• Özgür Haberci
  • Gündem
  • 1 santim detayı… Hastası tarafından bıçaklanan doktor: Cerrahlık yapmak istemiyorum

1 santim detayı… Hastası tarafından bıçaklanan doktor: Cerrahlık yapmak istemiyorum

ABONE OL
Haziran 2, 2021 14:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi poliklinik bölümünde 28 Mayıs günü tezgâhtar Hekim Ertan İskender, hastası Bayram Nargüner göre bıçaklandı. Sırtının sağ kısmı ve sağ elinden yaralanan İskender, ameliyata alındı. Yaklaşık 4,5 saat süren ameliyatın ardından Erdat İskender ’in tedavisi sürüyor. sıhhat iyiyi dışarı giden İskender, DHA’ya yaptığı açıklamada, çare sürecinde kritik olan 5’inci günü geride bıraktığını söyledi. Evli ve 1 çocuk babası İskender, sağ yüzük ve orta parmağından birinin gönder kısmı, diğerinin tendomlarının kesildiğini belirterek, “Fiilen bel bölgemdeki yaralanma fazla daha önemliydi. Dün ameliyat öncesi o bölgenin durumunu hekim arkadaşımla inceledim. Sahiden Allah korumuş. Felç de kalabilirdim. Hayatım bambaşka bir yere gidebilirdi. Yaklaşık 8-9 santim bir derinliğe değin gidiyor bıçak. Bütün omurgaya isabet etmiş. 1 santimetre daha aşağıda olsaydı sinir köküne isabet ediyordu. O zaman felç olabilirdim” diye konuştu.

Bakan Kocadan hastası tarafından bıçaklanan doktor İskendere ziyaret

Bakan Koca’dan hastası tarafından bıçaklanan hekim İskender’e ziyaret

‘ÇOK EMEK VERİLEN BİR HASTAYDI’

class=’cf’>

İskender, kendisini bıçaklayan hastasına çok emek verdiğini anlatarak, “Hastanın ayağının üzerinden araç geçmişti. Uyguladığımız tedaviyle sadece 3 parmağını kesip ayağını kurtardık. Psikolojik rahatsızlığını gördük. Camdan atlayacaktı ve biz engelledik. Ailesine de fazla yardım olduk. Arada kontrole geliyordu. Gerçekte emek gösterilen bir hastadan böyle bir şeyin gelmesi asıl üzücü durum” dedi.

Hastası tarafından bıçaklanan cerrah: İyi niyetimin kurbanı oldum

Hastası göre bıçaklanan cerrah: İyi niyetimin kurbanı oldum

‘BU KADAR TEHLİKELİ BİR İŞ YAPMAK İSTEMİYORUM’

Fazla can sıkıcı bir olay yaşadığını kaydeden Doktor İskender, “Çok önemli önemlerin alınması gerekiyor. Yaralanmayı, sakat kalmayı, bu tarz riskleri bile bile, kabul ederek mesleği seçmedim. Bir kolluk kuvveti değilim, o riskleri alarak iş seçeyim. Polis almak istersiniz; fakat riskleri vardır, kasıtlı olarak seçim edilir. Lakin hekimlik böyle bir şey olmamalı; can sıkıcı nokta bu. Şükrediyorum; lakin neye şükredeceğimizi şaşırdık. 1 santimetre bir mesafeden bahsediyorum. Daha altında olsaydı ya da orta hatta farklı şeyler yaşanabilirdi. Yanımdaki arter parçalamış, orada kanama olduğu için sağ tarafta uyuşukluk var. Hissizlik geçer diyorlar, olumlu şeyler söylüyorlar. Bunun zaten psikolojik yanını tahmin edemezsiniz. yeniden böyle bir şey yaşamak istemediğim gibi bir daha bu kadar yoğun, stresli, güvenli olmayan bir iş de yapmak istemiyorum” dedi.

1 santim detayı... Hastası tarafından bıçaklanan doktor: Cerrahlık yapmak istemiyorum

‘CERRAHLIK YAPMAK İSTEMİYORUM’

class=’cf’>

Ertan İskender, elinin iyileşmesi halinde zeka cerrahlık yapmak istemediğini aktararak, “Önemli anlamda fazla soğudum. Doktorluk mesleğine devam ederim; lakin cerrahi yerine getirmek istemiyorum. Problemli hastayla temas edeceğim bölümlerde edinmek istemiyorum artık. Sağlıkta zor olayları artıyor. İnsanlar bilhassa hekimlerin ne şartlarda çalıştığını bilmiyorlar. Ve biz defalarca psikolojik şiddete maruz kalabiliyoruz. Bu da bir süre sonra mesleki hayatta insanlara yaklaşımı değiştirebiliyor. Sürekli ‘bunlar zaten dövmelik’, ‘hak ediyorsunuz’, ‘hekim oldun da ne oldu’ gibi sözler, hakaret ve tehditlerle aleyhinde karşıyayız. Tehditleri zaten artık duymazdan geliyoruz” diye ifade etti.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.