X
AK Parti Grup Başkanvekili Turan: Mafya ile AK Parti en son bir araya gelecek iki kavramdır
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • AK Parti Grup Başkanvekili Turan: Mafya ile AK Parti en son bir araya gelecek iki kavramdır

AK Parti Grup Başkanvekili Turan: Mafya ile AK Parti en son bir araya gelecek iki kavramdır

ABONE OL
Haziran 7, 2021 15:19
AK Parti Grup Başkanvekili Turan: Mafya ile AK Parti en son bir araya gelecek iki kavramdır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Turan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, bu hafta Genel Kurulda İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişim Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinin yapılacağını anımsattı.

Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununa çözüm üretilmesi, oluşan kirliliğin önlenmesine yönelik “Marmara Denizi ’ndeki Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu” kurulmasına dair hazırlanan önergenin görüşülmesinin planlandığını gösteren Turan, “Araştırma Komisyonumuzun, bütün partilerimizle değerlendirip, yarın Meclis’e verilmesini, perşembe günü de görüşmenin yapılmasını hedefliyoruz.” bilgisini paylaştı.

Bütün partilerin konuya ilişkin kanaatlerini edinmek istediklerini dile getiren Turan, “Bu sorunu tahlil etmek, sebeplerini bulmak, çözüm önerilerini ölçmek hepimizin görevi. Mavi Vatan diye adlandırdığımız denizlerimizin korunmasında tüm partilerin ortak hareket etmesinde büyük üstünlük olduğu kanaatindeyim.” diye konuştu.

Hem yürütmenin bu konuda adımlar atacağını hem de yasamanın ilgili çalışmalarını yaparak yürütmeye asistan olacağını vurgulayan Turan, “Tüm partilerimiz önergelerini yarın verirlerse, perşembe günü itibarıyla görüşmelerimizi yapmayı ve komisyonumuzu kurmayı teklif ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

class=’cf’>

“GEÇEN HAFTA VERDİĞİ ÖNERGEDE, OYLAMADA YALNIZCA 8 CHP VEKİLİ VARDI”

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, açıklamalarının peşinde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

“Muhalefet partilerinin tartışılacak konulara ilişkin önergeleri, AK Parti göre reddediliyor” iddiasıyla ilgili değerlendirmesi sorulan Turan, “Reel hayattan kopuk bizim hakkımızda iddialar görüyoruz. Her gün basında benzer haberler görüyoruz.” dedi.

Partilerin laf olmak için önerge verdiklerini anlatan Turan, “Geçen hafta bu çevre meselesiyle, Marmara Denizi’ndeki sorunla ilgili ‘CHP teklif verdi, AK Parti reddetti’ diye haberler çıktı. CHP’nin 125’e yakın vekili var. Fakat geçen hafta verdiği önergede, oylamada yalnizca 8 CHP vekili vardı. Gerçekte önergeyi veren de kabul olsun diye vermiyor, laf almak için bunu yapıyor. Önergelerin kabul görmesinin yolu bir araya varmak, beraber iş yapmaktır. Şimdiye dek kabul olan bütün önergeler, iki taraflı görüşmeyle yapıldı.” biçiminde konuştu.

Meclisin aritmetiği, komite sayısının yeni komisyon kurmaya imkan verdiği için bu araştırma komisyonunun kurulabileceğinin altını çizen Turan, “Bir tweet atarak, ‘Biz teklif verdik onlar reddetti’ demenin hiçbir siyasi karşılığı olmadığı kanaatindeyim.” yorumunu yaptı.

class=’cf’>

“ONLARIN ‘İHANET’ DEDİĞİ KONU ASLINDA BİR GEREKLİLİKTİ”

Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesine alt Güney beldesi belediye başkanlığı seçimlerine ilişkin Turan, “Ufak bir seçim, bunu biliyoruz. Oysa en kıymetli anket, sandık sonucudur. Minik bir seçim olduğunu bilmekle beraber, şunu söylemek isterim fakat; Erken seçimden başka rüya görmeyen, aralıksız bunu gündeme getiren partilerin aynaya bakmasına vesile olmasını ümit ediyorum. Siz, Türkiye’nin artı gündemine rağmen, yukarıda SİHA’ların ihracı, aşağı doğal gaz, petrol bulunmasına karşın, Türkiye’nin pandemideki sorunları geçmek için dinç bir önderlik örneği göstermesine rağmen aralıksız ‘tercih’ derseniz, millet size ‘ne oldu da seçim istiyorsunuz?’ der. Geçen Günkü seçimler gerçekte bütün partilerin aynaya bakmasını zorunlu kılan bir sonucu ortaya koydu. Türkiye’de hala tartışmasız koskocoman farkla Cumhur İttifakı görevinin başındadır. Milleti ile olan bağı devam etmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

class=’cf’>

Bu seçimin sonuçlarının her partiye manâlı dersler verdiğini açıklayan Turan, şunları kaydetti:

