9 kişiye mezar olmuştu Ölüm çukuru için verilen ceza sonrası şaşkına döndüler
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • 9 kişiye mezar olmuştu! Ölüm çukuru için verilen ceza sonrası şaşkına döndüler

9 kişiye mezar olmuştu! Ölüm çukuru için verilen ceza sonrası şaşkına döndüler

ABONE OL
Haziran 3, 2021 11:24
9 kişiye mezar olmuştu Ölüm çukuru için verilen ceza sonrası şaşkına döndüler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kaza, 29 Mart 2018 ’de saat 20.30 sıralarında, Bayburt- Gümüşhane yolu Akşar beldesi yakınlarında meydana geldi. Karayolları Genel Müdürlüğü’nce ihalesi yapılan yolda, şirket kadar menfez çalışması başlatılınca tek şerit, ulaşıma kapatıldı. Gümüşhane yönünden Bayburt yönüne dışarı giden Recep Güzel’in kullandığı 16 KIP 92 plakalı otomobil, sola mecbur yönün gösterildiği levhaya çarptı. Kazayı yara almadan atlatan Hoş, destek çağırmaya gitti. Bu sırada ulaşıma kapatılan yoldaki menfez çalışması için kazılan 6 metre derinliğindeki çukura, Bayburt’tan Gümüşhane yönüne giden Recep Kuyruk yönetimindeki 61 BT 285 plakalı minibüs ile Alireza Bakhızadeh’in kullandığı 50 E 61910 İran plakalı otomobil düştü. Kazada İran vatandaşı olan şoför Alireza Bağhizadeh, Adrina Bakhızadeh, Elaheh Shakeri, Kazem Poormehdi, Farideh Molavifard ve Heliya Poormehdı ile minibüs sürücüsü Recep Kuyruk (21) ve yolculardan Muhammet Bilmek (32) ile Esma Adıgüzel (29) hayatını kaybederken, 3 birey de yaralandı.

14 SAYFALIK İDDİANAME HAZIRLANDI

class=’cf’>

Bayburt Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma dahilinde, 14 sayfalık iddianame hazırlandı. Bayburt Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede; şantiye şefi Şeref Ali Köksal, sanatkâr başları Coşkun Kurnaz ve Köksal Şimşek, araba ile minibüsün çukura düşmeden önce çarptığı sola mecburi istikamet levhasını her tarafta görünür hale getirmediği gerekçesiyle sürücü Recep Güzel hakkında, ‘taksirle aniden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 2’şer yıldan 15’şer yıla değin hapis cezası istemiyle dava açıldı.

‘İŞARETLEMELER YERINDE YAPILMAMIŞ’

Bilirkişi raporuna kadar, firmanın tutuklu şantiye şefi Şerif Ali Köksal ’ın kazanın meydana geldiği egzersiz alanında işaretlemeleri yol yapım, bakım ve onarımlarda ‘Trafik İşaretleme Yönetmenliği’nde gösterilen esaslara kadar yapmadığı, düzenlediği işaretleme tutanağının ilgili yönetmenliğe yerinde olmadığı, ‘işaretleme tutanağında yer alan işaretlemeler ile çalışma alanında yer alan işaretlemeler arasında farklılıklar bulunduğu, tutanaktaki imzalar tamamlanmadan işe başlandığı, trafik tanzim ve uyarıcı işaretlerinden bir kısmının deforme olduğu bir kısmının ise yansıtıcı özelliği kaybettiği, işaretlemeler ilgili yönetmenlikte yer alan esaslara kadar yapılmadığı için kazanın oluşumunda kusurlu bulundu.

9 kişiye mezar olmuştu Ölüm çukuru için verilen ceza sonrası şaşkına döndüler

‘DİKKAT VE ITINA YÜKÜMLÜLÜĞÜ YERİNE GETİRİLMEDİ ’

class=’cf’>

Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi Başkanlığı’nın raporunda da şantiye şefi Şerif Ali Köksal ’ın tali kusurlu olduğuna yer verildi. Ustabaşları Coşkun Açıkgöz ve Köksal Şimşek ise araştırmacı raporlarında kusurlu bulunmadı. Savcılıkça 2 şüphelinin, kazanın olduğu menfez inşaatında ustabaşı olarak atama yapmaları kapsamında, kendilerine şirket yetkilisince bahşedilen yetki çerçevesinde, kaza yerinde zorunlu tedbirleri almada dikkat ve itina yükümlülüklerini yerine getirmediğine karar verilip, yargılanmaları talep edildi.

class=’cf’>

‘KONTROL GÖREVİ YERİNE GETİRİLMEMİŞ’

Öte yana bilirkişi raporunda, Karayolları Denetim Şefi H.B.A’nın yüklenici işyeri kadar düzenlenen işaretleme tutanağını lüzum yönetmeliğe gerekse egzersiz alanındaki işaretlemelere uygun olmamasına rağmen imzaladığı ve yoklama görevini yerine getirmediği kaydedildi ve kazanın oluşumunda kusurlu bulundu.

Mahkemeye sunulan bambaşka bilirkişi ve kurum raporlarında sanıkların hata oranlarında farklılıklar yer aldı.

2 SANIĞA 79 BİN TL ADLİ PARA CEZASI

Bayburt Ağır Cinayet Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında mahkeme heyeti ‘taksirle aniden artı kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan tutuksuz yargılanan şantiye şefi Haysiyet Ali Köksal ’a 42.500 TL, Teftiş Şefi H.B.A’ya ise e 36.500 TL adli para cezası verdi. Sanık ustabaşı Coşkun Açıkgöz ve Köksal Yıldırım ile ilk kazayı yapan araba sürücüsü Recep Güzel ise beraat etti. Kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarının avukatları yerel mahkeme kararına itiraz edecek.

class=’cf’>

AVUKAT ÜNAL: KARAR HUKUKA VE VİCDANA AYKIRI

Kazada hayatını kaybeden ailelerin avukatı İbrahim Erdinç Ünal lokal mahkemenin para ödülünü teessürle karşıladıklarını belirterek “Vefat eden 9 birey bir daha ailesi ile görüşemeyecek, evlatlarının arkasından gölge olamayacak ve eşlerinin geri kalan hayatlarında yanlarında bulunamayacaktır. Yargılamadan beklentimiz bu nesil kazaların önüne geçilmesi adına caydırıcı nitelikte hapis cezası verilmesidir. 9 kişinin yaşamlarının sona ermesinin cezası ne yazık ancak toplamda 79 bin TL olarak belirlenmiştir. Yol üretim çalışması işini üstlenen oysa alınması gereken hiçbir önlemi almayan, kanunları hiçe sayan, insan hayatına zerre tartma vermeyen söz konusu bu işyeri yetkilileri bakımından tesis edilen kararı, müvekkillerimi ve toplum vicdanını bir nebze olsun rahatlatmak maksadıyla yerel mahkemenin vermiş olduğu hukuka ve vicdana tutarsız olduğunu düşündüğümüz mevcut kararın kaldırılması nedeniyle konuyu bir üst mahkemeye götüreceğiz” dedi.

9 kişiye mezar olmuştu Ölüm çukuru için verilen ceza sonrası şaşkına döndüler

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.