X
“Apartman hayatından daha güzel, herkes ‘Çok iyi yapmışsınız, hayatı yaşıyorsunuz ’ diyor”
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • “Apartman hayatından daha güzel, herkes ‘Çok iyi yapmışsınız, hayatı yaşıyorsunuz ’ diyor”

“Apartman hayatından daha güzel, herkes ‘Çok iyi yapmışsınız, hayatı yaşıyorsunuz ’ diyor”

ABONE OL
Haziran 6, 2021 04:34
“Apartman hayatından daha güzel, herkes ‘Çok iyi yapmışsınız, hayatı yaşıyorsunuz ’ diyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘AÇIK HAVADA ZAMAN GEÇİRMEK DAHA İYİ OLDU ’
Maltepe, İstanbul
Can Erok (Demirören Görsel Medya)

Maltepe ’deki Karavan Parkı ’nın ‘sakinleri ’nin yanındayım… 17 günlük tam kapanma döneminin içinde herkes evlerine kapanmışken onlar yeşilin içinde, karavanlarının önüne attıkları masalarda kahvaltılarını ediyor… Arasında TIR şoförlüğünden emekli olup karavana yerleşen de var, evini kapatıp çevrimiçi derslerini karavandan veren öğretmen de…

İlk önce spor eğitmeni Serkan Eyisüzer ’le konuşuyorum. “Biz zaten yazları burada geçiriyorduk. Ama özellikle pandemi döneminde burayı seçim ettik. dışında, doğada zaman geçmek daha iyi oldu. Bu bizim için yükümlülük yok; neşe saçan ve eğlenceli zaman devretmek” diyor.

Sınıf öğretmeni Şule Eda Öztürk ’se kirada yaşarken dokuz ay önce evini kapatıp bütün zamanlı karavan hayatına geçmiş: “Koronavirüs pandemisinin eşit gelmesiyle doğru bir karar aldığımızı düşünüyoruz. Öğrencilerime dersleri, karavanın önüne bir masa atıp çimlere basarak anlatmak fazla neşelendirici geliyor. Bir Takım öğrencilerim karavanda olduğumu anlıyor, ‘Doğanın içinde yaşamak nasıl? Mutfak var mı ’ gibi tatlı sorular soruyorlar. Onları da küçük doğacı olarak yetiştirmeye çalışıyorum.”

‘Neşe Saçan, eğlenceli… ’

class=’cf’>

Yakma sektöründe çalışan Esra Menderes de, hayatını “İnsanlar dört duvar arasında sıkıntıdan patlarken biz fazla güzel bir ortamdayız” diye özetliyor. Karavan parkında burada bir aile ortamı olduğunu da söyleyip “Deniz kenarına gidemiyoruz olur ya lakin en azından çimlere basıyoruz, açık havadayız” diye ekliyor. Emekli uzun yol TIR şoförü Hikmet Altun da burada yaşamaktan memnun. Günlerini sohbet ederek, şen ve eğlenceli bir şekilde geçirdiklerini anlatıyor, “Karavancılık çok güzel bir durum. Kendimizi mutlu hissediyoruz. Allah herkese böyle bir yaşam nasip etsin. Bunu yaşamadan kimse tahmin edemez” diyor.

“Apartman hayatından daha güzel, herkes ‘Çok iyi yapmışsınız, hayatı yaşıyorsunuz ’ diyor”

Hikmet Altun (tepede): “Karavancılık çok hoş. Yaşamayan nasıl bir şey olduğunu tahmin edemez.”

“Apartman hayatından daha güzel, herkes ‘Çok iyi yapmışsınız, hayatı yaşıyorsunuz ’ diyor”

Öğretmen Şule Eda Öztürk (üstte, sağda) dokuz ay önce evini kapatıp tam zamanlı karavan hayatına geçmiş.

class=’cf’>

‘ÇOCUKLAR HER GİTTİĞİMİZ YERDE YENİ ARKADAŞLAR EDİNİYOR ’
Çekmeköy, İstanbul
Can Erok (Demirören Görsel Medya)

“Apartman hayatından daha güzel, herkes ‘Çok iyi yapmışsınız, hayatı yaşıyorsunuz ’ diyor”


