Migren botoksu migrene çare (1/3)

Migren ağrısı öyle bir ağrıdır ki çeken bilir der hastaları. Karanlık bir odaya kapanıp ışık görmeden ağrının geçmesini beklemek, başınızı duvarlara vuracak kadar acı çekmek migren'in kaba tabiridir. Peki bu hastalık için çözüm yok mu, tabiki var...

Migren botoksu migrene çare (1/3)
 Estetik ve Plastik Cerrah Op.Dr. Ufuk Askeroğlu, migren hastalarının tamamının rehabilitasyona pozitif cevap verdiğini ve hasta kabulünün yoğun bir biçimde devam ettiğini ifade etti . 2011-2012 senelerinde dünyaca ünlü plastik cerrah Prof . Dr. Bahman Guyuron ile ABD Birleşik Devletleri Cleveland University Hospitals'ta beraber görev inşa ederek , migren rehabilitasyonu ile ilgilenen çalışmalar yapan Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, Türkiye'de de ABD Birleşik  Devletleri'nde uyguladığı son tekniklerle migren hastalarına umut oluyor. Fulya Terrace İstanbul'da hastalarını onay eden Op. Dr. Ufuk Askeroğlu tarafından Geçen yıl uygulanmaya başlanan migren cerrahisi bütün hasta olanlarda pozitif neticeler vermeye başladı. Türkiye'nin her yerinden onlarca hasta müracaatı ve kabulü devam etmekte. Bugüne kadar istatistiki olarak izleyen hastalar arasında Op. Dr. Ufuk Askeroğlu'nun "migren cerrahisi" başarı oranı \%90 ve bu oran dünya literatürü üstünde.

Migren rehabilitasyonunun genel anestezi altında yapılmış olan ve çoğu vaziyette hastanın benzer gün ya da bir günün ardında taburcu edildiği cerrahi bir operasyon olduğunu ve migren çeşidine göre yapılacak bölge ve yolun değiştiğini dile getiren Op. Dr. Askeroğlu, tedaviden anında sonra neticelerin görülmeye başlandığını ve hastalarının hem sağlık benzer zamanda hayat kalitesi tarafından çok pozitif etkilendiklerini ilave etti.

"MİGREN CERRAHİSİ" ÖNCESİ "MİGREN BOTOKSU" DA BİR ÇÖZÜM

Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, çoğu vakada migrenin şiddetine göre cerrahi prosedüre girmek talep etmeyen hastaya, 2010'da Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan migren botoksu rehabilitasyonu de uyguladıklarını ve bugüne kadar tatbik edilen hasta olanlarda çok çok başarılı neticeler ele geçirdiklerini ifade etti .
Gerek migren cerrahisi, gerekse migren botoksu ile Türkiye'deki bütün migren hastalarına umut olan Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, Türkiye'nin her yerinden ve Avrupa'dan yoğun olarak hasta onay etmektedir.

OP. DR. UFUK ASKEROĞLU KİMDİR?

Kuleli Askeri Lisesi sonrasında , Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde tıp fakültesini tamamladıktan sonra S.B Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği'nde uzmanlık eğitimini tamamladı. Son olarak Bilecik Devlet Hastanesi'nde görev yaptı.
2011-2012 senelerinde ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI Cleveland'da dünyaca ünlü plastik cerrah Prof . Dr. Bahman Guyuron ile beraber University Hospitals'ta çalıştı. Dünyanın en prestijli Plastik Cerrahi dergisi olan PRS'te (Plastic and Reconstructive Surgery) makaleleri ve yayınları bulunan Op Dr. Ufuk Askeroğlu, ABD Birleşik Devletleri'de "Migren Cerrahisi" ile ilgilenen araştırmalar yapmış; haftada 3-4 migren operasyonu yapılmış olan klinikte sayısız hasta takibi gözlemlemiş ve Migren Sempozyum'larında çeşitli sertifikalar almıştır. Migren Cerrahisi'ni 2000 senesinde bulan Prof . Dr. Bahman Guyuron ile yaptığı çalışmalar neticesi tedaviyi mucidinden bütün incelikleri ile öğrenen ve Türkiye'ye getiren Op. Dr. Ufuk Askeroğlu migren cerrahisi ile ilgilenen ilkleri gerçekleştirmeye başlamıştır. Her geçtiğimiz gün farklı yaklaşımlar getiren Askeroğlu, bu konuda yayın ve makaleler üstünde çalışmaktadır. Şu anda Fulya Terrace Istanbul'da hastalarını onay eden Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, burun estetiği, meme estetiği, liposuction ve diğer bütün estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uygulamalarını yapmaktadır. Yeryüzünde çok nadir cerrah tarafından uygulanabilen migren cerrahisini Türkiye'de 4 senedir uygulayan hekimimiz, Türkiye'nin ve Avrupa`nın her yerinden onlarca migren hastası onay etmektedir.

