IOS 10 Sorunları Nelerdir? IOS 10 Sorun Çözümleri (1/2)

IOS 10 sorunlarını ve çözümlerini sizler için hazırladığımız detaylı yazımızda kolayca bulabilirsiniz.

IOS 10 Sorunları Nelerdir? IOS 10 Sorun Çözümleri (1/2)

 

iOS 10 Kablosuz İnternet ve Bluetooth sorunları

Bu problem uzun zamandır sürüyor ve ne yazık ki iOS 10'da da durum farklı değil. Apple, iOS 10.0.2m sürümünü piyasaya sürdükten sonra bile insanlar hala kablosuz internet ve Bluetooth sorunları yaşıyor.

Hem Wi-Fi hem de Bluetooth sorunlarını birarada çözmek için yaptıklarımız şunlardır: “Ayarlar> Genel> Sıfırla> Ağ Ayarlarını Sıfırla”ya gidin. Üçüncü seçenekte bu özelliği göreceksiniz. Yanlışlıkla “Tüm Ayarları Sıfırla” veya “Tüm İçeriği ve Ayarları Sil” yapmaktan kaçınmalısınız. Ağ ayarlarını sıfırlamak yerine büyük bir yanlışa adım atabilirsiniz.

“Ağ Ayarlarını Sıfırla”yı seçerek, verilerinizi silmeden kablosuz bağlantınızı varsayılan ayarlarına döndüreceksiniz. Yaşadığınız kablosuz internet veya Bluetooth sorunlarını bu şekilde çözebilirsiniz.

iOS 10 Mesaj Gönderirken Çöküyor

Mesaj gönderirken iOS 10 yüklenmiş iPhone'unuz veya iPad'iniz çökerse, sorunu gidermek için şunları yapın:

Önce sorunun kendiliğinden giderilip giderilmediğini görmek için iPhone'unuzu veya iPad'inizi yeniden başlatın. Bu sorunu çözmezse, iOS 10'un çökmesine belirli bir görüşme neden olmuş olabilir. Çökme hangi konuşma dizisinde meydana geldiyse o kişiyle konuşmalarınızı silmeniz gerekebilir.

Bunu yapmak için Mesajlar uygulamasını açın, ardından konuşmada gönderilen veya alınan mesajlara hafifçe vurun ve basılı tutun. Açılan menüden 'Daha Fazla' düğmesine hafifçe vurun ve Çöp Kutusu simgesine dokunun. Ekranın üst kısmında 'Tümünü Sil' düğmesine hafifçe vurun - ileti dizideki tüm iletileri silecektir. Bu mesajlarınız önemli bilgiler içeriyorsa bunların yedeğini almayı unutmayın.

İletiler hala gönderilmiyorsa, Ayarlar'ı açın, ardından Genel> Sıfırla’ya gidin ve 'Ağ Ayarlarını Sıfırla' üzerine dokunun. Bunu da denedikten sonra başarılı olamazsanız, cihazınızı sıfırlamanız gerekebilir. Ayarlar'ı açın, ardından 'Genel'e dokunun. 'Sıfırla' seçeneğine gelin ve ardından 'Tüm Ayarları Sıfırla' seçeneğine hafifçe vurun, ardından onaylamak için tekrar dokunun. Geri dönülemeyecek sıfırlamalar için lütfen çok dikkatli olun.

iOS 10 Home Tuşu Sorunu

iOS 10’da, 'Açmak için kaydırın' fonksiyonu artık olmadığı için home tuşunun işlevi değişiyor. Bundan sonra ‘Touch ID’ parmak izi sensörünü kullanarak benzer özellikleri çalıştıracaksınız.

Bu sizin için fazla tantanalıysa ve kendinizi yeni özelliği kullanırken rahat hissetmiyorsanız, telefonunuzun eski kilit açma özelliğine geri dönmesini sağlayabilirsiniz.

iOS 10'un ayarlarından, Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> Ana Ekran Düğmesine gidin (sayfanın ortasında) ve 'Parmak İzini Açın' başlıklı seçeneği kapatın.

