AK Parti ile Yeni Azerbaycan Partisi arasında iş birliği protokolü imzalandı

ABONE OL
Haziran 2, 2021 12:52
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurtulmuş, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Yeni Azerbaycan Partisi ile AK Parti arasındaki iş birliği protokolü imza töreninde yaptığı konuşmada, Azerbaycanlı misafirlerini AK Parti’de ağırlamaktan nedeniyle duydukları memnuniyeti ifade etti.

İki ülkenin dominant partisi olan AK Parti ile Yeni Azerbaycan Partisi arasındaki ilişkilerin azıcık daha ileriye götürülmesi, daha sistemli ve kalıcı ayla getirilmesi için meslek birliği protokolü imzalamak üzere bir araya geldiklerini anımsatan Kurtulmuş, yeni bir tarihsel dönemim içerisinde olduklarını söyledi.

Kurtulmuş, Azerbaycan’ın Karabağ’ı Ermenistan işgalinden kurtarmasına ilişkin, “44 gün süren Karabağ’ın işgalini kurtarmaktaki üstün muzafferiyeti ile sonuçlanan savaşında dostlarımızın ve kardeşlerimizin yanına yer aldık. Türkiye olarak iki ayrı devlet lakin tek bir halk olduğumuzu bir kere daha hem Azerbaycanlı kardeşlerimize ayrıca de bütün dünya kamuoyuna göstermiş olduk.” diye konuştu.

Ermenistan’ın Karabağ’ı işgalindeki Azeri vatandaşlara yaptığı zulümlere değinen Kurtulmuş, şunları kaydetti:
“Dünyanın birçok ülkesinin, güya aracılık ya da barışı karşılamak için devreye girmiş olmasına rağmen bir arpa boyu ilerlemedi. Minsk üçlüsü ilk olarak olmak üzere, bu süreçte inisiyatif edinmek için ortaya çıktığını söyleyen ülkelerin tabiri caizse Karabağ işgali esnasında kılı kıpırdamadı. Oradaki Azerbaycanlı kardeşlerimizin şehirlerinin, belli başlı yurtlarının ve soy yurtlarının birer birer Ermeni işgaline girmesine seyirci kaldılar. Yalnızca o da değil, Hocalı Katliamı ilk önce edinmek üzere birçok katliamlara da göz yumdular ve sessiz kaldılar.”

class=’cf’>

Kurtulmuş, Ermenilerin başlattığı hücum ardından Karabağ’da yaşanan mücadelede Azerbaycan’ın sahada büyük galibiyet elde ederek, Karabağ’daki işgal edilen topraklarının büyük bir kısmını Ermenilerden kurtardığını söyledi.

Azerbaycan’ın Karabağ’daki zaferi ile sonuçlanan sürecin Güney Kafkaslar olmak üzere bölgede yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şunları söyledi:
“Şimdi bundan daha sonra sahada kazanılan büyük zaferin inşallah bundan sonraki dönemde ayrıca Azerbaycan halkına hem de Türkiye’ye fazla önemli kazanımlar vermesini karşılamak için akılla, izanla ve şuurla hareket edeceğiz. Bu savaştan daha sonra mağlubiyetin verdiği hırsla ya da bir takım ülkelerin kendilerine vermiş olduğu fikri siyasi desteklerle Ermeniler belirlenmiş birtakım hadsizlikler yapabilirler. Burada ben Azerbaycan devletini savaş sonrasındaki dönemde aklıselim ile hareket etmesi dolayısıyla tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Şu Anda süre Yukarı Karabağ ilk kez almak üzere elde ettiğimiz kazanımları daimi ülkü getirmek ve özellikle Nahçıvan’la Azerbaycan arasında açılan bu koridorun en iyi şekilde işlemesini ihtiyacı karşılamak ve burada alan ülkeleriyle birlikte kalıcı bir barışın istikrarlı oluşması için gayret sarf etmektir.”

Kurtulmuş, iki ülke arasında kültür, eğitim, ticaret ve birçok alanlarda güçlerini birleştirileceğini bildirdi.

class=’cf’>

İmza töreni öncesi iki parti aralarında yapılacak iş birliğine ilişkin çoğu kez bir araya geldiklerini anlatan Kurtulmuş, “Hedefimiz, ülkenin halkları arasındaki iki kardeş ülke arasındaki iki kardeş ırk arasındaki bu ilişkileri siyasi partiler, iktidar partileri üzerindeki ilişkileri de son derece ileriye götürerek zenginleştirmektir, kökleştirmektir ve daimi ülkü getirmektir.” şeklinde konuştu.

Kurtulmuş, yeni dönemde ilişkileri daha da artıracaklarını, Azerbaycan heyetinin ziyareti sonrası kendilerinin de iadei ziyarette bulunaklarını söyledi.

class=’cf’>

Protokolün iki ülke ve iki parti için şanslı olması temennisinde yer alan Kurtulmuş, bu meslek birliğinin yeni ufuklar, yeni sayfalar ve yeni adımların atılması için vesile olacağını kaydetti.

Konuşmaların arkasında iki parti arasındaki iş birliği protokolü, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve Yeni Azerbaycan Partisi Genel Başkanvekili Tahir Budaqov tarafından imzalandı.

Törene, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan, Yeni Azerbaycan Partisi Türkiye Koordinatörü Ramil Hasan ve beraberindeki heyet katıldı.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.