SORULARLA MİGREN AMELİYATI

Migren nedir?
Migren, gündelik yaşamın aksamasına kapı aralayacak kadar şiddetli zonklamalara sebep olan ve bütün yeryüzünde çok sık sık karşılaşılan kronik bir baş ağrısı türüdür. En yaygın görülen rahatsızlıklar arasında olan migren kadınlarda erkeklerden daha sık sık görülür.

Migren ağrısı diğer baş ağrılarından nasıl ayırt edilir?
Migren ağrısı diğer baş ağrısı türlerinden çok daha şiddetli olur ve çoğunlukla başın sadece tek tarafında ortaya çıkar. Zaten Yunanca kökenli migren kelimesi "başın yarısı / yarım baş bölgesi" anlamına gelmektedir. Ağrının şiddeti çoğunlukla kişinin gündelik aktivitelerini yerine getirmesine engel olur. Işığa ve sese karşı çok tahammülsüzlük ve bulanık görme de sık sık karşılaşılan bulgular içerisindedir . Migren atağı eğer tedavi edilmez ise yaklaşık 4 ile 72 saat kadar sürebilir.

Migren ağrısı nasıl teşhis edilir?

Migren beş farklı evreden geçirilerek teşhis edilir. Ilk Olarak migren testi yapılarak baş ağrısının migrenden kaynaklı olduğundan emin olunur. Testten sonra migrenin tetikleme bölgesini bulabilmek için muayene süreci başlar. Ağrı tetik noktasından emin olmak için botoks testi yapılır. Bu işlemin sonrasında hasta migren günlüğü tutar ve gün gün ağrı sayısını ve noktasını yazar. Eğer hasta kalıcı tedaviyi tercih ederse migren ameliyatının planlanmasına başlanır. Basit düzeyde migren testi evde de yapılabilir. Örnek Olarak eğer;
Potansiyel migren atağı sırasında burun akıntısı da yaşıyorsanız,
Gözlerinizde ya da gözlerinizin arkasında acı ya da baskı hissediyorsanız,
Potansiyel migren atağı sırasında kaş arası bölgenize masaj yapmak ya da baskı uygulamak işe yarıyorsa,
Kaş üzeri kısmında acı/ağrı meydana geliyorsa ,
Şakak kısmında ağrı ve zonklama oluyor ve o bölgeye bastırmak sıkı geliyorsa,
Ağrıdan anında öncesinde ya da ağrı sırasında ensede gerginlik hissediliyorsa,
Potansiyel migren ağrısı başın arkasında fazladan hissediliyorsa,
Sizin de muayene için doktora gitmenizde fayda var.

Migren nasıl tedavi edilir?

Migren rehabilitasyonunda herkese tek tip bir tedavi uygulaması yoktur. Migren kişiye göre farklı bölgelerde ve farklı şikayetlerle ortaya çıkar. Rehabilitasyonu de kişiye özel olarak planlanır. Ağrı kesici ve botoks rehabilitasyonu ile belli bir süre çözümler sağlanırken migren ameliyatıyla kalıcı tedavi uygulaması yapılabiliyor.

Botoks ile migren rehabilitasyonu nasıl yapılır?