Bu özellik, home tuşuna basmanıza gerek kalmadan iPhone veya iPad'inizi Touch ID ile açmanıza olanak tanıyor. Aslında daha rahat bir kullanım için tasarlanmış, ama her zaman düşünülen gibi rahat etmeyebilirsiniz.

Home tuşunuz çalışmazsa, cihazınızı kilitlemek için Uyku / Uyandırma düğmesine basın, ardından birkaç saniye bekleyin ve home tuşuna tekrar basın. iPhone veya iPad’iniz artık uyanmış olmalıdır.

 

Aygıtınızı bu şekilde yeniden uyanmazsa, deneyeceğiniz son şey kaldı. Home tuşunun etrafında herhangi bir toz, kir veya herhangi bir şey olup olmadığını kontrol edin ve bir bezle temizleyin. Sonuç alamazsanız yine de çalışmazsa, Apple Destek ile iletişime geçmekten başka şansınız kalmıyor.

iPhone Uyku / Uyandırma Düğmesi Çalışmıyor

Bazı kullanıcılar, iPhone veya iPad cihazlarını uyku moduna geçirmek ve uyandırmak için kullanılan düğmenin iOS 10'da çalışmadığından şikayet ediyor. Düzeltmek için Uyku / Uyandırma düğmesini basılı tutmayı deneyin ve "kapamak için kaydırın" mesajı görüyorsanız, cihazınızı kapatıp tekrar açmak için kaydırın.

Kapatamazsanız, Apple logosunu görene kadar Uyku / Uyandırma ve home tuşunu on saniye boyunca basılı tutarak yeniden başlatmaya zorlayın.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'da ise Uyku / Uyandırma ve Ses Kısma düğmelerini basılı tutun. Bu şekilde kapatmayı deneyin. Bu yine de çalışmazsa, Apple Destek birimiyle iletişime geçin.

Bir iPhone 5'iniz varsa, Apple muhtemelen telefonunuzu değiştirmeyi kabul edecektir. Çünkü bu modelde yaşanan kronik arıza sebebiyle Apple değişimleri gerçekleştiriyor.

iPhone, iOS 10’a Güncellendikten Sonra Titreşim Çalışmıyor

Bazı kullanıcılar, iOS 10’a güncellenmiş iPhone'ların mesaj alırken titremediğini fark ettiler. Bunu düzeltmek için önce uyku düğmesini ve home düğmesini yaklaşık 10 saniye basılı tutarak iPhone'u yeniden başlatmayı deneyin.

iPhone yeniden başlayacak ve Apple logosu görünecektir. Bu işe yaramazsa, iPhone'unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekebilir. Bunu yapmadan önce, tüm dosyalarınızı ve ayarlarınızı yedeklediğinizden emin olun; sıfırlama gerçekleştirildiğinde tüm veriler cihazdan silinir. Bu durum, tabii ki kimsenin isteyeceği bir şey değil.

Touch ID, iOS 10'da Çalışmayı Durduruyor

Touch ID çalışmamaya başladıysa ve iOS 10 sürümüne geçtikten sonra yapılandıramıyorsanız, aşağıdakileri deneyin:

Ayarlar> Touch ID ve Şifre'ye gidin ve şifrenizi girin. iTunes ve App Store'u kapatın ve ardından cihazınızı yeniden başlatın. Ayarlar> Touch ID ve Şifre'ye dönün ve iTunes ve App Store'u açın.

Parmak izlerinizi kaldırıp yeniden taramanız gerekebilir. Bunu yapmak için Ayarlar> Touch ID ve Şifre'ye gidin ve parmak izi listesine ilerleyin. Silmek istediğiniz parmak izine dokunun, ardından 'Sil'i seçin ve cihazınızı yeniden başlatın. iPhone'unuz veya iPad'iniz yeniden başladığında, ayarlara dönün ve parmak izinizi ekleyin. Touch ID şimdi çalışmalıdır.

iPhone'unuzun Mobil İnterneti Kapandı ve Tekrar Bağlanamıyor

iOS 10'a güncellediniz ve iPhone'unuz mobil veri sinyalini kaybetti. Telefonunuzu, sinyalin güçlü olduğu bir yere götürdünüz ama nafile. Bu şikayet de iOS kullanıcılarının bildirdiği yoğun şikayetler arasında.

