X
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, canlı yayında gündemi değerlendirdi

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, canlı yayında gündemi değerlendirdi

ABONE OL
Haziran 6, 2021 11:45
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, canlı yayında gündemi değerlendirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurtulmuş, Kanal 7’de canlı yayınlanan Başkent Kulisi programında Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Karadeniz ’deki doğal gaz keşfine ilişkin soru üzerine Kurtulmuş, dünya ortalamasından fazla daha iyi şekilde, açılan kuyulardan bu hoş haberlerin gelmesinin Türkiye için sevindirici olduğunu açıklama etti.

Türkiye ekonomisinin koskocoman bir çıkış imkanı bulduğunu, salgından sonra oluşacak yeni dünya sistemi içinde Türkiye ’nin ekonomik bakımdan da çok daha dinç olma zarureti bulunduğunu açıklayan Kurtulmuş, “Cari açığın en temel nedeni olan petrol ve doğal gaza ödemiş olduğumuz dövizlerden kurtulacağız çağrıda bulunmak. 540 milyar metreküplük bir doğal gaz kaynağının bulunmuş olması, Türkiye ’nin cari açığını azaltacak manâlı bir adımdır.” dedi.

“SİYASAL KOŞULLAR BAKIMINDAN ERKEN SEÇİMİ DOĞURACAK HİÇBİR NEDEN GÖRÜNMÜYOR”

class=’cf’>

Kurtulmuş, muhalefetin erken seçim çağrılarına şu yanıtı verdi:

“Muhalefet bir demokraside her zaman erken seçim isteyebilir çünkü muhalefetin iktidara gelmesi için sandığın önüne gelmesi lüzumlu. Fakat sonuçta erken tercih olabilmesi için iki temel kuralın olması lüzumlu. Bunlardan bir her birine siyasi atmosferin buna müsait olması gerekli. Yani mevcut hükümetin ülkeyi yönetemez durumda olması gerekli, ciddi başarısızlıklar içinde olması lüzumlu, millet desteğinin ortadan kalkmış olması lazım. Diğer muhalefet partilerinin yaptığı kamuoyu araştırmalarında bile AK Parti, ikinci parti ile arasındaki ayrım yaklaşık olarak benzeri yarıya bir şekilde Türkiye ’de açık ara birinci parti olarak çıkıyor. Siyasal şartlar bakımından erken seçimi doğuracak hiçbir neden görünmüyor.

İkinci nedense, siyasi koşullar olmuş olsa bile bunun bundan başka siyasi matematiği laf konusu. Bu anlamda şu anki parlamento aritmetiği içerisinde hiçbir şekilde parlamentodan erken tercih kararı çıkacak bir ekseriyet oluşmaz. Dolayısıyla bunların ben, hükümeti köşeye sıkmak, gündemi bir şekilde erken seçim üzerinden yorulmak anlamına gelecek dem çalışması olduğunu düşünüyorum.

Erken seçim üzerinden Türkiye siyasetinde yeni dem ve bir kapı aralamak istiyor olabilirler. Çok açık söylüyoruz, bir erken seçim gündemi Türkiye ’nin yoktur. Bu kadar manâlı meselelerimizi konuştuğumuz ve kayda değer adımları attığımız bir ortamda hükümet, sayın Cumhurbaşkanımız, halkın verdiği yetkiyi son vaktine kadar yani bu dönemin son noktasına kadar kullanacaktır. O da 2023 ’ün yaz aylarında yapılacak olan seçimdir. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçimi hem milletvekili seçimleri yapılacaktır. Ardından da 2024 ’te yeniden Tüzük ’nın gereği olarak Türkiye lokal seçimlerini yapacaktır. Türkiye ’de şu gün itibarıyla erken tercih gündemi yoktur, bunu tamamıyla siyasetin yapay gündemi olarak gördüğümüzü anlatmak isterim.”

“BİR İTTİFAK YAPILMASI TÜRKİYE ’NİN ŞARTLARI BAKIMINDAN ZARURİ GÖRÜLÜYOR”

class=’cf’>

Kurtulmuş, muhalefetin müşterek Cumhurbaşkanı adaylığı tartışmaları hatırlatılarak, “AK Parti açısından en ideal namzet kim olur sizin için?” sorusu üstüne, “Böyle bir şey demem. Karşımızda kim olursa olsun, siyasi mücadelemizi veririz, seçim kampanyasını da en dinç şekilde yürütürüz.” dedi.

