X
Antalya için korkutan rapor… Sadece 3 günde bu hale geldi

Antalya için korkutan rapor… Sadece 3 günde bu hale geldi

ABONE OL
Mayıs 26, 2021 07:59
Antalya için korkutan rapor… Sadece 3 günde bu hale geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin en büyük ağaçlık alanına sahip illerinden Antalya’da, hafta sonu başlayıp, pazartesi ve salı günleri de öğle saatlerine dek aralıksız poyraz sebebiyle Gazipaşa’dan Kaş’a 22 alanda yangın çıktı. Antalya Orman Alan Müdürü Vedat Dikici, doğaüstü durumun bugüne kadar bu mevsimde görülmediğini belirtip, tedbirli olunması konusunda uyardı.

‘OTLAR ERKEN KURUDU’

Meteoroloji kayıtlarına tarafından, 45-50 gündür bölgenin yağmur almadığını kaydeden Vedat Dikici, “Onun için otlar daha tez kurudu, ekinler büyümeden başak verdi, bazıları vermedi. Büyük kuraklık yaşıyoruz. Hava İç Anadolu’da yağmurlu geçti, soğudu. Bizim de sıcaklık farkı 10 derecenin üzerine çıkınca cumartesi, pazar, pazartesi ve salı öğleye kadar poyraz yaşandı. Yer yer şiddeti 60 kilometrenin üzerine çıktı hatta dün Alanya’daki bir yangında helikopterimizi rüzgardan nedeniyle yangın sahasına ulaştıramadık” dedi.

Antalya için korkutan rapor... Sadece 3 günde bu hale geldi

class=’cf’>

‘EN UFAK ALEV YANGINA DÖNÜŞTÜ’

Pandemi nedeniyle herkesin 1 yıldır evlerinde olduğuna değinen Dikici, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması öncesi de herkesin kırsalda akrabası ya da kendi konut-arazisine, piknik yerlerine dağıldığını belirterek, “O Kadar olunca da bu poyrazda en minik alev yangına dönüştü. Yani düşünün fakat bir hafta sonu biz 20’nin üzerinde yangına koştuk. Bunların içinde ormana girenler, girmeyenler oldu ama her yerden yangın ihbarı aldık” diye konuştu.

Antalyada korkutan yangın Yerleşim yeri ve seralara yakın bir noktada çıktı

Antalya’da korkutan yangın! Yerleşim yeri ve seralara yakın bir noktada çıktı

Özellikle Antalya merkez, Kemer, Serik, Taşağıl ve Manavgat’a değin olan bölgenin poyrazdan çok etkilendiğini söyleyen Dikici, “Pazar ve pazartesi de doğusu çok etkilendi. Pek olunca her küçük alev yangın olarak bize döndü. Yani düşünün 2 günde 20 yangın oldu, daha yangın mevsimine yeni giriyoruz. Bu yaz bu şiddette giderse nerelere varacağız. Toplamda 80 dekar bölge kaybettik” dedi.

Antalya için korkutan rapor... Sadece 3 günde bu hale geldi

class=’cf’>

YÜZDE 95 İNSAN KAYNAKLI

Yangınların yüzde 95’inin insan eliyle çıktığını vurgulayan Dikici, “Bir yangının oluşması için mutlaka insan faktörü şart. Bunun ihmalkârlık, niyet, dikkatsizlik, sigara, piknik, anız yakma, tarla arıtma gibi çoğu sebebi var. Yılda yaklaşık 300 yangın çıkıyor. Bunun yüzde 95’i insan eliyle. Bu yüzde 95’in yüzde 60’ın üzerindekinin ihmal olduğunu düşünürsek insanların azıcık uyarı etmesiyle yangın sayılarını yarılara çekme şansımız var demektir” diye konuştu.

Sayının düşmesiyle hem yangına daha bakımlı müdahale edileceğini hem de alan olarak koskocoman kayıplara engel olunacağını dile getiren Dikici, “Allah muhafaza; yangın bir facia, insan ölebilir, can, mal kaybı her türlü sonuca gidebiliriz. O açıdan lütfen dikkatli olalım. Havamızı, suyumuzu kirletmeyelim, yeşilimizi mahvetmeyelim, orada yaşayan binlerce canlıyı lütfen öldürmeyelim” dedi.

class=’cf’>

Antalya için korkutan rapor... Sadece 3 günde bu hale geldi

‘ÖNCE BİZE HABER VERİN’

Orman Alan Müdürü Dikici, yaz mevsimine uyarı çekerek, şu çağrıda bulundu:

“Gördüğümüz yangınlarda ilk kez yapacağımız iş söndürmeye gitmeden ‘177’, ‘112’yi aradığınızda bize ulaşabilirsiniz. Biz ne dek erken müdahale edersek yangını pek çabuk ve ufak alanda söndürme şansımız var. Bize haber verdikten sonra yapabilecek olduğunuz bir şey varsa yapın. Fakat önce lütfen bize haber verin.”

class=’cf’>

5 HELİKOPTER, 1 UÇAK, 1 İHA, 190 KARA ARACI

Orman yangınlarıyla mücadelede devlet, bakanlık ve müdürlüğün büyük çaba sarf ettiğini anlatan Dikici, “Sadece Antalya Bölge Müdürlüğü için bu yıl devletimiz 4 tane söndürme helikopteri görev etti. Bir uçak haziran başı geliyor. Bir tane söndürme helikopteri var. 190 tane karada aracımız var, 106 yerde konuşlanıyoruz. Yangınları erken haber alabilmek ve kaçamak bakmak için bu yıl ihaleye çıktık bir tane İHA kuracağız. Milletimizden rica ediyorum, bu mücadelede bize asistan olsunlar. Kuvvet bir yaza gireceğimizi düşünüyoruz. Onun için bu yaz fazla daha tedbirli olmamız gerekiyor” diye konuştu.

class=’cf’>

Meteorolojik kuraklıkla ilgili de uyarılarda bulunan Dikici, şöyle konuştu:

“Meteorolojik kuraklık dönem dönem olur. Mevsimler kaymaya başladı veya meteorolojik olaylar çok şiddetli hareket etmeye başladı. Bir ayda yağan yağmur üç saatte yağmaya başladı. Bu mevsimde bu tür olaylarla çok nadir karşılaşırdık. Bir hafta sonu 22 yangın, 3 gün hiç durmayan poyraz ve 45 gündür Antalya gibi bir yere hiç yağmur yağmıyor. Kırkikindi yağmurları, derlerdi; nisan- mayısta her gün mutlaka bir yağmur olurdu fakat düşünün 45 gündür hiç yağmur almadık. Her şey kurudu bundan böyle; geçirdiğimiz hafta sonu, derhal ağustosun ortasındaki hafta sonu oldu.”

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.