Süleyman Demir Üniversitesinden 3D Yazıcı ile kafatası implantı! Kafatası implantı nedir?(3/3)

TÜBİTAK projesi kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesi'nde geliştirilen titanyum tozundan gözenekli kafatası implantı üretildi.

Süleyman Demir Üniversitesinden 3D Yazıcı ile kafatası implantı! Kafatası implantı nedir?(3/3)
TÜBİTAK projesi kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesi'nde geliştirilen titanyum tozundan gözenekli kafatası implantı üretildi. 
 Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık canlı varlıklara bile uzuv 3D yazıcı ile çıkarmak mümkün. Türkiye'dende Süleyman Demirel üniversitesi tarafından bir başarıya imza atılarak kafatası implantı üretildi.
Kemik hastalığı olan ya da çeşitli nedenlerden dolayı kafatasında hasar bulunan birçok kişi için devrim niteliğinde bir buluş olan bu özellikle birçok kişinin tedavisinde kullanılabilir.

SDÜ'de geliştirilen TÜBİTAK projesi kapsamında, titanyum tozundan gözenekli kafatası implantı üretildi - Proje yürütücüsü Prof. Dr. Kayacan: - "Dünyada daha önce üretilen implantlarda, kemiğin zamanla implantla birleşmesini sağlayacak gözenek yapısı yoktu. Geliştirdiğimiz gözenekli yapıyla literatüre girdik"
ISPARTA (AA)- Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) geliştirilen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) projesi kapsamında, titanyum tozundan kemiğin implantla birleşmesini sağlayacak gözenekli kafatası implantı üretildi.

Proje yürütücüsü Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Kayacan, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2006 yılında ilk defa üç boyutlu yazıcılarla ilgilenmeye başladıklarını belirterek, bu yazıcılarla neler yapabileceğini incelediklerini söyledi.

Yazıcı kullanarak implant üretimini de araştırdıklarını ifade eden Kayacan, ulaştıkları sonuçların, bu tür üretime uygun olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Kayacan, 2013 yılında TÜBİTAK için hazırladıkları proje kapsamında, titanyum tozundan kişiye özel, gözenekli bir kafatası implantı ürettiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bu implantlarda kemik yapısına benzer bir geometri tasarladık. Malzeme olarak titanyum tozu kullandık. Yani kemiğin dış yüzeylerindeki gözeneği, implantın dış yüzeyine de oluşturduk. Yaklaşık 100-150 mikron çapında küresel ya da eliptik çukurcuklar, boşluklar oluşturduk. Bunlardan iç bölgeye geçiş kanalları verdik. İçerinde de kemiğin süngerimsi yapı ya da gözenekli yapı dediğimiz boşluklu yapı şeklinde bir kafes sistemi oluşturduk. Bu, dışarıdan içeriye doğru büyüyen bir kafes yapısı. Bu kafes yapısında biz bu malzemeyi tasarladık. Bilgisayar ortamında analizlerini yaptık. Arzu edilen sonuçları bulduk. Daha sonra bunların mekanik testlerini yaptık. Yorulma, çekme dayanımı ve darbe dayanımı testlerine tabi tuttuk ve olumlu sonuçlar aldık."

- Koyunda başarılı oldu

Alınan olumlu sonuçların ardından SDÜ Tıp Fakültesinde görevli beyin cerrahı Tamer Karaaslan ve ekibiyle hayvan deneylerine geçtiklerini ifade eden Kayacan, şöyle devam etti:

"Bu çalışmalar, önce tavşanda, daha sonra koyunda yapıldı. Tavşanın kafatası kemiği çok ince olduğu için zorlukla karşılaştık. Onun yerine koyuna geçtik. Koyun daha büyük bir kemiğe sahip. Ona uygun bir kafatası kemiği taktık. Kemiğin gelişimi bu implantın iç bölgelerine kadar oldu. Yani arzu ettiğimiz gibi kemikteki bütün boşluklar kemik hücreleriyle doldu. Kemikle implatın güçlü bir tutunma bağı oluşturduğunu gördük. Bu konuda da gerekli testler Ankara'da yapılarak olumlu sonuçlara ulaşıldığını teyit etmiş olduk."

Kayacan, dünyada daha önce üretilen implantlarda, kemiğin zamanla implantla birleşmesini sağlayacak gözenek yapısı bulunmadığını vurgulayarak, geliştirdikleri gözenekli yapıyla literatüre girdiklerini anlattı.

