Sizce KANSERLE mücadele mi? Yoksa STRESLE mücadele mi? (1/5)

Kanser teşhisi konulmuş veya kanser tedavisi gören hastalar doğal olarak stresli oluyorlar. Yaşam mücadelesi vermek insanın normal doğal yaşam durumunu değiştirdiği gibi sosyal ortamlarındaki davranışlarını da önemli derecede değiştiriyor. Stres bir çok hastalığı tetiklediği ve ilerlettiği gibi kanserin de ilerlemesinde ön sıralarda...

Sizce KANSERLE mücadele mi? Yoksa STRESLE mücadele mi? (1/5)
Kanser teşhisi ve kanserle mücadele hastalar için son derece stresli. ‘Kaç ya da savaş' refleksinin yarattığı kısa süreli stres olumlu olsa da yüksek oranda uzun süreli stresin hastalığı daha da kötüleştirdiği düşünülüyor.
Uzun süreli kronik stres sağlığa zarar veriyor. Stresin kalp hastalıklarındaki rolü biliniyor.

Avustralya'daki Monash Üniversitesi'nden Erica Sloan, stresin kanserin ilerleyişini hızlandırdığını söylüyor.

Sloan, kronik stresin adrenalin hormonu salınımını tetikleyerek yayılmaya neden olduğunu  

belirtiyor.

Adrenalinin tümörün genişlemesini sağlayarak tümör dışına açılan yolları genişlettiğini söyleyen uzman, stresin bu yolların hızını da arttırdığını, yani tümör hücrelerinin tümörden çıkarak yayılmasına yardımcı olduğunu ifade ediyor.

Kanserli tümörlerin yakınındaki lenfatik taşıyıcılar bedenin bağışıklık sisteminin bir parçası. Bu taşıyıcıların içindeki şeffaf sıvıdaki alyuvarlar bedenin virüs ve bakterileri saptamasına ve yok etmesine yarıyor.

Sloan'un araştırması adrenalinin bu lenfatik taşıyıcıları sıvıyla doldurarak dolaşım sistemine girişini kolaylaştırdığını, bu nedenle de habis hücrelerin yayılışına neden olduğunu belirtiyor.

Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırmada, Sloan ve meslektaşları kanserin stresli farelerde, stressiz farelere göre çok daha hızlı yayıldığını ortaya koyuyor.

İyi haber ise düşük fiyatlı bir tansiyon ilacının stres tepkisini hafifletebilecek olması. Böylece kanserin yayılımı engellenebilir.

Sloan, İtalya'da meme kanseri olan kadınlarla ilgili bir araştırmaya dikkat çekiyor.

Meme kanseri teşhisi konulan kadınlar arasında tansiyon ilacı kullanan ve kullanmayanlara bakıldığında, beta bloklayıcı alanlarda kanser yayılımının daha az görüldüğü anlaşıldı. Bu hastalarda lenf bezleri ve uzak bölgelerdeki dokulara yayılıma daha az rastlandı. Sloan, aynı yöntemin tüm hastalarda işe yarayacağını umuyor.

Avustralya'da süren bir çalışma beta bloklayıcılarının kanseri daha az agresif hale getirip getirmediğini inceliyor.

Sloan, kanser teşhisinin son derece stresli olduğunu ve araştırmalarının, yalnızca kanserin tedavisi ile ilgili olmadığını söylüyor. Uzman, elde ettikleri sonuçların, hastaların genel refahına katkıda bulunmanın yalnızca onları iyi hissettirmekle kalmadığını, kanserin yayılmasını da yavaşlattığını ortaya koyduğunu belirtiyor.

Meditasyonun da hastaların sakinleşmesine yardımcı olarak kanser yayılımını yavaşlatabileceği düşünülüyor.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.