Faik ve Meryem Sultan Çelik çifti 11 yıldır evli, uzun yıllar havayollarında, kabin ekibinde tayin yapmışlar. Bundan Böyle kabin görevlilerinin uçuş planlamasını yapıyor ve ‘yerde ’ çalışıyorlar. Pandemi başlayınca evden çalışmaya geçen Çelik çiftinin karavan maceraları, aslında koronavirüs öncesine dayanıyor… Lakin pandemi başlayınca ‘bütün zamanlı karavan hayatı ’na geçme kararı almışlar. Kızları İpek (9) ve Çiçek ’le (4) canları nereye isterse oraya gidiyorlar… Bir gün Ege sahilinde bir plajda, Konya ’da bir tarlada uyanıyorlar.

class=’cf’>

Faik Çelik bu kararı nasıl aldıklarını ve yeni hayatlarının nasıl olduğunu şöyle anlatıyor: “Çiftlik evi, senet evi veya bir karavan hepimizin aklındadır. Ama defalarca ‘Emekli olunca yaparım ’ diye düşünülür. Biz ‘Üç jurnal dünya. Yarına çıkacağımızın garantisi yok. Emekliliği beklemeyelim. Minik bir şeyle başlayalım, büyütürüz ’ dedik, iki yıl önce bu işe giriştik. Korona çıktıktan daha sonra da bu durum bizim için büyük bir üstünlük oldu. Evimiz karavanımız oldu. İstediğimiz yerde kimseyle temasımız olmadan kaldık.

class=’cf’>

“Apartman hayatından daha güzel, herkes ‘Çok iyi yapmışsınız, hayatı yaşıyorsunuz ’ diyor”

‘Bizim için hür ’

Büyük Kasaba içinde hem şehre yakın ayrıca şehre uzak yaşıyoruz… Çocuklarımız da mutlu, burada arkadaşları var. Apartman hayatından daha hoş. Toprağımız var, istediğimiz gibi ekip biçebiliyoruz, marul, maydanoz ektik. Herkes ‘Çok Iyi yapmışsınız, hayatı yaşıyorsunuz ’ diyor. İnsanlar ev konforundan çıkmaktan korkuyor. Eve hapsoldular, 500 bin liraya otomobil alıyor, karavana bütçe ayıramıyorlar. Herkesin çocukluk gerçek dışı fakat cesaret edemiyorlar.”

class=’cf’>

Eşi Meryem Sultan Çelik, İstanbul ’un keşmekeşinden çok sıkıldıklarını, istedikleri lahza, otel rezervasyonuyla uğraşmadan şehirden kaçabilecekleri, bağımsızlık olabilecekleri ve istedikleri yerde konaklayabilecekleri bir yer ihtiyacı duyduklarını söylüyor. Dediğine kadar de bunu en iyi karavan sağlıyor: “Karavan bizim için hür. Ben anne olarak kendimi hissediyorum, çocuklar da serbest. İstedikleri gibi dışarı çıkabiliyorlar, kapıdan bir adım attıktan daha sonra doğaya karışıyorlar. Her gittiğimiz yerde sosyalleşiyorlar, yeni arkadaşlar ediniyorlar. Gelişimleri için apartman hayatından fazla daha iyi olduğunu düşünüyorum.”

‘KAPIMIZ HER SABAH AKDENİZ ’İN MAVİLİĞİNE AÇILIYOR ’
Antalya
Alparslan Çınar

Grafiker Bilge Soysal, 44 yaşında. Koronavirüsten uzakta, izole bir tatil istediği için ailesiyle birlikte karavanda yaşamaya, işlerini de buradan yönetmeye başlamış. Karavan konusunda deneyimli biri sahiden… Zira 39 yıldır her yaz karavanda tatil yapıyorlarmış. Salgınla birlikte her günü karavanda geçirmeye başladılarını, bundan böyle karavanda yaşayacaklarını söylüyor.

