PC Uyumlu HTC Vive VR Gözlük Modelleri (1/3)

HTC Vive için verebileceğim en başarılı tanımlayıcı söz, hemen ne kadar gerçek hissettirdiği olacak. Karşılaştırma yapacak kadar deneyimlediğinizde HTC’nin bu işte bir adım önde olduğuna karar vereceksiniz.

PC Uyumlu HTC Vive VR Gözlük Modelleri (1/3)

 Sanal gerçeklik çağının başlangıcındayız ve HTC Vive üstün bir VR deneyiminin neye benzediğini bize gösteriyor. Aslında, rekabette öne sürdüğü şeylerin çok ötesinde, henüz VR'yi kendisi denememiş birine kullanmanın deneyimini tarif etmek zor olabilir. Bu, hayat boyu fotoğraflara bakan birine film izlemeyi anlatmaya veya sadece kahvede kağıt oyunları oynamış birine GTA 5 oynamanın ne anlama geldiğini anlatmaya benzer.

Bunun dışında, bir zorluk da şimdiye kadar sadece Gear VR veya Google Cardboard gibi daha ucuz mobil VR donanımı kullanan kişilere Vive’ı anlatmak olacak. Söylemimden de anlayacağınız üzere Vive size ileri seviye bir VR deneyimi sunmak üzere tasarlandı.

HTC Vive için verebileceğim en başarılı tanımlayıcı söz, hemen ne kadar gerçek hissettirdiği olacak. Karşılaştırma yapacak kadar deneyimlediğinizde HTC’nin bu işte bir adım önde olduğuna karar vereceksiniz.

Sanal gerçeklik tamamen yeni bir olgu ve bu bağlamda, tüm yeni araçların yolun başında bazı temel sorunlarla boğuşacağını tahmin edersiniz. VR konusunda da henüz standartlar çok düşük, ama teknoloji çağı biliyorsunuz ki çok hızlı ve ilk adımları görmemizle arkası geliyor.

Bu teknolojinin henüz çok pahalı olduğunu ve donanımın o kadar da iyi olmadığını söyleyenlerin sayısı çok fazla. Ancak biraz pahalı olsa bile HTC Vive'da edineceğiniz deneyim rakipsiz. Google Cardboard ve Samsung Gear VR'nin kesinlikle çok önünde, PlayStation VR ve ana rakibi Oculus Rift'i tamamen zirveden eden bir ürün Vive.

HTC Vive, Intel Core i5-4590K veya AMD R9 390 GPU'lu bir bilgisayarla eşleştirildiğinde, VR konusunda en yüksek randımanı alabileceğiniz ikiliyi elde eceksiniz. En iyi oyunlar, futbol maçları veya özel filmlerin VR versiyonlarıyla kendinizi büyülü bir atmosferin içinde bulacaksınız.

Vive’ın diğer cihazlardan üstün olduğu iki yön var: bire bir hareket izleme ve tamamen doğal bir 110 derece görüş alanı. Doğru ekipmanı kullanırsanız görüntüde bekleme, donma veya gecikme gibi sorunlar yaşamayacaksınız. Sınıfının en iyisi denetleyicilere sahiptir ve hareketleri doğal hissedeceksiniz. Özellikle SteamVR ile elde edilen deneyimler, demolar ve oyunlar rakipsiz.

Kulaklıklı mikrofon seti de yakında ürünle beraber gönderilmeye başlanacak ve Valve ile yapılan ortaklık sayesinde birçok oyun ve demo bu ürüne özel üretilecek.

Kulaklığın üstünden küçük bir yuvaya giden, vizörü bilgisayarınıza bağlamaya yarayan üç kablo vardır. Bu cümleyi kurarken ne düşündüğünüzü biliyorum ve maalesef, şu anda Vive’ı kablosuz olarak PC'nize bağlamanın bir yolu yok. Neyse ki kordonlar en azından düzgün bir şekilde bir araya getirildiğinden, üç ayrı küçük kablo yerine sabitlenmiş tek bir kabloyla muhatap oluyorsunuz. Küçük gri yuvadan, bilgisayarınızdaki bir USB 2.0 portuna bağlantı yapıyorsunuz, bunun haricinde bir de güç kablosu ile prizden güç alıyorsunuz ve kurulumunuz tamam.

Oculus Rift gibi HTC Vive da, bir eşleştirmeye gerek duymadan kendi kulaklıklarınızı kullanmanıza izin veriyor. Bass gücü ve mükemmel ses kalitesinden ötürü bir çift Creative Sound Blaster H5 ile mükemmel bir sonuç elde edebilirsiniz. Ancak tabii ki, üst seviye bi Sennheiser kulaklıkla daha yüksek bir sonuç alacaksınız.

HTC Vive’ın gözlük gövdesinin içinde 90Hz'de çalışan 2160 x 1200 OLED ekran bulunuyor. Karşılaştırma için söyleyelim, PlayStation VR 120Hz yenileme hızından biraz daha düşüktür, ancak Vive daha güçlü bir GPU'ya sahip olduğundan, sonuç Vive için açık ara önde olacaktır. Herhangi bir sanal gerçeklik gözlüğünden daha geniş olarak 110 derecelik bir görüş alanı ve daha kapsamlı bir deneyim sizi bekliyor.

Sonuç olarak rakiplerine göre geriden gelen, ama bize göre gelişiyle zirveyi de ele geçiren HTC Vive daha yüksek maliyetle çok farklı bir deneyim sunuyor. Bu maliyete katlanıp bu cihaza sahip olmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Anahtar Kelimeler:
HTC Vive
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yapılan yorumlarda tüm kullancılar yaptıkları yorum ve paylaşımlardan sorumlu tutulur.Herhangi bir suç teşkil edebilecek yazı veya yorumlarda kişi kendisi sorumlu olmaktadır.