Prof. Dr. Eti"Keçiboynuzu her derde deva"(2/3)

Keçiboynuzunun zengin besin içeriğiyle birlikte yüksek düzeyde antioksidan madde içerdiğini ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından çok öneme sahip olduğunu belirten Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Eti, keçi boynuzunun her derde deva olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Eti"Keçiboynuzu her derde deva"(2/3)
Keçiboynuzunun zengin besin içeriğiyle birlikte yüksek düzeyde antioksidan madde içerdiğini ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından çok öneme sahip olduğunu belirten Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Eti, keçi boynuzunun her derde deva olduğunu söyledi. 

Keçiboynuzu ununun pasta ve keklerde kullanılabileceğini belirten Eti, Keçiboynuzunun astım, alerjik bonjit ve nefes darlığına karşı etkisinin olduğunu ve eczacılıkta öksürük şurubu yapımında kullanıldığını söyledi. Akçiğer kanserini önlemeden tutunda iktidarsızlığa karşı bir çok hastalığa faydası olan keçi boynuzunun sağlığımıza faydalarından bahseden Eti, Keçiboynuzunun ishale karşı ve sindirim sistemine iyi geldiğini dile getirdi. 
Eti, keçiboynuzunun zengin besin içeriği yanında yüksek düzeyde antioksidan madde içerdiğini, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından büyük öneme sahip olduğunu anlattı.
Prof. Dr. Sinan Eti, keçiboynuzu yetiştiren ülkelerin toplam yıllık üretimlerinin 180 bin ton, Türkiye’nin üretiminin yıllık 15 bin ton olduğunu belirtti. Eti, besin değeri yüksek olan keçiboynuzunun çerez şeklinde tüketilebildiği gibi pekmez yapımında da yaygın kullanıldığını hatırlattı. Keçiboynuzunun aynı zamanda hayvan yemi olarak kullanıldığıını anlayan abildiğini söyledi. Prof. Dr. Eti, “Öğütülmüş keçiboynuzu meyvesinden elde edilen un kakao yerine içilebildiği gibi pasta ve keklerde yine kakao yerine kullanılabilir. Zengin besin içeriği yanında yüksek düzeyde antioksidan maddeler içeren keçiboynuzu, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından büyük öneme sahiptir” şeklinde konuştu.
Keçiboynuzunun astım, alerjik bronşit ve nefes darlığına karşı etkili olduğu ve eczacılıkta öksürük şurubu yapımında kullanıldığını söyleyen Prof. Dr. Eti, ayrıca sindirimi düzenleyici ve bağırsakları rahatlatıcı özelliğinden ötürü bebek mamalarına da katıldığını ifade etti. Keçiboynuzu bitkisinin yüksek düzeyde kalsiyum içerdiği için çocukların kemik gelişiminde olumlu etkileri olduğunun bilindiğini hatırlatan Prof. Dr. Eti, “Yaşlılarda kemik erimesine karşı önemli katkıları var. Bunun yanında, akciğer kanserini önlemede ve iktidarsızlığa karşı da etkili olduğu ifade ediliyor” dedi.
Sağlık alanında etkileri kanıtlanan keçiboynuzu, gıda sanayisinde oldukça yaygın kullanılıyor. Keçiboynuzu tohumlarının endüstride meyvelerinden daha çok değer gördüğünü bildiren Prof. Dr. Sinan Eti, şunları kaydetti: 
“Tohumlarından Tragasol adı verilen güçlü bir zamk elde ediliyor. Bu zamkın türevleri kıvam artırıcı, jelleştirici ve su bağlayıcı olarak birçok işlenmiş gıda maddesinde kullanılıyor. Endüstride ‘Keçiboynuzu gamı’, ‘Keçiboynuzu zamkı’ veya ‘Keçiboynuzu sakızı’ olarak da ifade edilen bu madde (E410); dondurma, yoğurt, puding, krema ve peynir gibi süt ürünleri yanında çikolata, şekerleme, jöle, bisküvi, ketçap, mayonez, salça ve sos, meyve konsantreleri ile işlenmiş et ürünleri, hazır yemekler ve konservelerde yaygın olarak kullanılıyor.” 
Keçiboynuzu sakızının gıda endüstrisi dışında yaygın kullanım alanlarının bulunduğunu belirten Prof. Dr. Eti,“Krem, losyon ve diş macunu yapımında yoğunlaştırıcı olarak, ayrıca boya, matbaa mürekkebi üretiminde, kağıt üretiminde, pamuklu tekstil ürünlerinde kumaşlara eşit geçirgenlik ve düzgün yüzey elde etmek için ve petrol sondajlarında delme işlemini kolaylaştırmak amacıyla da keçiboynuzu kullanılıyor” diye konuştu.

Keçi Boynuzunun Faydaları Ve Zararları

Keçiboynuzunun faydaları ve zararları, Akdeniz Bölgesinde yaygın bir şekilde yetiştirilen adeta enerji deposu bitkilerden biridir. Taze olarak tüketildiğinde oldukça tatlıdır. Çünkü içerisinde şeker tadında bir sıvı bulunmaktadır. Karbonhidrat, yağlar, sodyum, A ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa ciddi anlamda katkıda bulunur.

