekip, arkadaşlarınızla paylaşacağınız tüyolar da bulacaksınız.
Günlük Makyaj Nasıl Yapılır?

Şimdi size adım adım günlük makyaj nasıl yapılır uygulamasını anlatacağım.

Makyaj setleri hayat kurtarır: Hemen hemen her markada bulabileceğiniz makyaj setleri işinizi kolaylaştırabilir.
Yüzünüzü makyaja hazırlayın: Makyaj yapmaya başlamadan önce yüzünüzü makyaja hazırlamalısınız. Bunun için cilt temizleme toniği kullanmanızı tavsiye ederim. Ardından mevsim kış veya yaz olsun, parmak uçlarınızla az miktarda güneş koruyucuyu yüzünüze yedirin.
Fondöten seçimine dikkat: Üzerine yine parmak uçlarınızla hafif hafif masajlar yaparak fondöteninizi uygulayın. Eğer ki yüzünüzde açıklı-koyulu cilt lekeleri var ise, fondöten renk tercihinizi, cildinizdeki koyu renge yakın tonlardan yana kullanmalısınız. T bölgesi dediğimiz alın-burun-çene bölgelerinizde yağlanmalar gözlemleniyorsa, bu kısımlara daha hafif fondöten uygulayın.Günlük-makyaj-nasıl-yapılır1
Göz makyajı bakışlarınızı etkiler: Sıra göz makyajı Göz çevresi ve göz kapaklarınıza fondöten renginden 2 ton açık renkte pudralı kapatıcı uygulayın. Böylece göz çevreniz daha aydınlık görünüme kavuşacaktır. Göz makyajında en dikkat edilmesi gereken, göz boyutu.
Küçük gözlerinizi makyajla büyütün: Eğer ki gözleriniz küçük ise, gözlerinizin alt iç ve üst iç kısımlarına ten rengine yakın, yağlı göz kalemlerinden sürün. Tercihen bunu beyaz renkte bir göz kalemi kullanarak da yapabilirsiniz. Ardından gözünüzün altına koyu gri ya da siyah renkte bir göz kalemi çekerek, bunu parmak uçlarınızla hafif dokunarak yaydırın. Böylece biraz daha buğulu gözlere sahip olabilirsiniz.
Eye-liner sürmek bir sanat: Gelelim son yılların göz makyajında en çok tercih edilen makyaj malzemesine. Eyeliner. Çekmesi büyük dert olan ama başarılabilirse etkili bakışlar kazandıran şahane ürün. Ama sürmesini beceremiyorsanız da, şu aşamaya kadar yapılan tüm makyajın bozulması mümkün. Başıma çok geldiğinden hala ellerim titrer.
Eye-liner yerine göz kalemi sürün: Burada size muhteşem bir tüyo Eyeliner süremeyen ben, çareyi aynı etkiyi yaratabilecek başka yöntemlerde aradım. Şimdi eyeliner yerine yağlı yapısı olan siyah renkli Flormar göz kalemi kullanıyorum. Ucunu sürekli ince tutarak, inanılmaz kayganlıkta ve kolaylıkla sürebildiğim için çok şanslıyım. Hem göz kalemini temizlemek, eyeliner temizlemek kadar zor olmadığı için olası makyaj hatalarında elim ayağıma karışmıyor. Makyaja sil baştan başlamak zorunda kalmıyorum.
Rimel-maskaraya dikkat: Bu sorunu da böylece çözdükten sonra, rimel-maskarayı sürdün. Maskarayı sürerken işlemi aşağıya doğru bakarak uygulamaya dikkat edin. Ten renginize göre seçtiğiniz allığınızı da sürmeyi ihmal etmeyin.
Gülüşünüzü allıkla tasarlayın: Elmacık kemikleriniz belirginse, ön plana çıkarmamak için hiçbir nedeniniz yok. Ten renginize uygun tonlarda seçtiğiniz allığınızı, elmacık kemiklerinizi gülerek ortaya çıkarıp uygulayın. ilkajans.net Ayrıca allık sürüş yönünüzü şakaklara doğru değil, kulak hizasına doğru, yatay yönde vuruşlarla uygulayın. Böylece zayıf yüzünüz daha oval görünecektir. Yuvarlak bir yüze sahipseniz, allığınızı şakaklara doğru sürün.
Rujların yoğun kıvamı beni hep rahatsız ettiğinden, ruj öncesi dudaklarıma nemlendirici sürmeyi alışkanlık haline getirmişimdir. Siz de bunu yaparak, sürümü daha kolay olan ve dudaklarınız kuruduğunda pul pul dökülüyormuş görünümü vermeyen etkili dudaklara sahip olabilirsiniz.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.