Yeni sistemin partilerin kimsesiz uğraş vermesinin ötesinde bloklar halinde seçime girmesini zorunlu kıldığını açıklayan Kurtulmuş, “Bir ittifak yapılması Türkiye ’nin şartları bakımından kaçınılmaz görülüyor. Burada mesele kimin ittifak oluşturacağı, hangi adayın ortaya çıkacağından ziyade ittifakların ana çerçevesinin ne olacağıyla ilgili. Temel meselelerde iki taraflı noktaları neresidir bunları ilan etmeleri gerekli.” değerlendirmesinde bulundu.

class=’cf’>

Numan Kurtulmuş, “Demokratik sistemde aslolan bir yarış varsa, iktidar partisinin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan çoktan Cumhur İttifakı ’nın adayı olarak ortadadır. Bunun en doğal yolu da başlıca muhalefet partisinin liderinin karşısında namzet olmasıdır. Benim tavsiyem kimin aday olacağından ziyade, hangi programla halkın huzuruna çıkacaklarıdır.” diye konuştu.

“MEVCUT BU İTTİFAKLAR ÇERÇEVESİNDE SEÇİM BARAJININ FİİLEN BİR KARŞILIĞI KALMADI”

“Muhalefetin hepsinin bir araya gelmesini izleyecek misiniz? Yoksa oraya birtakım sondajlar yapacak mısınız, yapıyor musunuz?” sorusuna karşılık Kurtulmuş, on senelerdir siyasetin içinde var olduklarını ve kendilerini dinç kılan bir takım hususların bulunduğunu belirtti.

class=’cf’>

Demokratik kurallar için halkın reyine itibar ederek siyaset yaptıklarını vurgulayan Kurtulmuş, “Dolayıyla bizim siyasetteki tüm ilişkilerimiz açık ve şeffaftır. Birtakım karanlık odakların emrinde ya da onların tesirlerinde hiç siyaset yapmadık, yapmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, AK Parti ’nin son MYK toplantısında gündeme gelen tercih kanunu ile ilgili çalışmalara ilişkin şunları aktardı:

“resmen açıklanmadığı için detayını söylemem ama çok önemli şekilde çalışıldı. MYK ’da sunuldu, MHP ’ye verildi ve sonradan öteki partiler ile paylaşılacaktır. Zaten mevcut bu ittifaklar çerçevesinde seçim barajının sahiden bir karşılığı kalmadı. şu anda yüzde birin aşağı oy alan partilerin parlamentoda temsilcileri var. Türkiye şartları bakımından da barajın akılcı bir seviyeye indirilmesi içten bir şeydir. Öteden beri siyasette eleştirdiğimiz hususlardan biri İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde halkın büyük kesiminin tanımadığı çok sayıda ismin olduğu listeler üzerinden seçime gidiliyor. Bugün Türkiye ’nin şartları çerçevesinde tercih çevresinin de daraltılması doğrusudur.”

class=’cf’>

Anayasa tartışmalarına ilişkin değerlendirmede bulunan Kurtulmuş, üstünde bol miktarda değişiklik yapılmış olsa bile mevcut Tüzük’nın darbeci bir anayasa olduğunu dile getirdi.

Herkesin yeni tüzük ile ilgili fikrini söylemesi gerektiğini belirten Kurtulmuş, “Partilerin anayasası olmaz, milletin anayasası olur. Partilerin çalışmalarıyla tüzük teklifleri gündeme gelir. Biz bugün bu aşamadayız. Bu teklifin genişletilmesini, münazara edilmesini istiyoruz. Bütün siyasi çevrelerin kendi görüşlerini ortaya koyabilmelerini istiyoruz.” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İsrail ’in Filistin ’e karşın saldırılarına ilişkin, hiçbir İsrailli politikacının “İsrail ’in sınırı burasıdır.” diye bildiri edemeyeceğini söyledi.

İsrail ’in baskı, terör ve silah ile güç elde etme politikası yürüttüğünü, bunun da daima Batı kadar desteklendiğini anlatan Kurtulmuş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yeni işgalciler geliyor bir yeri işgal ediyor. İşgal edebilmesi için orada kaos çıkması lüzumlu. Önce silah kullanıyor, bombalıyor. Tüm dünya kınıyor, İsrail kulağının üzerine yatıyor. İki, üç şehri alarak devam ediyor. İşgal, fiili olarak benimsenmiş daha doğrusu kanıksanmış oluyor. İşte geldikleri nokta budur. 1947 ’de İsrail kurulmadan önce yalnızca yüzde 8 ’lik toprak parçasına sahip olan Yahudilerin yerine, derhal yüzde 8 ’inde Müslüman nüfus kalmıştır. Bu devamlı bir süreçtir. İsrail ’in gücü, Filistin topraklarını işgal ettiği birkaç Yahudi ’den ibaret değildir, İsrail ’in gücü uluslararası siyonizmdir.”

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.