Keçiboynuzu daha çok kış aylarında farklı versiyonlar ile tüketilmektedir. Kış aylarında daha yaygın bir şekilde ortaya çıkan astım ve bronşit gibi hastalıkları tedavi ettiği düşünülmektedir. Ayrıca üst solunum yolu hastalıklarına karşı da etkili bir bitkidir. İçeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde sağlık için geniş bir yelpazede faydalı olmaktadır.

Keçiboynuzu Kolesterole İyi Gelir: Yapılan araştırma sonuçlarına göre keçiboynuzunun kolesterole karşı iyi geldiği kanıtlanmıştır. İçeriğinde yer alan lif ve diğer yararlı içerikler kötü kolesterolü azaltıcı etkiye sahiptir.

Keçiboynuzu Sindirim Sistemine Karşı İyi Gelir: İçeriğinde yer alan Beta-karoten adlı madde sayesinde keçiboynuzu vücuttaki serbest radikaller ile mücadele eder. İçeriğinde yer alan lifler mide sağlığını olumlu yönde etkiler. Midenin daha aktif ve fonksiyonel çalışmasını sağlar. Ayrıca mideyi hastalıklara karşı korur.

Keçiboynuzu İshale Karşı İyi Gelir: Sindirim sistemi dostu olan keçiboynuzu sindirim sistemi ile alakalı gelişen hastalıklara karşı iyi gelir. Özellikle ishale karşı oldukça faydalıdır. Uzmanlar keçiboynuzunun ishale anlık etki gösterdiğini savunmaktadır.

Keçiboynuzu Akciğer Kanserinden Korur: Keçiboynuzunun bilindik en önemli faydalarından biri vücudu akciğer kanserine karşı korumasıdır. Antioksidan etkisi ile akciğer kanserine yol açan faktörleri en aza indirir.

Keçi Boynuzunun Faydaları Ve Zararları
Hasarlı Hücreleri Onarır: Sağlık için birçok faydası olan ancak hücre onarıcı etkisi olmayan bitkilere nazaran keçiboynuzunun bu alanda inanılmaz faydası vardır. Hasarlı hücreleri onararak fonksiyonel olarak görevlerini yerine getirmesini sağlar.

Alerjik Hastalıklara Karşı İyi Gelir: Antialerjik ve antibakteriyel etkisi ile alerji nedeniyle ortaya çıkan hastalıklara karşı iyi gelir. Solunum yollarında ortaya çıkan zararlı bakteriler ve soğuk havalarda oluşan salgınlara karşı iyi gelir.

Bronşit Ve Astıma Karşı İyi Gelir: Keçiboynuzu astım nedeniyle ortaya çıkan atakların hafif geçirilmesine ve bronşite karşı faydalı bitkilerden biridir. Solunum yollarında ortaya çıkan tıkanıklıklara karşı iyi gelir. Özellikle çocuklarda kullanıldığı zaman daha etkili olur.

Gribe Karşı İyi Gelir: İçeriğinde yer alan antioksidan keçiboynuzuna doğal bir antibiyotik etkisi katmaktadır. Soğuk havalarda daha sık karşılaşılan gribe yol açan virüsleri yok edici etkisi bulunmaktadır.

Öksürüğe Karşı İyi Gelir: Keçiboynuzu kaynatılarak suyu içilirse inatçı öksürüğe karşı çözüm olabilir. Öksürüğe neden olan serbest radikaller ile mücadele ederek enfeksiyonları yok eder.

Kalp Ve Damar Hastalıklarına Karşı İyi Gelir: Keçiboynuzu kalp ve damar hastalıklarına karşı korunabilmek için nadir bitkilerden biridir. Kanı temizler, damar sıkışmasına yol açabilecek faktörleri ortadan kaldırır.

Cinsel Gücü Arttırır: Adeta bir enerji deposu olan keçiboynuzu cinsel gücü arttırıcı etki yaratır. İktidarsızlığa karşı iyi gelen keçiboynuzu erkeklerde sperm arttırıcı etki yaratır.

Kemik Erimesine Karşı İyi Gelir: Ciddi hastalıklardan biri olan kemik erimesine karşı düzenli keçiboynuzu tüketildiğinde kemik sağlığı ciddi anlamda korunabilir. İçeriğinde yer alan kalsiyum kemiklerin yanı sıra diş sağlığı için de önemlidir. Özellikle çocukların sağlıklı bir iskelet sistemine sahip olmalarına yardımcı olurken yetişkinleri kemik hastalıklarına karşı korur.

Mideye İyi Gelir: İçeriğinde yer alan lifler sindirim sistemini genel anlamda korur. Lif içerikli bitkiler mide sağlığı içinde önemli rol oynar. Mideyi güçlendirir, şişkinliği azaltır.

Keçiboynuzunun Zararları

Keçiboynuzu sağlık açısından faydalı bitkilerden biridir. Ancak aşırı ve bilinçsiz tüketim nedeniyle bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Çok tatlı bir besin maddesi olduğu için şeker hastalarının dikkatli tüketmesi ve tüketmeden önce doktoruna danışması gerekir. Aşırı tüketildiğinde mide bulantısı, kusma ve baş dönmesine sebep olabilir. Devamlı kan inceltici ilaç kullanan kişiler tüketime başlamadan önce doktora danışmalıdır.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.