O kalp bulundu, sizinde organlarınız bir insana can olsun!(5/5)

İstanbul'da Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali organ bağışı konusunda duyarlı olunması gerektiğini dile getirdi. Organ bağışıyla kalp anomalisi tespit edilen Aydın Akbulut bu duyarlılık sayesinde...

O kalp bulundu, sizinde organlarınız bir insana can olsun!(5/5)
 Soğuk algınlığı şikayetiyle gittiği hastanede kalp yetmezliği teşhisi konulan ve yaklaşık 1 yıldır nakil olmayı bekleyen 16 yaşındaki Aydın Akbulut, bağışlanan kalp sayesinde hayata tutundu.


Geçen yıl öksürük, nefes darlığı, halsizlik gibi şikayetlerle hastaneye başvuran Akbulut'ta, yapılan tetkiklerin ardından doğumsal kalp anomalisi tespit edildi.

Tedavisine 7 ay süreyle hastanede kontrol altında tutularak devam edilen Akbulut'a, kafa travması sonucu hayatını kaybeden 17 yaşındaki donörün kalbi nakledildi.

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali, "Gönül ister ki bu hastalar bir an önce kalp nakli uygulamasına alınabilsinler. Bunun için de Türkiye'de organ bağışlarının artması lazım. Sonuçta kalp nakli oldukça efektif bir tedavi yöntemi. Kalp nakli olan bu hastalar, normal şekilde yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Tüm olumsuzluklardan, engellerden kurtuluyorlar. Sonuçta da rahat, huzurlu ve aktif bir hayata kavuşuyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

"Organlarınız bir insana can olsun diyorum"

Kalp nakliyle sağlığına kavuşan Aydın Akbulut da "Birçok insan organ nakli yapılamadığı için hayatını kaybediyor. Organlarınız bir insana can olsun diyorum. Yaklaşık 7 aydır benimle ilgilenen Kaan hocam ve ekibine ayrıca teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.