Bu sistemle kemik ve implantın kolayca kaynaştığını anlatan Kayacan, "Gözenekli implant sayesinde kemik yapısının implantla kısa sürede kaynaşmasını, hücrelerin de implant üzerinde yayılmasını sağladık" dedi.

Kayacan, implantın ileride insan üzerinde de deneneceğini kaydetti. 

HOLLANDA'DA YAPILMIŞTI


Hollandada geçtiğimiz günlerde 3 boyutlu yazıcı ile üretilen kafatası implantı 22 yaşında olan kemik erimesi hastalığı olan bir kadına yerleştirlerek tıp dünyasında büyük bir heyecan yaratmıştı. 

3d yazıcı ile neler üretilebilir?

Ama 3D yazıcıdan aynısını imal edebilirsiniz. Kişiye özel kartvizit ile diğer insanlardan farklılaşın. Düşük miktarlarda bir kereye mahsus üretilecek ürünler için kalıp yaptırma maliyetinden kaçının. İstediğiniz ürünü istediğiniz an üretime alın. Yedek parça stoğu yapmayın. Eğer 3D yazıcınız varsa , bu aynı zamanda ürünü bir noktadan bulunduğunuz noktaya getirmenin en hızlı yoludur. Tıpkı bilim-kurgu filmlerindeki ışınlanma gibi düşünebiliriz bunu. En hızlı kalıp hazırlama metodudur. Kullanılan malzeme plastiktir , ancak bu malzemeyi iskelet kabul edip , çeşitli özellikte malzemelerle kaplanabilir:Seramik,kil,metal,silikon v.s. Evinizde kırıldığı için kullanamadığınız gereçlerin onarımında kullanılabilir.(ocak ateşleme düğmesi gibi) İstediğiniz tarz duvar elbise askılığını anında istediğiniz sayıda üretebilirsiniz. Çocuğunuza oyuncak tasarlabilir veya var olan bir dizaynı üretebilirsiniz. Kırık oyuncak parçalarını tamir edebilirsiniz. Duvardaki elektrik prizlerinin plastik aksamını üretebilirsiniz. Aydınlatma lambası apliği yapabilirsiniz. Kaybolan tavla pulunuzu veya zarlarını üretebilirsiniz. Kırılan bıçak sapını üretebilir veya plastik tereyağ bıçağı üretebilirsiniz.(pla bioplastiği ile) İstediğiniz şekillerde kurabiye kalıpları yapabilirsiniz. Duvar plastik dübeli istenilen ölçülerde üretilebilir. Resimleriniz için resim çerçevesi yapabilirsiniz. Anahtarlık yapabilirsiniz. Küçük plastik dişliler yapabilirsiniz. Kukla veya robot parçaları yapabilirsiniz. Proestetik malzeme üretiminde kullanılabilir. Elektronik devre koruma kutusu yapılabilir. Traş fırçası askılığı yapılabilir. Promosyon ürünleri hızlı ve isteğe özel imal edilebilir. Fabrikalarda her zaman ihtiyaç duyulan ve sürekli kırıldığı bilinen "acil stop düğmeleri" nin yenisi alınacağına kırılan kısmı üretilebilir. Puzzle oyunları tasarlanabilir. Denemek için prototipi yapılabilir. Mevcut bilinen oyunlar son derece ucuza üretilebilir. Kapı stop mandalı, Kağıt ataşları (istenilen ebatlarda), ipad masaüstü destek elemanı, iphone,android,windows veya diğer smartphone'lar için kişiye özel şok emici kılıflar, Laboratuvar numune tüpleri, enfiye kutuları Pantolonunuzun düğmesi koptuysa son derece şık yeni bir düğme üretebilirsiniz. Kalem kutusu, Plastik raptiye, Kendi heykelciğinizi yapabilirsiniz, Kitap rafı için dekoratif kitap destekleri yapabilirsiniz, Seloteyp tutucu, USB bellek kılıfı, Gözlük çerçevesi, Kapı no.ları ve masaüstü kişi adlarının yer aldığı bloklar, Kahve veya mutfakta da kullanılabilen ölçek kaşık veya kapları, Smartphone destekleri: Masa ve arabalar için, Kurabiye kalıpları yapılabilir.Kurabiyeye istediğiniz şekli verebilirsiniz.Ben bir pastane işletsem kurabiyelerimin tazeliğini ispatlamak için her güne özel kalıp kullanırdım. (Bu gerçekten özel bir gün de olabilir: Kadınlar günü, 23 Nisan, Bayramlar, Yılbaşı v.s.)
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.