“Hele fakat bir tanesine var ancak, adam hemen hemen oraya kamp kurdu. Aldığı oy 17, üyesi kadar oy almadı. Galibiyet beklediği beldede 17 oy aldı. Bu halk, AK Parti’yi kendi çaplarında yüzde 49 oyu kendilerinin aldığını düşünen, AK Parti’yi ele geçirmek için garip senaryolar yapan bir ekiptiler. En hoş ders, sandık, demokrasi dersidir. AK Parti’nin aldığı yüzde 49 oyu sadece kendisine mal etmeye kalkanların, ‘beldedeki seçimleri zaferle alacağız’ deyip de 17 oy alanların düştüğü trajikomik durumu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Erkenken dönün bu hatalı yoldan. Yol erkenken dönün bu sevdadan. Bu milletin, irfanı, izanı sadakatsiz hiçbir yapıya imkan vermez. Siz, kendi genel başkanı olduğunuz partiye ihanet edercesine, liderine, ekibine, eline geçirme, ilginç durumlar, milletlerarası görüşmeler sonucunda ortaya koyduğunuz atraksiyonlarla beraber meslek yapmak isterseniz, MKYK olaya el koyar. Onların ‘ihanet’ dediği konu gerçekten bir gereklilikti. Partinin yönetimi, yapılan yanlışı gördüğü için olaya el koymuştu. ‘MKYK imza verdi, bizi görevden aldırdı, bu bir ihanet’ diyorlar. Tam aksine MKYK görevini yapmıştır. Partinin aleyhinde karşıya kaldığı sorunu el koyarak çözmüştür. ‘Ben yüzde 49 oy aldım’ diyen insanların, Afyon’da aldığı 17 oyun ne kavrayış geldiğini en fazla onların değerlendirmesi gerekli. Kendilerini daha fazla bu millete güldürmemesi lazım.”

class=’cf’>

“FETÖ SÖYLEDİ, BUNLAR İZLETTİ, ŞİMDİ DE SEDAT PEKER SÖYLESİN, ONLAR İZLETSİN”

CHP Grup Başkanvekili Serbest Özel’in “organize kabahat örgütü elebaşı Sedat Peker’in iddialarına ilişkin Mecliste bir araştırma komisyonu kurulması” önerisinin sorulması üzerine Turan, “Meclis, kendi gündemine egemen olan, ne yaptığını bilen, milletin beklentilerini hukuki zemin içerisinde değerlendiren fazla manâlı bir kurum. Biz, Meclisimizi, mafya liderlerinin, Twitter köşelerinin, kahvehane ağzının gündemiyle değerlendirmeyiz. Toplumun tüm dertleri bizim derdimiz, bütün merakları bizim merakımız. Hatalı yapan, hatalı davranan, hele ama bizim partimizde varsa, bunu ayıklamak, temizlemek bizim görevimiz. AK Partinin hatası varsa, kişisel olarak, bunun gereğini AK Parti gerçekleştirmek durumundadır, yaparız. Ama Meclisimizi, devletimizin kurumlarını yalnizca bir adamın konuşmalarından yola çıkarak belirlemenin doğru olmadığı kanaatindeyim. Muhalefet, mafya babası iddiasındaki kişinin argümanlarını alıp taşımak değildir. Muhalefet, dedikodunun, iftiranın, hakaretin karşılık bulacağı bir yer değildir.” yanıtını verdi.

class=’cf’>

CHP Grup Toplantısında sahte tapelerin sergilendiğini ifade eden Turan, “Başlıca muhalefet partisinin, iktidara en yakın partinin düştüğü hal, FETÖ’nün sözcülüğüydü. Acilen de geldikleri yer, bir mafya babası diye adlandırılan kişinin kasetlerinden diğer gündemi olmaması vahim tabloyu ortaya koyuyor. Siz, muhalefet olsanız, siyasetin hakkını verseniz bu ayla düşmezsiniz.” yorumunu yaptı.

Yarın CHP’nin TBMM’de grup toplantısı olduğuna göze çarpan eden Turan, “Utanmasınlar, alışık nasıl olsa. Yarın da Sedat Peker’in kasetini izletsinler, kendi gruplarında. Bunu yapmadılar mı? FETÖ söyledi, bunlar izletti. Derhal de Sedat Peker söylesin, onlar izletsin. Fakat 75 yıldan beri oylarının niçin artmadığını sorarsanız, en büyük bahane işte budur. Toplumun dertleri değil, dedikodunun merkezi olmaları.” ifadelerini kullandı.

Savcıların konuya ilişkin gereğini yaptığını belirten Turan, “Biz, Meclisimizi tasarlanmış, kurgulanmış yapıların sözcüsü haline getirmeyeceğiz.” dedi.

Bir yanlışın kapatılmasını isteyen halk müziği olmadıklarını vurgulayan Turan, Meclis’i, hatalı politikalara makine etmeyeceklerini söyledi.

Bir kişinin ne söylediği değin nerede söylediğinin de kayda değer olduğunun altını çizen Turan, “İlgili birey nerede konuşuyor? Türkiye düşmanlığıyla tanıdık bir ülkenin içerisinde bir otelde konuşuyor. Otel değiştiriyor, emniyet gerekçesiyle. Değiştirdiği tüm oteller aynı patronun otelleri. Onun için diyorum; Ne söylediğinden öte nerede söylediği kıymetlidir. Biz, bu oyunlara gelmeyeceğiz. Hatalarımız varsa temizleriz, gereğini yaparız. Kaldı ancak mafya ile AK Parti en son bir araya gelecek iki kavramdır.” değerlendirmesinde bulundu.

