iPhone iOS 10.2 Pil Sorunları ve Çözümü

Bazı iOS 10.2 sürümü kullanan iPhone 6S’ler başta olmak üzere uyarı bile vermeden kapandığı gözlendi.

iPhone iOS 10.2 Pil Sorunları ve Çözümü

 Bazı iPhone 6S’ler başta olmak üzere birçok iPhone modelinin pillerinde sorunlar yaşandığı, kullanıcıların cep telefonlarının uyarı bile vermeden kapandığı aşikar. Apple sorunu kabul etti, bir açıklamayla sorunun nasıl düzeltilebileceğini anlattı.

Bu çözüm başlangıç için bazı iPhone 6S’lerin donanımını ilgilendiriyor, ancak kullanıcılar diğer iPhone'ların da etkilendiğini bildiriyor ve onlar için böyle basit bir düzeltme henüz yok. İşte bilmeniz gerekenler.

Probleme neden olan ne?

Apple’ın Çin websitesinde yaptığı bir açıklamada, “Eylül ve Ekim 2015'te üretilen az sayıda iPhone 6S batarya parçaları montajlanmadan önce, olması gerekenden fazla süre kontrollü ortam havasına maruz kalmıştı. Bu yüzden de parçalar beklenmedik şekilde zarar görmüştü.”

Sonuç olarak, bu piller normal bir pilden daha hızlı bozuluyor ve beklenmeyen kapanmalara neden oluyor. Bu tamamen üretici firmadan kaynaklanan bir hataydı.

Bu tehlikeli mi?

Aşırı ısınma sorunu olan ve kullanıcılar için olası büyük bir tehlike oluşturan Samsung Galaxy Note 7'den farklı olarak, Apple iPhone 6S'ı etkileyen sorun bir güvenlik sorunu değil. Bu yüzden telefonunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak tabii ki bu sorunun çözümünü bekliyor olmanız normal. iPhone gibi bir telefon için pil sorunlarıyla mücadele etmek gayet sıkıcı olmalı.

Sizin telefonunuzun bu sorundan etkilenip etkilenmediğini nasıl anlayacaksınız?

iPhone 6S’iniz rastgele kapanıyorsa, sizin telefonunuzun da üreticinin bu imalat hatasından etkilendiğine dair emaresi var demektir. Ancak sorun olup olmadığını net şekilde kontrol edebilmek için Apple'ın destek sayfasında seri numaranızı girmelisiniz.

Seri numarasını Ayarlar> Genel> Hakkında bölümünden bulabilirsiniz.

iPhone 6S’inizin bataryasını değiştirme

İyi haber şu ki, iPhone 6S cihazınız resmi siteden yaptığınız kontrol sonucunda hatalı ürünler listesindeyse, Apple telefonunuzun bataryasını ücretsiz olarak değiştirecek.

iPhone 6S piliniz değiştirilmeden önce, verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

iPhone için diğer pil sorunları

Apple, sorunu ele almakla birlikte bütün cihazlar için tam bir çözüm sağlamamış gibi gözükyor. Çünkü iPhone 6S dışında Apple ürünü kullanan birçok kullanıcı benzer sorunlar bildirdi ve bu sorunu yaşayanların telefonları henüz yüzde 30 şarj gösterirken uyarısız kapandı.

Kapanma sorununun iPhone 6, iPhone 6 Plus ve iPhone 6S Plus'da olduğunu düşünen China Consumers Association (bir hükümet gözlem grubu) de dahil olmak üzere bu iddiaları destekleyen birçok kullanıcı var.

Ancak Apple şu anda bu sorunları kabul etmiyor. Şirket, yaptığı açıklamada "bir iPhone'un beklenmedik şekilde kapanmasına neden olabilecek başka faktörleri araştırdık" diye belirtiyor. “Yoğun araştırmalar yapıldıktan sonra yeni bir faktör tespit edilmedi "diye eklediler.

 

Dolayısıyla, iPhone 6S dışındaki bir iOS cihazıyla veya Eylül veya Ekim 2015 sırasında üretilmeyen pillerle ilgili sorun yaşıyorsanız bu kadar kolay bir çözüm elde edemeyeceksiniz.

Telefonunuz hatalı ürün listesinde değilse ne yapmalısınız?

Görünen bu diğer sorunlar iOS 10.2 veya iOS 10.1.1 ile ilgili olabilir. Bu nedenle bu güncellemelerden herhangi birine sahip değilseniz bunları indirmemek yararınıza olabilir.

Zaten yüklediyseniz sorunu çözmek için başka bir güncelleme beklemeniz gerekecek gibi görünüyor. Apple sorunu kabul etmediğinden, düzeltme güncellemesinin olup olmayacağını veya ne zaman geleceğini bilemiyoruz.

Alternatif olarak Apple, bir yıllık garanti kapsamında arızalı piller için servis imkanı sunuyor. Dolayısıyla, hala garanti kapsamındaysanız ve Apple bataryayı arızalı olarak görürse, etkilenen iPhone 6S’iniz listede olmasa bile, sorununuz Apple’In servisi tarafından çözülebilir. Ancak sorun kısmen yazılımla bağlantılıysa yeni bir pil yine de sorunu çözemeyebilir.

Garantiniz bittiyse, Apple pil sorunlarını yine de onarmaya çalışacaktır, ancak bu ücretsiz olmayacağından yazılım güncellemesini beklemek daha iyi bir fikir olabilir.

Binlerce kullanıcının şikayet olarak bildirdiği bir sorunu, Apple nasıl üstünkörü halletmeye çalışıyor gerçekten hayret verici. 
Anahtar Kelimeler:
IPhoneIOS 10.2
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.
Misafir Avatar
Yusuf 12 ay önce

Demek ki birdahaki sefere android alacağız

Misafir Avatar
suat 12 ay önce @Yusuf

İlla bu sorun sürekli olacak değil bence. iPhone candır bana göre..

Beğenmedim (0)