X
7 SORU 7 YANIT | Sıfır km bile olsa gözünüz kapalı araç satın almayın!

7 SORU 7 YANIT | Sıfır km bile olsa gözünüz kapalı araç satın almayın!

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:15
7 SORU 7 YANIT | Sıfır km bile olsa gözünüz kapalı araç satın almayın!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sıfır kilometre araba alıp aylar sonra aracının hasarlı olduğunu fark eden mağdurların haberlerini sıklıkla duymaya başladık. Genelde ikinci el otomobil piyasasında yaşanan hasar mağduriyeti neden artık sıfır vasıta alımında da ortaya çıkmaya başladı? Hiç kullanılmamış ve hasarsız olması gereken bu araçlar durdukları yerde nasıl hasar alıyorlar ve böyle hasarlı bir şekilde nasıl alıcı buluyorlar? Uzmanlara sorduk…

Sıfır araçlar ya üretici fabrikadan bayilere taşınırken hasar görüyor ya da bir takım bayiler arabaların kilometre sayacının bağlantısını keserek yeni araçları test sürüşlerinde kullanıyo. Bazen de imal hatalarından dolayı araç hasarlı sayılabiliyor. bu nedenle uzmanlar sıfır vasıta alırken de mutlaka ekspertiz yaptırılması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Hasarlı sıfır araç satın bölge mağdurların sayısı hiç de eksik değil. Duruşma sürecine taşınan ve basına yansıyan örneklere baktığımızda hepsinin iki taraflı noktası arabulucu teslim almadan önce ekspertiz yaptırmamış olmaları. İşte birkaç misal vaka…

ŞANZIMAN HATASI NEDENİYLE 1-3-5’İNCİ VİTESLER EKSİKTİ

Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşayan Burhan Tangut’un 2019’da aldığı sıfır kilometre arazi aracı, ikinci günde yolda kaldı. Yapılan incelemede araçta şanzıman hatası olduğu ve 1-3-5’inci viteslerinin yetersiz olduğu saptandı. 6 kere tamire dışarı giden araç en sonunda şanzımanın ayrıntılarıyla değişmesiyle işler hale geldi fakat Tangut, ileride otomobilini satışa çıkardığında yaşanacak muhtemel bir bedel kaybı nedeniyle zararının tanzimi için mahkemeye başvurdu. Bilirkişi raporunda arızanın fabrika çıkışından kaynaklı olduğu belirtilerek Tangut’un zarara uğramayacağı ifade edildi. Ancak yaptığı piyasa araştırmasında aracının bedel kaybına uğradığını gören Tangut rapora itiraz etti. Duruşma süreci halen devam ediyor.

460 BİN TL DEĞERİNDEKİ SIFIR VASITA BOYALI ÇIKTI

Bursa’da yaşamış Onur Aydemir ’in 460 bin TL değerindeki sıfır arabulucu hasarlı çıktı. Katıldığı bir çekilişte ücretsiz ekspertiz incelemesi hakkı şampiyon genç, otomobile yaptırdığı ekspertiz incelemesinde, bagaj kapağının değişmiş ve boyalı olduğunu öğrendi. Firma yetkilileri sorunun fabrikadan kaynaklandığını söyledi. Aydemir, işyeri hakkında suç duyurusunda bulundu.

HEM KAZALI AYRICA BOYALI ARACI GERİ ALMADILAR

Fuat Karakuş, 2017 yılında bayiden sıfır kilometre araç aldı ve bedelini arabulucu teslim almadan peşin peşin ödedi. Teslim almaya gittiğinde aldığı aracın hem kazalı olduğunu ayrica de boyandığını fark etti. Aracın değiştirilmesini istedi oysa firma bu talebini geri çevirdi.

‘SIFIR’ DİYE ALDIĞI LÜKS ARAÇ HASARLI VE KİLOMETRESİ SİLİNMİŞ ÇIKTI

İzmitli Alper Vurar, satın aldığı lüks sıfır aracın kazalı, onarılmış, 130 kilometre yol yaptıktan daha sonra bilgisayarda sıfırlanmış olduğunu öğrendiğinde soluğu mahkemede aldı. 