“MUHALEFETLE İHANET ARASINDA FAZLA İNCE BİR ÇİZGİ VAR”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’e Sedat Peker’in yaptığı mitinglerin sorulması üstüne 2015 yılında düzenlediği basın toplantısında, “Bizim genel prensibimiz bellidir. Kişiler kim olursa olsun, birtakım organizasyonlar varsa bunlara karşısında çıkarız. Bunların AK Parti ile hiçbir ilgisi yok.” dediğini anlatan Turan, AK Partinin 2015 yılında Sedat Peker’in adımlarına resmen “hayır” dediğini söyledi.

“O yıllarda Sedat Peker’in söylemiş olduğu önemli siyasi argümanlara hiç haber değeri vermeyen basının bugün fazla değerli muteber adammış gibi yaklaşmasını içten bulmuyorum” diyen Turan, Sedat Peker’in bir kaç sene önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Eğer ben mafyaysam, parti yöneticilerinize, vekillerinize sormanız gerekmez mi, bir mafyaya niçin ziyarete geldiniz?” diye sorduğunu hatırlattı.

Turan, Gürsel Tekin’e “oğlunu bana gönderdin” dediğinde, bunu görmeyen basının, bugün İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile ilgili iddiaları vazgeçilmez hale getirmeye çalıştığını dile getirdi.

Sedat Peker’in, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e “Benimle kulaktan kulağa ne konuştun?” diye sorduğunu anımsatan Turan, “Niye bunu haber yapmadınız? Bu, o vakit muteber değildi, acilen muteber. Bu samimiyetsizliktir. Bir mafya babasının dün de yaptığı meslek, yanlışsa hatalı seslenmek lüzumlu, bugün de anlatmak gerekli. Eğer biz, her söyleneni soru önergesi yapacaksak, komisyon kuracaksak o zaman bunlara niye kurmuyoruz? Gürsel Tekin’e, Meral Akşener’e, Kemal Kılıçdaroğlu’na ilişkin iddialarına ilişkin niye komite kurmadık?” diye sordu.

Bir Yunan Profesörün “ABD Erdoğan’ı devirip Meral Akşener’i getirecekti” iddiasına dikkat çekici eden Turan, “Hadi araştıralım o süre. Meclisin gündemi, dedikoduların, iddiaların siyasi hesapların konusu olmaması lazım.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin ne kavrama geldiğini idrak edemeyenlerin son temsilcisi olduğunu dile getiren Turan, “Muhalefetle ihanet arasında çok ince bir çizgi var. Siyasi kavga, polemik yapılır. Fakat bir mafya liderinin Meclisi, tüm basını esir almasını ayaklanma ederek karşılıyorum.” dedi.

“SARIGÜL’ÜN İDDİASINI ARAŞTIRALIM”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir kaç ay önce “erken seçim gündeminin bu ülkeye faydası değil” dediğini anlatan Turan, “bir anda ne oldu da tercih istemeye başladı?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu’nun ABD’de resmi tercih sonuçları açıklanmadan ABD Başkanı Joe Biden’ı tebrik ettiğini andıran Turan, “Kılıçdaroğlu, Biden’ın ‘Türkiye’de AK Parti’yi iktidardan indireceğiz’ demesinin aparatı oldu. Seçime ‘hayır’ diyenler, bugün Biden ağzıyla konuşmaya başladılar. Seçime ‘hayır’ diyenler, bugün Macron ağzıyla konuşmaya başladılar.” ifadelerini kullandı.

CHP’den ayrılan Mustafa Sarıgül’ün “ABD, hangi muhalefet partisine para gönderiyor?” iddiasına ilişkin Turan, “Hadi bunu araştıralım.” önerisinde bulundu.

Turan, Türkiye’nin bu polemiklere rağmen, sorunları aşarak büyümeye devam edeceğini dile getirdi.

“HUKUKUN GEREĞİ NEYSE ONU YERINE GETIRMEK DURUMUNDAYIZ”

“Ayda 10 bin dolar gönderilen siyasetçi” iddiasının sorulması üzerine Turan, “Hukukun gereği neyse onu yerine getirmek durumundayız. 10 bin dolar veya başka bir şey, kimin elinde ne data, doküman varsa bunu savcıya vermesi gerekir. Hiçbirimizin zan aşağıda kalmasını adalet etmediğimiz kanaatindeyim. Kaldı fakat o bahis ortaya konduğunda ‘AK Parti’ denmedi, bir siyasi parti, olur ya diğer bir parti. Kaldı ki temsilci denmedi, siyasetçi dendi. Şayet siyasetçi ama vekil yok. Fakat ne olursa olsun, aynı ithamlar, Meclisi yoran demdir. Kimin elinde veri, belge varsa mutlaka savcılarla paylaşması gerekir.” dedi.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.