Sağlık-Sen Başkanından önemli açıklama geldi (3/3)

Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Tokur, döner sermaye hakkında açıklama yaptı. Açıklamasında sağlık çalışanlarının...

Sağlık-Sen Başkanından önemli açıklama geldi (3/3)
 Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Nejat İrfan Tokur, döner sermaye sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. Tokur, döner sermayenin bir tülü çözüme kavuşmadığını söyledi. Aynı zamanda sistemin, emekliliği zehir ettiğini de belirtti. Nejat İrfan Tokur, döner sermaye sisteminin hakkaniyetsiz ve adaletsiz olduğunu söyledi. Aynı zamanda emekliliğe yansıtılmadığını da sözleri arasına ekledi.

Nejat İrfan Tokur, döner sermaye sisteminin sağlık personelleri için temel bir sorun olduğunu açıkladı. Aynı zamanda idarelerin bu problemi çözmek yerine yeni problemler yarattıklarını da dile getirdi. Nejat İrfan Tokur, bu nedenle döner sermaye sisteminin katlanılmaz gale geldiğini sözleri arasına ekledi.

Baktığımızda Hastanelerde iş yoğunluğu ve yükünün sürekli arttığı ve dolayısıyla hem gelirin ve hem çalışanın sunduğu katkının yükseldiği bir durumda döner sermayelerin sürekli düşmesinin izah edilebilir bir yanı yoktur.

Çalıştıkça artan döner sermaye ne hikmetse bizde çalıştıkça düşmektedir. Ekonomi biliminin yeni baştan yazılmasına neden olacak bu düzeni idareler nasıl kuruyor, bilim adamlarınca araştırılması gereken bir durumdur.

Hatta bu konuda o kadar ileri gidilmiştir ki döner sermayeler sıfırlanarak çalışanlar sabit ek ödemeye mahkum edilmeye çalışılmaktadır. Kanuni bir zorunluluk olmasa onu da vermemek için her türlü işi yapacaklardır. Döner sermaye ek ödemesi artık sağlık çalışanları için isyanın bir adı olmak üzeredir. Yıllar içerisinde çalışana adeta işkence mekanizmasına dönüşen ve her geçen gün düşürülerek sağlık çalışanlarının ekonomisinde derin yaralar açan bu sistem derhal yeniden gözden geçirilmelidir.

Buradan Sağlık Bakanlığı’na ve hastane idarecilerine çağrıda bulunuyor ve çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzen için çalışmalar yapın mevzuatınızı düzenleyin diyoruz” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.