HABERLERDE GÖRÜP ARACINI EKSPERTİZE GÖTÜRDÜ, ŞAŞKINA DÖNDÜ

2020 model sıfır vasıta bölge Duygu Çamtaş, hasarlı sıfır vasıta mağdurları ile ilgili izlediği bir haberden etkilenerek ekspertize gitti ve şaşkına döndü. Rapora kadar motor kaputu hasarlı çıktı. Firmaya artan bir şekilde durumu gösteren Çamtaş, bayi ve fabrika yetkililerinin mağduriyetlerini gidermediği için savcılığa kabahat duyurusunda bulundu.

Bunun gibi örnekleri artırmak muhtemel. Peki, bu stil mağduriyetleri yaşayanlar haklarını nasıl aramalı ve aynı olayların yaşanmaması için sıfır araç satın alacaklar nelere dikkat etmeli? Konunun uzmanları hurriyet.com.tr‘ye anlattı.

SIFIR DA OLSA HER OTOMOBİLİN BİR HİKAYESİ VAR

Sıfır araç satın alırken vasıta bayi çıkışlı olsa bile ekspertiz incelemesi yaptırmak gerekiyor mu?

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Okumuş Erkoç: Bayi ile herhangi bir problem yaşamamak veya yasal bir sürece girmemek için sıfır araç alırken de ekspertiz yaptırılmasında üstünlük var. Çünkü bazen sıfır alınan araçlar aradan süre geçip satılığa çıkarıldığı vakit, bir takım sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu problemlerin önüne ama ekspertiz incelemesi ile geçilebilir.

Pilot Garage Oto Ekspertiz Türkiye Genel Müdürü Âlem Emre: Vasita satın alacaklar sıfır km olsa deha araca kuşkuyla yaklaşmalı ve ayrıntılı ekspertiz yaptırmalı çünkü sıfır da olsa her otomobilin bir hikayesi olduğunu unutmayın. Sıfır araçlar yolda kullanılmamış olsa deha gemi, tren ya da tırlarla satıcılara gelirken bu süreçte bu araçların da başına kaza gelebiliyor, showroom’da veya otoparkta diğer bir vasıta çarpabiliyor, üstüne bir gövde düşebiliyor. Markaların showroom’larında satamayacağı hasarlı sıfır km araçları stok sıkıntısını fırsat olarak görenler satın alıp, onarıp, tekrar satışa çıkarıyor. 

PANDEMİ NEDENİYLE BAYİLERİN TOPLU SİPARİŞLERİ HASARLARA NIÇIN OLDU

Son zamanlarda hasarlı sıfır araç satın bölge kişileri daha sık duymaya başladık. Bu tarz şikayetlerin artmasını sebebi nedir?

Âlem Emre: Son bir yılda dünyayı saran pandemi, bütün sektörler gibi otomotiv sektörünü de çoğu açıdan negatif etkiledi. Özellikle sıfır araçların piyasaya sınırlı sayıda sürülmesi ve sıfır araç almak isteyen müşterilerin üç ile altı ay süreyle bekletilmesi piyasada gerginliğe niçin oldu. Bayilerinden toplu olarak sipariş edilen sıfır araçlar, sonrasında fahiş fiyatlara ilana çıkarıldı. Beklemek istemeyen vatandaş ise bu şekilde vasıta sahibi oluyor. Son dönemde gelişen sıfır vasıta ilanları da bu durumu gözler önüne seriyor. 

Sıfır aracın hasarı, vasıta zarar kaydı sorgulamasında çıkar mı?

Kültürlü Erkoç: Normalde çıkması gerekli ama bazı bayiler araçlarını kendi yetkili servisinde yaptırmıyor. Diğer yerlerde, dışarıdaki özel servislerde yaptırdıkları vakit çıkmıyor. Yani dosya açılmıyor. 

KURUMSAL BİR FİRMAYA KAPSAMLI BİR EKSPERTİZ YAPTIRIN

Sıfır vasıta satın alırken özellikle nelere dikkat etmek gerekiyor?

Kültürlü Erkoç: Yeni bir araba alırken iç ve dış kısımlar mutlaka detaylı incelenmelidir. Satmak görevlisine aracın nakliye esnasında veya sonrasında zarar görüp görmediği sorulmalıdır. Bunun yanına aracın içine de bakarak gösterge paneli, kapı tamponları, koltuklar, camlar, klima detaylı kontrol edilmelidir. Farlar, lambalar ve göstergelerin sürükleyici çalışıp çalışmadığı da gözden geçirilmeli, akü denetim edilmelidir. Aracı test sürüşüne çıkararak lastiklere bakılmalı ve natürel ancak kilometresi de yoklama edilmelidir.