Fiyatları 80-300 bin lira aralarında değişen karavanlar Antalya ’da yoğun talep görüyor. Karavan parklarda önceki yıllara kadar göze çarpan bir aşırılık var. Karavanda yaşayanların büyük kısmı işlerini uzak devam ettirebilenler ya da emekliler…

Soysal ailesi, Antalya ’nın Lara bölgesindeki bir karavan parkta, iç tasarımını kendileri çizdikleri karavanda yaşıyor. Bilge Soysal ’ın öğretmen emeklisi olan annesi Neşe Soysal, zamanını örgü örüp kitap okuyarak geçiriyor, Bilge Hanım ’sa işlerini karavanın yanında açtığı ve üzerini çiçeklerle süslediği masadaki tabletinden yürütüyor. 350 bin liraya aldıkları karavanı Bilge Bayan sürüyormuş: “Canımız nereye isterse oraya gidiyoruz. Bir sabahtan uyandığımızda öbür bir yerde gözümüzü açabiliyoruz. Karavanın bana göre şiddet bir yanı değil. Her anı çok keyifli. Koronavirüs nedeniyle annem ve babamın pak havaya gereksinim duymaları ve izole olmaları için karavanda yaşamaya karar verdik. Şurada bir – iki adım atmak bile bize iyi geliyor. Haftanın farklı günlerinde kentin öbür noktalarına gidiyoruz ama kapımız her sabahtan Akdeniz ’in maviliğine açılıyor.”

“Apartman hayatından daha güzel, herkes ‘Çok iyi yapmışsınız, hayatı yaşıyorsunuz ’ diyor”

Soysal ailesi, Lara ’daki karavan parkta, iç tasarımını kendi çizdikleri bir karavanda yaşıyor.

“Apartman hayatından daha güzel, herkes ‘Çok iyi yapmışsınız, hayatı yaşıyorsunuz ’ diyor”

‘ELİMİZ AYAĞIMIZ TUTTUĞU SÜRECE EVE GİRMEYİZ ’
Antalya
Ramazan Sarıkayalı

Adrasan, karavan yaşamını sevenlerin favori adreslerinden… Didem (51) – Ahmet (57) Şenol çifti de onlardan biri… Asker emeklisi Ahmet Şenol, 2014 ’te eşinden kendisine böbrek nakledildiğini ve daha sonra kendilerini doğaya attıklarını söylüyor. Sağlıklı bir hayat için şehir halkı hayatından uzakta bir yerde yaşamayı planlayan çift, bu işe bir çadırla başlamış. Ahmet Şenol anlatıyor: “Öbür kamp alanlarında çadır hayatını denedik. Baktık, çok iyi gidiyor. Doktorumuz da bize ‘Kendinize çok iyi bakmışsınız. Ne yapıyorsanız, benzer işleme devam edin. Geldiğiniz yere gidin ’ diye tavsiye verdi. Çadır hayatında ormanla, doğayla iç içe yaşıyorduk. Karavan almaya karar verdik. İki bisikletimiz var. Her sabahleyin sahilde bisiklet kullanıyoruz. Kanomuz var, denize açılıyoruz. Adrasan ’da fazla güzel koylar var. Kışın bile yüzüyoruz. Likya Yolu ’nda yürüyüşler yapıyoruz. Kız Kalesi ’ne çıktık. Bende kemik erimesi vardı. Doktorumuz bana ‘Spor yap ’ dedi. Burada yaptığımız sporlardan sonradan kontrole gittik. Kemik erimemin sıfıra yaklaştığını gördük.”

Didem Şenol ’sa “Karavanımızda banyomuz, mutfağımız, tuvaletimiz, sobamız var. Evde yapılacak bütün yemekleri burada yapabiliyoruz” diye başlıyor anlatmaya. Açık Havada yemek yemek yapmanın bile çok zevkli olduğunu söylüyor, “Elimiz ayağımız tuttuğu sürece biz eve girmeyiz, karavanda devam ederiz. Bu hayatı seviyoruz” diyor. Ola Ki daha fazla gezebilmek adına motokaravan alabileceklerini söyleyip “Çekme karavanı şu anda yapabiliyoruz fakat yaşlanınca yapamayabiliriz. Kışın hiç eve girmeyeceğiz gibi görünüyor” diye de ekliyor.