Elbette böyle bir durumda akla ilk gelen iPhone'unuzu yeniden başlatmak olacaktır. Bu şekilde ağa tekrar bağlanırsınız. Bu geçici bir çözümdür, yine maalesef aynı sorunu yaşama ihtimaliniz yüksek.

Uçak modu da bazen çözüm olabiliyor. Uçak moduna geçip tekrar normal moda dönerek mobil veriye ulaşabilirsiniz. Ayrıca bazı mobil ağlar iOS 10'u tekrar yüklemenizi öneriyor. Yeni yüklemede, telefonunuzu PC'nize veya Mac'inize takıp iTunes'u kullanarak güncellemelisiniz.

iOS 10 Daha Çok Mobil Veri Kullanıyor

iOS 10'a geçtikten sonra mobil veri faturanızın hızla arttığını fark ederseniz, bunun sorumlusu Wi-Fi Yardımı özelliği olabilir.

Wi-Fi Assist, iOS 9'da tanıtıldı. iPhone'unuzun veya sim kartlı iPad'inizin Wi-Fi bağlantısının zayıf olduğunu bildirmesini sağlıyor. Bundan sonra, cihaz otomatik olarak mobil verileri kullanmaya başlar. Bu, herhangi bir yavaşlama veya bağlantı kaybı yaşamadan mutlu bir şekilde gezinebileceğiniz ve içerik indirebileceğiniz anlamına gelse de, aylık mobil veri faturanızı bilmeden yükselttiğiniz anlamına gelebilir. Sizin konforunuz için düşünülmüş bu özellik, ay sonunda yüklü bir faturaya sebep olabilir.

Kapatmak için Ayarlar> Mobil'e gidin ve menünün altına doğru kaydırın. 'Wi-Fi Assist''in yanında bir anahtar olacaktır, bu anahtarı 'Kapalı' konuma getirdiğinizden emin olun.

iOS 10'da iMessage Bildirimi Gelmiyor

iOS 10 sürümüne geçtiyseniz ve bir iMessage almanıza rağmen bildirim gelmediğini fark ederseniz, Ayarlar> Bildirimler> İletiler bölümüne giderek bildirim ayarlarınızı kontrol edin.

Her seçeneğin yanındaki tüm geçişlerin açık olduğundan ve seçilen uyarı stilinin 'Banner' olduğundan emin olun.

iMessage Efektleri iOS 10'da Çalışmıyor

iOS 10'da yeni bir özellik, iMessage sohbetlerini daha eğlenceli hale getirmek için tasarlanmış tam ekran animasyonlar olan iMessage efektleri. Bu efektler havai fişekler, lazerler, atış hazırlığı ve görünmez mürekkep özelliklerini içerir.

Yine bazı iOS 10 kullanıcıları, ileti efektlerini göremediklerini bildiriyor. iMessage efektlerini iOS 10'da göremiyorsanız bunun en olası nedeni 'Hareket Azalt' seçeneğinizin açık olmasıdır. Bu seçenek, iPhone'unuzun veya iPad'inizin pil ömründen tasarruf etmek için veya hareket halindeyken cihazınızı kullanmaktan kaynaklanacak dikkat etkilerini en aza indirgemek için kullanışlı olsa da, ileti efektlerinin görünmesini önler.

Kapatmak için Ayarlar'ı açın ve Genel> Erişilebilirlik> Hareket Azaltın'a gidin ve özelliği 'Kapalı' konumuna getirin.

Anahtar Kelimeler:
IOSIOS Sorun
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.