• Özgür Haberci
  • Gündem
  • Ağaçlara asılan sakatat görenleri şaşırtmıştı! Prof. Dr. Şağdan Başkaya’dan çok önemli uyarı

Ağaçlara asılan sakatat görenleri şaşırtmıştı! Prof. Dr. Şağdan Başkaya’dan çok önemli uyarı

ABONE OL
Haziran 2, 2021 08:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğu Karadeniz’de yapılan envanter çalışmalarında önceki yıllara kadar sayılarının arttığı belirlenen ayılar, indikleri mesken yerlerinde vatandaşlara korkulu anlar yaşatıyor. Trabzon ’un Tonya ilçesinde ayıların köylere inmemesi için ormanlık alanlara sakatat bırakılarak tedbir alınmaya çalışılıyor. Yönetimin tehlikeli olduğuna uyarı çeken Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, “Ayı popülasyonu Karadeniz ilk önce edinmek üzere, Doğu Anadolu hatta Ege, Akdeniz ’de bile ayrıntılarıyla canlanmaya başladı. Bölgemizde çoğalan ayı popülasyonundan vatandaşlarımız mustarip. Devletin bölgemizde aralıksız artış gösteren ayı sorununa bir lahza önce çözüm bulması gerekli” diye konuştu.

Trabzonda ağaçta sakatat çözümü.. Görenler bir daha bakıyor

Trabzon’da ağaçta sakatat çözümü.. Görenler bir daha bakıyor

‘İNSANA YÖNELECEKLER ’

Vatandaşların kendi çözüm yollarını içten-yanlış ayırt etmeden uygulamaya çalıştığını anlatan Prof. Dr. Başkaya, şunları dedi:

“Tonya ilçesinde ayılar ikâmetgâh yerlerine inmesin diye ormana hayvan sakatatlarını asarak kendi yerleşim yerlerinden uzakta tutmaya çalışıyorlar. Bu fazla içten bir tutum yok. Ayılar otobur hayvanlardır. Yüzde 90 ot ile beslenirler. Av yaparak et veya leş de yerler. Lakin böyle bir hayvana siz kanlı, pişmemiş et bırakırsanız doğada keza de pozitif miktarda bu onu et arayışına yönlendirir. Dahası ayılar daha iyi beslendikleri için ayı popülasyonunun daha da artı artmasına niçin olur. Ayılar akıllı hayvanlar. Etlerin insan kadar getirilerek ormana bırakıldığını biliyorlar. Zamanla etlerin kaynağına, yani insana yönelecekler.” 

Ağaçlara asılan sakatat görenleri şaşırtmıştı Prof. Dr. Şağdan Başkayadan çok önemli uyarı

‘DURUM FACİA İLE SONLANABİLİR’

Bölgede çoğu insanın ayı ile karşılaştığını gösteren Prof. Dr. Başkaya, “Ormanlardaki beslenme maddelerinin azalması da ayıların insanlara yakın yerlerde gıda ihtiyacı karşılamak için gelmesine sebep olabiliyor. Fakat en manâlı etmen ayıların popülasyonunun kontrolsüz yüksek oranda artmış olması. Araziden uzakta ırk bu gerçeği red ediyorlar fakat köylüler yıllardır bu durumdan yaka silkiyorlar. Durum afet ile sonlanabilir. Bölge vatandaşı devletten bir adım atmasını bekliyor” dedi. 

class=’cf’>

Ağaçlara asılan sakatat görenleri şaşırtmıştı Prof. Dr. Şağdan Başkayadan çok önemli uyarı

class=’cf’>

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iframe height: 100% !important;width: 100% !important;]]>

‘Ayılar köylere inmesin ’ diye ormana ‘sakatat ’ bırakıyorlar

daha pozitif video için

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.