“Apartman hayatından daha güzel, herkes ‘Çok iyi yapmışsınız, hayatı yaşıyorsunuz ’ diyor”

Didem – Ahmet Şenol (üstte) 2014 ’ten beri doğayla iç içe yaşıyor. Didem Şenol “Bu hayatı seviyoruz. Daha pozitif ziyarete gitmek için şayet motokaravan alırız” diyor.

‘Merak edenler oluyor ’

Emekli hemşire Yıldız Can 55 yaşında… Daha önce arkadaşıyla birlikte bir karavana atlayıp tüm Türkiye ’yi gezmişler. Fakat iki senedir kendi karavanıyla geziyor, jurnal yürüyüşler ve çevre tanınma gezileri de yapıyor: “Çevre insanını tanıma imkânım oluyor. O bölgenin pazarı varsa muhakkak o pazara gidiyorum. Çoğunlukla çevrede karavancı dostlar oluyor. Çadırcılar ya da günlük ziyaretçiler oluyor. Merak edenler oluyor. Diğer karavancı dostlarla sohbetlerimiz oluyor.”

Karavanda yalnız konaklamayı sevdiğini anlatan Can, “Bir şeyler yazıyorum. Bir şeyler okuyorum. Resim çekiyorum. Karavan insana keza fazla yalnız olma imkânı veriyor ayrıca de toplumun içinde istediğiniz şekilde var olma…” diyor. Kendisine sıkça “Yalnız ve tehlikesiz nasıl yolculuk edebilirim”, “Türkiye ’de bir bayan yalnız seyahat edebilir mi”, “Bir bayan karavan kullanabilir mi” sorularının sorulduğunu da anlatıyor.

“Apartman hayatından daha güzel, herkes ‘Çok iyi yapmışsınız, hayatı yaşıyorsunuz ’ diyor”

Yıldız Can (üstte, en solda) iki senedir kendi karavanıyla geziyor. Ona sıklıkla “Türkiye ’de bir kadın yalnız seyahat edebilir mi” diye soruluyormuş.

‘BUGÜN BURADASIN, AKŞAM DIĞER BİR YERDE… ’
İzmir
Gökay Akın (Demirören Görsel Medya)

‘Göçebelik gibi bir şey… ’

Elif Fener (Grafiker): Karavan hayatıyla takriben bir sene önce tanışmış, “Göçebelik gibi bir şey fakat hoş… İstediğin bitmiş olabiliyorsun. Bugün buradasın, akşam başka bir yere, yarın bambaşka bir yere gidebiliyorsun, seçeneğin fazla artı. Karavanda yaşamanın tek zorluğu, rahata ve genişliğe çok alışılmış olduğumuzdan üç- dört metrelik bir şeyin içine sıkışıyor olmak… Lakin kendi konforunu yarattığında istediğin her şeyi yapabiliyor ve hayatını burada sürdürebiliyorsun” diyor. 

“Apartman hayatından daha güzel, herkes ‘Çok iyi yapmışsınız, hayatı yaşıyorsunuz ’ diyor”

Resim: Gökay AKIN

‘Evinizi satıp karavan alın ’ 

Hakan Berkan (Emekli): Üç yıldır karavanda yaşıyor: “Karavanda her şey kişiye özel. İçini yaptırdım, bir evde olması gereken ne varsa tümü burada da var. Evet, şayet bu şekilde birazcık maliyetli oluyor lakin bir kere yaptırıyor ve daha sonra rahat ediyorsunuz. Doğayla barışık yaşıyorsanız mükemmel bir seçenek, evinizi satıp karavan almanızı tavsiye ederim.” 

‘Bir gelen bir daha geliyor ’

Nagihan Başaran (Emekli): Kamp hayatına 99 depreminden sonradan başlamış, “Kamp, karavan benim için özgür seslenmek. Genel Olarak bir gelen bir daha bitmiş geliyor, gelmezlik yapamıyor. Günlerim fantastik geçiyor. Kitap okuyorum, oyun oynuyorum, komşuluk yapıyoruz, yemeğimizi yapıyoruz, birlikte yiyor, içiyoruz. Banyo, tuvalet her şey var. Yalnızca çamaşır hususunda birazcık zorlanıyoruz. Onu da giysilerimizi dışında çamaşır yıkayan yerlere götürerek çözüyoruz” diyor.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.