Aşıdan kaçan iyi okusun Yoğun bakımların ürküten verileri

Aşıdan kaçan iyi okusun! Yoğun bakımların ürküten verileri…

ABONE OL
Haziran 2, 2021 04:39
Aşıdan kaçan iyi okusun Yoğun bakımların ürküten verileri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CEHENNEMİ GÖRDÜM

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin: Ben, aşıdan önce COVID oldum. Damdan düşen bilir. Cehennemi görmeden cennete şahane, biz cehennemi görenlerdeniz. Fazla ağır olmasa bile, 2-3 gün nefesiniz kesiliyor, ateşiniz 40 ’ların üstüne çıkıyor, insanlıktan çıkıyorsunuz. Onun için herkesten rica ediyorum, mutlaka aşınızı olun. Ben de çevremdeki bütün dostlarıma, arkadaşlarıma ‘Mutlaka aşınızı yaptırın ’ diyorum. Sadece 84 milyonun da değil, artık dünyanın değişik ülkelerinden gelip bizde oturmuş olan 6 milyon kişiyi de aşılamalıyız.

AŞIYLA HAFİF ATLATTIM

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya: Ben aşı olduktan sonradan korona oldum. Onun için hastane yerine evde geçirdim. Doktorlarım da ‘Aşı olduğunuz için bakımlı geçirdiniz, ağrınız sızınız eksik oldu, aksi halde fazla daha sıkıntılı geçirme ihtimaliniz vardı ’ dediler. Akciğerime inmedi, adi ağrılarla, öksürükle atlattım. Aşı olmasam daha ağır geçirebilirdim. acilen Türkiye ’de 3 değişiklik aşı var, hangisini istiyorlarsa onu olsunlar ama mutlaka aşı olmalarını tavsiye ederim. