X
Anadolu ’nun kalbinde bir sanat vahası… Sonsuz Şükran Köyü

Anadolu ’nun kalbinde bir sanat vahası… Sonsuz Şükran Köyü

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:17
Anadolu ’nun kalbinde bir sanat vahası… Sonsuz Şükran Köyü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başta adı içinizi ısıtıyor; ‘Ebedi Şükran Köyü ’. Daha Sonra merak ediyor, araştırmaya koyuluyorsunuz. Konya merkeze takriben 100 kilometre uzaklıktaki bu köye, uçak, otobüs, tren gibi öyle fazla farklı şekilde gelmek olası. Ben kışın tam da ortasında, Anadolu ’yu trenle gezme fantezisine sahip olanlardanım. Tabii tren derken yüksek seri trenden (YHT) bahsediyoruz. 5 saatlik tren yolculuğundan sonra Konya ’da, oradan da arabayla takriben 50 dakikada Hüyük ’teyim. 10 dakika sonradan da Baki Şükran Köyü ’nde…

Geçmiş mi, gelecek mi?

Köye yaklaşırken burayı çevredeki diğer yerleşimlerden farklılaştıran atmosfer hemencecik hissediliyor. Kimi iki, kimi tek katlı kerpiç evlerin araziye olan uyumu, uzakta bile göze çarpıyor. Köye varıp arabadan inince de bir solucan deliğinden geçerek paralel evrene ışınlandığınızı zannediyorsunuz. Ama bindiğiniz zaman makinesiyle geçmişe mi yahut geleceğe mi gittiğinizi anlamanız öyle olası yok. Zira köydeki kerpiç evler Selçuklu mimarisinin izlerini taşırken köy meydanına, sokaklara ve evlerin bahçelerine yerleştirilen çağdaş sanat çalışmaları kafanızı karıştıyor.

Anadolu ’nun kalbinde bir sanat vahası... Sonsuz Şükran Köyü

Köyün meydanında ziyaretçileri ‘Dört Uygarlık Çeşmesi ’ karşılıyor. Güzel görüntüsüyle hemencecik dikkati çeken çeşmede, öbür dört amblem ve dört de çeşme var. Heykeltıraş Serap Gümüşoğlu imzalı eserde, bu topraklarda yaşayan Hitit, Roma, Selçuklu ve Osmanlı ’nın ebediyet sembolleri mevcut. Köyün kurucusu yazan, yapımcı ve yönetmen Mehmet Taşdiken “Fiilen çeşmeler öbür olsa da su aynı su” diyerek kadim coğrafyadaki kültürel çeşitliliğe ve hafızaya uyarı çekiyor.

Köyün girişinde sinyâl bir öteki şey de ‘Büyük Ustalar Çınarlığı ’. Türkiye ’nin hayatını kaybetmiş, kültür-sanat alanındaki simge isimleri için oluşturulan bu çınarlıkta, Yıldız Kenter ’den Ara Güler ’e, Neşet Ertaş ’tan Yaşar Kemal ’e, Cengiz Aytmatov ’dan Halil İnalcık ’a kadar yüze yakın duayen adına dikilmiş bir çınarlık var. Köyün mimarı Taşdiken, ustalar adına mezar taşını hatırlatan bir de anıt diktiklerini belirterek “Hepsinin isimlerini burada yaşatmak istiyoruz” diye konuşuyor. Köyün neredeyse tüm sakinleri, aralarında müzisyenler, ressamlar, heykeltıraşlar ve oyuncuların da olduğu sanatçılardan oluşuyor. Hatta civar sakinleri köyü ‘Sanatçı Köyü ’ diye de biliyor. Köyde, besteci Ali Osman Erbaşı, oyuncu Nilüfer Açıkalın, yönetmen Orhan Oğuz, modacı Cemil İpekçi, senaryo yazarı Necati Şahin ve İtalyan yönetmen Roberta Ferrari gibi pek fazla meşhur ismin evi var. Köyde şu an takriben 40 kadar hane bulunurken, yeni yapı edilenlerle birlikte bu sayının 50 ’ye çıkması planlanıyor.

Anadolu ’nun kalbinde bir sanat vahası... Sonsuz Şükran Köyü

Ama bu köy, sanatçıların yazın veya dönem dönem kaldıkları ‘ikinci bir konut ’ olmaktan ziyade, bir ‘iki taraflı yaşam ideali ’ni yapmak üstüne sabit yaşayan bir yer. Artık kışın da faaliyette olan atölyeleriyle köy canlı ve cıvıl cıvıl! Dahası etrafı kalın duvarlarla da çevrili değil. Bu ‘deneyim ’i yaşamak isteyen herkese kapıları açık… Türk-Alman ilişkilerinde kayda değer etkinlikler yürütmüş köyün sakinlerinden Çiğdem Akkaya, “Buranın yaşayan ve ilham veren bir köy olması için elimizden geleni yapıyoruz. Ortak bostanlarımızdan mahsullerimizi topluyoruz. Uzun sofralar kurup, beraber yemekler yiyip hep birlikte bayramları kutluyoruz. Gençlerin ve özellikle de çocukların burada olmasını fazla önemsiyoruz” diye anlatıyor burayı.

Yapmadan dönmeyin

Ölümsüz Şükran Köyü ve civar köylerde en çok yetiştirilen ürünlerden biri çilek. Hüyük çileği çok aromalı ve yediğiniz anda farkı hissettiriyor. Tatmadan dönmeyin.

Selçuklu döneminden kalma 1289 yapımı Çavuş Camisi, ahşap direkleri, ahşap pencereleri ve kalem işçiliğiyle döşeli ahşap tavanlarıyla görülmeye değer.

Yolunuz düşerse, Selçuklu dönemi taş ve ahşap işçiliğinin, Türk mimari tarzının en hoş örneklerinden biri olan, 1299 yapımı, Beyşehir ’deki Eşrefoğlu Camisi ’ne mutlaka gidin.

Anadolu ’nun kalbinde bir sanat vahası... Sonsuz Şükran Köyü

Kendisi dek çevresi de güzel

Isparta ’nın Şarkikaraağaç ilçesine komşu olan alan, rakımının yüksek olması nedeniyle de Konya merkezden daha ılıman bir iklime sahip.

Yazın plato havasında olan Ölümsüz Şükran Köyü, serin iklimiyle doğa yürüyüşleri için de elverişli.

Köydeki iki küçük gölete ek olarak, mükemmel Beyşehir Gölü de bütün karşınızda sizi selamlıyor.

Yazın serinlemek isteyenler, Beyşehir Gölü ’ndeki Karaburun Plajı ’nda suyun tadını çıkarıyor. Geçen yıl faaliyete geçen plaj, doğal koyları ve özgün manzarasıyla yaz-kış görülmeye değer.

Köyde bu sene, sadece sanat filmlerinin gösterileceği bir cep sinemasının faaliyete geçmesi planlanıyor.

Köy evlerinde kerpiç ve ahşap gibi doğal malzemeler kullanılıyor.

Kışın iç ısıtma kuzine sobalarla sağlanıyor. Kerpiç evlerde uyku kalitesi, şehirdeki beton evlerinizde uyuduğunuzun çarpı 100!

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.