4 üncü Yargı Paketi tamam Nafaka ve çocuk teslimine yeni formül

4 ’üncü ‘Yargı Paketi ’ tamam… Nafaka ve çocuk teslimine yeni formül

ABONE OL
Haziran 3, 2021 04:06
4 üncü Yargı Paketi tamam Nafaka ve çocuk teslimine yeni formül
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında önceki gün düzenlenen 4. Adalet Paketi toplantısında, düzenlemeye son şekli verilerek, 32 madde olması konusunda karara varıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye takriben taslakta vergi kaçakçılık ve suçlarına ilişkin uzun süreli hapis cezalarında “tek suç oluşturan” formülü uygulanacak. Sahte fatura suçuna her takvim yılı için ayrı ayrı bahşedilen hapis cezaları zincirleme suç kapsamına alınacak. Etkin pişmanlık hükümleri, ücret ve cezaların tamamının ödenmesi halinde bu suçlarda da uygulanabilecek. Soruşturma ve dava sırasında ödeme yapılması durumunda failin cezası 3 ’te 1 oranında düşecek. Aidat yöntem suçlarında uzlaşma aranacak. Aidat suçunun cezası arttırılarak üst hudut, 5 yıldan 8 yıla çıkarılacak. Taslakta öne çıkan öteki başlıklar şöyle:

TUTUKLAMAYA ‘SOMUT DELİL ’ ŞARTI

class=’cf’>

– Katalog suçlardan tutuklamaya “maddi kanıt” şartı getirilecek.
– “Konutu terk etmeme” adli kontrol tedbirinde, geçen sürenin, sonuç cezanın infazından mahsubu sağlanacak.
– Avukatın dosya tahlil kısıtlamasına da üstteki zaman sınırı konulacak.
– Gözaltında avukatla mülâkat hakkını kısıtlayan kanun hükümleriyle ilgili ek bir kriter belirlenecek.
– Sulh cinayet hâkimliklerinin tutuklama kararlarına aleyhinde itirazlar canice mahkemelerine yapılacak.

DİNLEME KAYITLARI YOK EDİLECEK

– İletişimin tespiti ve dinlenmesinde, koruma tedbiriyle elde edilen kayıtların beraat kararı verilmesi halinde de yok edilmesi sağlanacak.
– İddianame ile tanık ve müştekiler hakkında çıkarılan zorla getirme kararları, telefon gibi irtibat araçlarıyla da bildirilecek.

VATANDAŞA YANIT SÜRESİ KISALACAK

– İdareye yapılan başvurularda, vatandaşa yanıtlamak süresi 60 günden 30 güne inecek.
– İdari yargıda gerekçeli kararlar, en geç 30 gün içinde yazılacak.
– İfade alınıp bağımsızlık bırakılmak üzere bahşedilen bir yakalama kararı zarfında, mesai saatleri dıştan yakalanan kişi, akılcı bir sürede adli makamlara başvurmayı taahhüt etmesi şartıyla, savcı kadar özgür bırakılabilecek.
– Adli denetim tedbiri aralıklarla incelenerek, üstteki zaman sınırı gelecek.

4 ’üncü ‘Yargı Paketi ’ tamam... Nafaka ve çocuk teslimine yeni formül

class=’cf’>

NAFAKA VE ÇOCUK TESLİMİNE YENİ FORMÜL

En fazla merak edilen nafaka ve çocuk teslimi konularının da 4. adalet paketinde yer alması planlanıyordu. Ama son yapılan toplantılarda nafaka ve çocuk tesliminin 4. adalet paketinde olmaması yönünde karar alındığı öğrenildi.

NAFAKADA ÜSTTEKI ASAP YA DA EVLİLİK YILI

Yeni formüller üstünde çalışılan nafaka ve çocuk tesliminin 5. hak paketinde olması bekleniyor. Buna göre, nafakada ya üst hudut belirlenecek veya izdivaç süresi başlıca alınacak. AK Parti kurmayları çocukların icra yolu ile tesliminde yeni formül üzerinde çalışıyor.

class=’cf’>

Almanya modelinin örnek alındığı çocuk teslimi formülüne tarafından de teslim esnasında Aile Bakanlığı yetkilileri ve bir çocuk psikologu devreye girecek. Çocuk tesliminde çocuğun psikolojik durumu göz önüne alınacak ve uzmanlar göre dinlenecek. Son karar, çocuğun görüşleri uzmanlar tarafından incelendikten daha sonra verilecek.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.