X
6 gün entübe edilen koronavirüs hastası: Sağlıklıyım, gencim diye güvenme

6 gün entübe edilen koronavirüs hastası: Sağlıklıyım, gencim diye güvenme

ABONE OL
Haziran 7, 2021 10:11
6 gün entübe edilen koronavirüs hastası: Sağlıklıyım, gencim diye güvenme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Keşan ’da yaşamış evli ve iki çocuk annesi Emine Şahin, eklem ağrısı ve solunum yetmezliği şikayetiyle 29 Mart ’ta Keşan Devlet Hastanesi ’nde yaptırdığı koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine Uzunköprü Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Yurdu ’na yerleştirildi. Durumu ağırlaşan Şahin, önce Uzunköprü, daha sonra da Keşan Devlet Hastanesi ’ne kaldırılıp çare altına alındı.

6 gün entübe edilen, 18 gün yoğun bakımda tedavi görebilen Şahin, hastanede yaklaşık 2 ay süren tedavisinin ardından sağlığına kavuştu.

‘NEFES ALAMIYOR, YATAKTA DAHİ DÖNEMİYORDUM ’

Emine Şahin, hastaneye kaldırıldığında güçlükle nefes aldığını ve harekete etmekte güçlük çektiğini belirterek, “Oksijen satürasyonum (kandaki oksijen doygunluğu) çok düşüktü. Bundan Böyle tuvalete dahi gidemez ışık halkası gelmiştim. Direkt beni yoğun bakıma aldılar. Yoğun bir ilaç tedavisi gördüm. Vakumlu bir oksijen makinesi vardı. 5 gün geçmişti, doktorum bana ‘ne bir ilerleme, ne de bir gerileme kaydedemiyorum ’ dedi. Ertesi gün çok umutsuzluğa kapıldım. O gün gerçekte öleceğimi düşündüm. Çünkü nefes alamıyor, yatakta zeka dönemiyordum. Oksijen makinesini çıkardıklarında 2 saat sonradan yeniden nefes alamaz ülkü geliyordum. Çoğu vakit yemeğimi dahi yiyemiyordum” diye konuştu.

‘ÖLECEĞİMİ DÜŞÜNDÜM FAKAT ENTÜBE OLACAĞIM HİÇ AKLIMA GELMEMİŞTİ ’

class=’cf’>

Hastalandığında entübe edilecek duruma geleceğini hiç düşünmediğini açıklayan Şahin,

“Öleceğimi düşündüm ama entübe olacağım hiç aklıma gelmemişti. Entübenin bu değin ağır bir durum olduğunu bilmiyordum. Entübe edildikten sonradan uyandığımda hiçbir şeyin haberdar değildim. Ağzımda borular vardı. Neden bu ayla geldiğimi hiç anlayamadım. Entübenin böyle bir koşul olduğunu bilmiyordum. Entübeden uyandırıldığımda birincil hissettiğim şey karnımın acıkmasıydı. Acıktığımı hissettim. 23 Nisan ’da doktorum beni adi servise alacağını söyledi. Fazla halsizdim, yürüyemiyordum fakat bakımlı nefes almak beni fazla rahatlatmıştı. Kuytu nefes alabiliyorum diye kendimi mutlu hissediyordum” dedi.

‘SAĞLIĞIMA FAZLA ARTI GÜVENİYORDUM ’

Hayatı baştan başa sigara kullanmadığını ve bir hastalığı bulunmadığını açıklayan Şahin, “Grip olup öksürdüğümü zeka bilmiyorum. Çok sağlıklıydım. Hastalığa yakalansam da evde

geçireceğimi düşünüyordum. Sağlığıma fazla fazla güveniyordum. Ne eyvah oysa, sağlığımıza fazla güvenmememiz gerekiyormuş” açıklamasını yaptı.

class=’cf’>

‘BANA FAZLA ARTI YARDIM OLDULAR ’

Emine Şahin, afiyet çalışanlarının bakım ve ilgilerinden fazla hoşnut kaldığını kaydederek,

“Bana çok fazla destek oldular. böylece güzel ilgileniyorlar oysa hastalarla. Ben o süreçte eşimi ve çocuklarımı hiç görmedim. Doktoruma söylemiştim, terkedilmiş gibiydim. Bana fazla yardim oldular. Sürekli moral verdiler” dedi.

‘UMUDUM AŞILARDAN ’

Normalleşme sürecinde insanların rehavete kapılmaması gerektiğini vurgulayan Şahin, “Herkes uyarı etmeli, sağlıklıyım, gencim diye kendine güvenmemeli. Ben uyarı ettiğim halde bu hastalığa yakalandım. o kadar korunuyordum. Dinç olduğuma da fazla güveniyordum. Sigara içmiyordum, kronik hastalığım da yoktu. Umudum aşılardan… Aşılarla bu rahatsızlık azalabilir. Aşılama tamamen o yoğun hastalık dönemine tekrar girmeyiz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

class=’cf’>

Emine Şahin ’in eşi Ercan Şahin (53) ise güç bir işlem geçirdiklerini belirterek, insanın sevdiği birini kaybetme korkusunun tarif edilemez bir duygu olduğunu söyledi.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.