Kâinat Emre: Satıcı, tanıdığınız, eşiniz dostunuz zeka olsa, nesnel ve kurumsal yapıya sahip, mülk sahibinin yok kendinizin seçim ettiği bir ekspertiz noktasında satın almayı düşündüğünüz sıfır aracı detaylı bir şekilde teftiş ettirmekte büyük üstünlük var.

SATICI HASARLI SIFIR ARACIN SORUMLULUĞUNDAN KAÇAMAZ

Satın alınan aracın hasarlı çıkması durumunda satıcının sorumlukları nelerdir?

Avukat Özgün Önal: Satın alınan sıfır km aracın, hasarlı olduğunun ortaya çıkması durumunda satıcının, satılan malın hasarlı olduğunu bilmediği yönündeki iddiası hukuki makamlar göre kabul görmez. Laf konusu hukuki düzenleme, satıcıları, ileride doğması muhtemel sorumluluklarını önlemek amacıyla satılacak malın niteliğine ilişkin ayrıntılı çözümleme yapmaya sevk ediyor. Bu sayede satmak sözleşmesinde çelimsiz konumda yer alan alıcı lehine bir durum meydana getiriyor. 

Tüketici, sıfır arabulucu teftiş etmeden teslim aldığı için yasal olarak hatalı duruma düşer mi?

Eşsiz Önal: Alıcı vasıta satın alırken, satılan ürünün durumunu, hasarlı olup olmadığını yoklama etmekle yükümlüdür. Örneğin; yetkili satmak ofisinden satın alınan aracın teslimi sırasında mutlaka vasıta üstünde ayrıntılı analiz yapılmalıdır. İlk incelemede ortaya çıkmayan veya gözle görülemeyen hasarların aracın kullanımı sonrasında ortaya çıkması durumunda ise Türk Borçlar Kanunu tüketiciye ikinci bir mecburiyet getirir. Kanuna göre söz konusu ayıbın satıcıya “hemen” bildirilmesi gerekir. Bu Nedenle satılan araçta ilk 6 ay içerisinde ortaya çıkan hasarların satış anında mevcut olduğunu baştan kabul etmiş ve laf konusu durumlarda ayıbın bulunmadığının ispatını satıcıya yüklemiştir.

HASAR BİLDİRİMİ SATICIYA 2 YIL İÇİNDE YAPILMALI

Aldığı sıfır aracın hasarlı olduğunu ayrım eden alıcı hakkını nasıl aramalı?

Benzersiz Önal: Satın alınan araçta zarar saptama edilmesi durumunda, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ’da tüketiciye tanınan seçimlik haklara başvurulması gerekmektedir. Alıcı;

• Satılanı geri vermeye hazırlanmış olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme, 

• Satılanı alıkoyup hasar oranında satış bedelinden indirim isteme, 

• Aşırı bir harcama gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait elde etmek üzere satılanın bedava onarılmasını isteme,

• İmkân varsa, satılanın ‘ayıpsız misli ’ yani yenisi ile değiştirilmesini isteme haklarından birine başvurduğu takdirde satıcı, söz konusu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. 

Satıcının ağır hasarlı olmadığı veya arabulucu aldanma ile devretmediği durumlarda zarar daha sonra ortaya çıksa zeka tüketicinin hasar bildirimini satıcıya 2 sene içerisinde yaparak bu haklardan birine başvurması gerekecektir. Aksi takdirde bu hakkını kaybeder.

Tüketicinin satın aldığı aracın hasarlı olduğunu tespit etmesine ve akabinde bedava yenileme veya yenisi ile değiştirilme talebini satıcıya yöneltmesine karşın satıcı kadar istek, 20 iş günü içerisinde yerine getirilmediği takdirde Alıcı Mahkemesi ’ne başvurulabilir. Satıcının hasardan kaynaklanan sorumluluğu 2 yıllık zamanaşımına tabi olsa da alıcı, zamanaşımı geçtiğinde dahi hasar sebebiyle dava tarihine dek meydana gelen zararlarının tazmini genel dava zamanaşımı (10 yıl) içerisinde Asliye Hukuk Mahkemesinde açılacak dava ile muhtemel olmaktadır.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.