2010'da FDA (Abdn Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanan migrende botoks rehabilitasyonu mutlaka bu konuda eğitim almış profesyonel hekimlerce uygulanmalıdır. Botoks ile migren rehabilitasyonunda tetikleme noktasına enjekte edilerek kasların belli bir süre olarak dondurulması sağlanır. 3 ile 5 ayda bir tekrarlanması lazım iştirak eden bu prosedür hastalara operasyonsuz tedavi imkanı sunar. Bir Takım hastalar anestezi ve operasyon korkusu nedeni ile kalıcı çözüm yerine belirli aralıklarla botoks yaptırmayı tercih eder.

En etkili çözüm migren cerrahisi midir?

Migren cerrahisi ya da migren operasyonu dediğimiz yöntem migreni kalıcı olarak tedavi edilmesini sağlayan cerrahi bir yöntemdir. Migren operasyonu anestezi altında yapılmış olan ve çoğu vaziyette hastanın benzer gün ya da bir günün ardında taburcu edilebildiği bir yöntemdir. Düzenli olarak botoks yaptırmak talep etmeyen hastalar tarafından kalıcı olarak migren ağrısından kurtulmak için tercih edilir. Pekçok hastada "kaş çatmasını" sağlayan korrugator kası, alın bölgesinin duyusunu alan sinirlere bası yapmasından dolayı migren ağrısı oluşur. Bu operasyonun amacı bu basıyı ortadan kaldırmaktır. Cerrahi operasyonla saç içinden yapılmış olan birer santimlik kesilerden endoskopik kamera kullanılarak veya göz kapağına tatbik edilen ufak bir kesi ile bu kaslar alınıp sinirler gevşetilir. Bu Şekilde migren ağrısının tetiklenmesi tamamen ortadan kaldırılır. Bası tatbik edilen yere göre bu işlemin yeri değişebilir. Örnek Olarak frontal (alın bölgesi), oksipital (ense bölgesi), temporal (şakak) ve rinojenik (burun) bölgelerine uygulanabilir. Migren ameliyatının sonrasında yüz kısmında herhangi bir kesi izi kalmaz.
Migren operasyonu beyinle ilgilenen bir operasyon değildir. Hasta için çok konforlu, bir gün sağlık kurumu istirahati ile sonrası gün evine dönebildiği ve etkisi anında operasyon sonrasında hissedilmeye başlayan çok başarılı bir operasyondur. Migren ameliyatının dünya literatüründeki başarı oranı \%88-92 arasıdır, Türkiye'de de bu oranları son 4 senedir yaptığımız çok başarılı operasyonlarla yakalamış bulunuyoruz.

Migren ameliyatına kimler adaydır?

Migren ağrısı bir takım hasta olanlarda çocukluk çağından başlayan ve yıllar boyu dünya kalitesini düşürerek süre gelen bir ağrı zinciridir. Bu sebeple migren ağrısının teşhisi konulduğu anda yaştan bağımsız olarak hasta migren ameliyatına adaydır. Migren operasyonu yaptığımız 13 yaşında hastamız da, 72 yaşında hastamız da oldu ve bütün yaş gruplarında da \%90 üstünde başarı oranı elde ettik. Bir ay arasında en az 2-3 şiddetli migren atağı geçirmiş ve hiçbir ilaçlı rehabilitasyona cevap alamamış veya ilaç kullanmaktan dünya kalitesi düşmüş hastalar migren operasyonu için adaydır. Migren operasyonu öncesi nöroloji uzmanı tarafından migren tanısı almanız gerekmektedir.

Migrenin tetiklenmesi nasıl önlenir?

Migren hastalığı olan bireylerin yemeklerini düzenli yemeleri ve düzenli uyumaları gerekir. Sebebi Ise öğün atlamak kan şekerinin düşmesine, fazla şeker içeren gıda tüketmek ise kan şekerinin öncesinde birdenbire yükselip sonra birdenbire düşmesine sebep olur . Bütün bunlar migren rahatsızlığını tetikleyebilir. Bununla Beraber dehidrasyonu önlemek için bol su tüketmek ve gün içerisinde en 6 ile 8 saat uyumak çok ehemmiyetlidir . Çoğu kadında adet döngüsü de migren ağısını tetikleyen sebeplerden birisidir, adet döneminden birden çok gün öncesinde başlayan migren ağrısı adet dönemi boyunca da devam edebilir.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.