Süt dişler nasılsa geri gelir diye düşünenler yanılır

Uzmanlar çocukların tercih ettiği şeker, asitli içecekler, hazır meyve suları ve draje vitaminlerden uzak durması için aileleri uyardı. Süt dişlere zarar veren ve çene gelişimini bozabilen bu gıdalar yerine alternatifler tercih edilmelidir.

Süt dişler nasılsa geri gelir diye düşünenler yanılır
 Çocuklarda erken yaşta çok sayıda süt dişi kaybı yaşanıyor.

Havuç, brokoli ve salatalık tercih edilmeli

Avustralya Royal Hospital’da 2014 yılında yapılan incelemede bin çocuğa genel anestezi altında diş çekimi yapıldığı ve bunların 178’inin 3 yaş ve altında olduğu saptandı. Bütün bunlar ailelerin, çocuklarının ağız sağlığına dikkat etmeleri konusunda ilgi uyandırdı.
 
Yapılan araştırmalar sonucunda çocuklara, tüketmemeleri gereken besinlerin bir listesi oluşturulmuş ve bunlara alternatif besinler sunulmuş. Uzak durulması gereken besinler; asitli içecekler, hazır meyve suları, kuru yemişler, karbonhidratlı besinler, şeker ve tatlılar, enerji içecekleri ve draje vitaminler. Bunlara alternatif olarak; meyve dilimleri ile görsel olarak zenginleştirilmiş içme suları, C vitamininden zengin taze meyveler, diş üzerindeki plağın sıyrılmasına yardımcı olan çiğ sebzeler, folik asitten zengin havuç, brokoli, salatalık gibi gıdalar, kafein içermeyen ayrıca diş eti hastalıklarına karşı antienflamatuar etkileri olan içecekler tercih edilmelidir denilmiştir. Gereksiz şeker, gıda boyası ve ek maddeler içeren draje vitaminlerin yerine ise; ksilitolle tatlandırılmış, dişlerin üzerine yapışmayan ve ağızda kolayca eriyen vitaminler uygun bulunmaktadır. 

Çene gelişimini bozabilir

Diş Hekimi Pertev Kökdemir; “Günümüzde çocuklarda diş çürüğü görülme oranı her gün artış gösteriyor” diyerek özellikle aileleri uyarıyor. Diş Hekimi Pertev Kökdemir; “Ebeveynler tarafından süt dişleri için ‘Nasıl olsa yerine yenileri gelecek’ diye düşünülüyor. Oysaki süt dişlerindeki çürükler tedavi edilememekte ve erken yaşta süt dişi kayıpları görülmektedir. Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri ağrı, kötü koku, beslenme bozukluğu ve çiğneme zorluğu gibi sorunlara yol açar. Ayrıca ilerleyen yıllarda çocuğun çene gelişimindeki bozukluklara ve genel sağlık problemlerine de sebep olabilir. Bu nedenle çocukların diş tedavileri ertelenmemeli, onlara iyi bir ağız hijyeni kazandırmalı ve beslenme alışkanlıkla düzenlenmelidir.”
 
“Diş çürüğünün önlenmesinin yanında sağlıklı diş gelişimi için çocukların sağlıklı bir beslenme programına ihtiyaçları vardır” diyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Karbonhidrat ağırlıklı beslenen çocuklar çürük oluşumu açısından risk altında olduğu gibi nişastalı gıdaların da diş yüzeyine yapışması çürük oluşumuna ortam hazırlar” diyerek uyarıyor.
 

Peynir dişi çürükten korur

Pertev Kökdemir, süt dişlerin korunabilmesi için sağlıklı bir beslenme programının uygulanması gerektiğini belirtiyor. Kökdemir; “Cips, şekerleme, bisküvi gibi hazır gıdaların tüketimini olabildiğince engellemeli. Bunların yerine ara öğünlerde ya da okul için yapılan beslenmelerde ev yapımı kek ve poğaçalar, vitamin, kalsiyum ve protein içeriği yüksek aynı zamanda diş çürüğünden korunmada yardımcı taze meyve, fındık, ceviz, kuru kayısı gibi yiyecekler tercih edilmelidir. Asitli içecekler ve hazır meyve suları yerine; taze sıkılmış meyve suları, süt ve ayran gibi içeceklerin tüketimi için çocuklar motive edilmelidir. Ağız-diş sağlığının devamlılığı için havuç, lahana, brokoli gibi sebzelerle balık, tavuk, et gibi gıdaların tüketilmesine özen gösterilmelidir. Çikolata ya da tatlılar genellikle ana öğünden sonra ve az miktarda verilmelidir. Ayrıca asidik olan ağız ortamını bazik hale getirmede ve dişlerin temizlenmesinde önemli rol alan bir yiyecek olan peynirin, özellikle dişlerin fırçalanmadığı durumlarda en son yenmesinin diş çürüğünden koruma etkisi büyüktür. Bundan dolayı çocukların beslenmesinde peynir tüketimi göz ardı edilmemelidir” diyerek aileleri bu konuda bilinçlenmeye de davet ediyor.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.