X
AKM’deki çökmede işçileri baret kurtardı!

AKM’deki çökmede işçileri baret kurtardı!

ABONE OL
Mart 18, 2021 15:21
AKM’deki çökmede işçileri baret kurtardı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKM inşaatında sona gelindi, yeni binanın yapımı yüzde 86 oranında tamamlandı. Hummalı bir çalışmanın sürdürüldüğü AKM inşaatında dün akşam korkutan bir olay yaşandı. Akşam saat 19.00 sıralarında asma tavan işçilerin üstünde düştü ve 4 emekçi hafif şekilde yaralandı. İş güvenliği kurallarının detaylıca uygulandığı inşaatta işçileri ise kullandıkları baretler kurtardı. 

AKM inşaatında çalışanlar baret kullanımına bilhassa dikkat ediyor. Metrelerce yükseklikte iskelelerde 14 katlı inşaatta çalışanlar haber çalışması esnasında, Demirören Haber Ajansı ekibine de baretleri elbette çıkarmamaları konusunda uyarıda bulunulmuştu.

AKMdeki çökmede işçileri baret kurtardı

BARET ÖZELLİKLERİ 

Baret, tesislerde çalışan şahısların herhangi bir kaza derhal darbelere, karoser düşmesine ve temas anında (alçak gerilimde) elektrik çarpmalarına karşı başı koruyan emniyet şapkası malzemesi. 

Baret darbeye, neme, ısıya, yağa, aside, tere ve elektriğe karşı dayanıklı malzemeden üretim edilmiş olmalıdır. Baretin gövdesini takviye etmek için yapılan ve önden arkaya dürüst uzanan çıkıntılar en fazla 5 tane olmalıdır. Baretin siperliği, en düşük 4 santim maksimum 5 santim olmalı ve vücut ile açı görüşü engellemeyecek şekilde olmalıdır. Baretin isteğe bağlanmak koşulu ile 3 numara aşağı üretim edilir. Bunlar 50-54, 54-57 ve 57-62 santimdir. Baret baş çevre bandı ayarlanabilir olmalı. Genişliği 30 milimetreden küçük olmamalıdır. Ter bandı, baş çevre bandının bir parçası olabileceği gibi, sökülür takılır da olabilir. Ter bandı asgari alın kısmını kapsayacak büyüklükte olmalıdır. Baş çevre bandı en az 4 adet baş üstü bandı ile donatılmalı, baş üstü bandının genişliği minimum 20 milimetre olmalıdır. Baret hava alacak şekilde dizayn edilmelidir. Baret renkleri: Beyaz, turuncu, yeşil, mavi, kırmızı ve sarıdır. Baretler renklerine kadar öbür kullanıcıları temsilcilik eder. Beyaz baretler üstteki seviye yöneticiler, mühendisler ve ziyaretçiler, sarı baretler işçiler, kırmızı baretler yangın savunma personeli ve kalite kontrolcüler, İş Güvenliği Uzmanları turuncu baretleri formen ve ustabaşılar, mavi baretleri bakım grubu çalışanları, yeşil baretleri ise sıhhat personelleri kullanmaktadır. 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.