X
‘Altın Üçgen’in merkezindeki ilçe: Çınar

‘Altın Üçgen’in merkezindeki ilçe: Çınar

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:16
‘Altın Üçgen’in merkezindeki ilçe: Çınar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Roma İmparatorluğu döneminde “askeri yerleşim” olarak kullanılan ve yer altı tapınağı Mithras’ın da bulunduğu yaklaşık 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi, son faaliyetini binlerce sene önce gerçekleştiren 1957 metre yüksekliğindeki Karacadağ’dan çıkan lavların oluşturduğu ve yüzlerce volkanik mağaranın bulunduğu “Lav Yolu”, Güzelşeyh Kasrı ve vadi yatağı her tarafında ağaçlarla taraflı irili ufaklı onlarca şelalenin yer aldığı Karasu Çayı, Çınar’ın ziyaretçi çeken tarihi ve turistik mekanlarının başında geliyor. İlçenin daha pozitif tanıtılması ve turizmdeki payını artırması için çalışmalarını yoğunlaştıran Çınar Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçeye ilgiyi daha da arttırmak için ayrı projeler yürüttüklerini dile getirdi.

Altın Üçgenin merkezindeki ilçe: Çınar

Vali Münir Karaloğlu’nun “Mezopotamya’nın altın üçgeni” olarak dile getirdiği turizm güzergahında Çınar’ın merkezi bir konumda olduğunu anlatan Büyüknalçacı, şöyle konuştu: “Çınar, ‘Mezopotamya’nın altın üçgeni’ olarak nitelendirilen Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’nın orta noktasında yer alan bir ilçe. Bu potansiyelini değerlendirerek ilçeyi turizmin gözdesi yapmak istiyoruz. Bölgenin en önemli kültürel miraslarından olan Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı burada bulunuyor. Yaklaşık 3 bin takvim bir geçmişe sahip olan kiliseleriyle, sığınaklarıyla, kaya sunaklarıyla özgün bir bölge lakin belli başlı değerini Mithras Tapınağı’nın bulunmasıyla kazandı. UNESCO Dünya Servet Geçici Listesi’nde yer alıyor. 2019’da yaklaşık 69 bin yabancı turist, 350 bin civarında yerli turist burayı gezmek için ilçemize geldi.”

Altın Üçgenin merkezindeki ilçe: Çınar

Zerzevan yerleşkesinin yanı sıra ilçede tarihi ve doğal yapıların da bulunduğunu dile getiren Büyüknalçacı, restore etmeye başladıkları Güzelşeyh Kasrı’nı da en çok görülmesi gereken yerler arasına katacaklarını bildirdi.

İlçelerinde at yarışlarının yapıldığı hipodromun da olduğunu ifade eden Büyüknalçacı, “Karacadağ eteklerinde volkanik püskürme sonucu oluşan Lav Yolu olarak adlandırılan yer var. Bu alanımızın jeopark olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer almasını sağlamak ve halkın kazanç kapısı olarak kullanabileceği bir bölge oluşturmak için çalışmalarımız başladı.” diye konuştu.

Kaymakam Büyüknalçacı, Diyarbakır-Mardin kara yolunda yer alan, vadi yatağı her tarafında ağaçlarla taraflı irili ufaklı onlarca şelalenin yer aldığı Karasu Çayı ve vadisi ile Zerzevan Kalesi arasındaki 24 kilometrelik güzergahta doğal yürüyüş parkurunu da mart ayında yapacaklarını dile getirdi.

Altın Üçgenin merkezindeki ilçe: Çınar

Çalışmalarında kadınları, çocukları ve işsizliği merkeze alarak projeler ortaya koyduklarını kaydeden Büyüknalçacı, kadın girişimcilere karşın kooperatifle kadınlara meslek imkanı sağladıklarını ve kız çocuklarının eğitime katılımını yüzde 100’e dışında tutmak için faaliyetlerde bulunduklarını aktardı. İlçenin gastronomi alanında da tanıtımını yaptıklarını ve Zerzevan Kalesine has bir tatlı olan “Globi” için de egzersiz başlattıklarını aktaran Büyüknalçacı, “Biz bunu Zerzevan tatlısı olarak tescillettik ve kadın kooperatifimiz göre üretimini sağladık. Keza onların gündelik hayatta fiziki ihtiyaçlarını karşılıyoruz ayrıca de Zerzevan’ın böyle bir tatlısı olduğunu Diyarbakır’a ve Türkiye’ye tanıtımını yapacağız.” dedi.

Büyüknalçacı, bölgesel ürünlerden Karacadağ pirincini dünyaca ünlü şeflere ve mutfaklara göndererek bu lezzete onları da ortak edeceklerini söyledi. Karacadağ bölgesinde 3 yıl önce Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan menengiç ağaçlarına fıstık aşısı çalışmalarının da meyvelerini vermeye başladığını belirten Büyüknalçacı, yakın zamanda üretimi gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.