X
55 yıldır teneke soba yapıyor

55 yıldır teneke soba yapıyor

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:16
55 yıldır teneke soba yapıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
55 yıldır teneke soba yapıyor

İslahiye’de 20 sene önce 15 civarında olan teneke soba imalatçısının sayısı 1’e dek düştü. Çanakçının 55 yılda 20 ye yakın yetiştirdiği çıraklar meslekte geleceğini görmeyince bambaşka işleri seçim etti. Kaloriferli daireler, elektrik, şofben, güneş enerjisi ve klimaların yaygınlaşmasıyla birlikte kentte soba üretimi yapan esnaf sayısı da azaldı. Bir dönem kışın vazgeçilmezi olan teneke soba yerini, son dönemlerde kullanımı büyüyen kömür sobaları, klimaya ve elektrik şofbene bırakmaya başladı. Kışın çevresinde oturup yaydığı sıcaklıkla ısınılan soba bazı köy evlerinde hala kullanılmaya devam etse de imalatçı sayısı azaldıkça meslekte cazibesini kaybetti.

55 yıldır teneke soba yapıyor

Sobacılığın dede mesleği olduğunu, kendisine de babadan kalan mesleği takriben 55 yıldır yaptığını söyleyen Osman Vehbi Çanakçı, şöyle dedi:

​” Dede, baba mesleğini 55 yıldır yapıyorum. Mesleğin altın bilezik olduğu dönemde büyük bir dükkanda kalfa ve çıraklarla çalışır, kışın hazırlığını yaz ayında yapmamıza rağmen siparişleri yetiştiremezdik. Son 15 yıldır ise 36 metrekare olan dükkanda mesleği büyüyen teknoloji karşısında ayakta tutmaya çalışıyorum.100 yıllık aile mesleği çocuklarım yerine getirmek istemeyince benimle birlikte maalesef yok olacak. 55 yılda 25 yakın çırak yetiştirmeme karşın mesleğin geleceğini görmedikleri için farklı mesleklere yöneldiler. hemen tek başıma çalışıyorum. Mesleği 20 yıl önce 10 kişi yaparken şu anda bir tek ben kaldım. Her şeyin fabrikasyonu çıkınca, teneke soba, kuzine sobayı bir takım köylüler ile hesaplı durumu iyi olmayan vatandaşlar seçim ediyor. Bir odun sobası üretirken minimum 10 kere elden geçiyor. Mesleği tamirat işleri yaparak ayakta tutmaya çalışsam da tek üzüntüm mesleğin benimle birlikte yok olacak olmasıdır.”

 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.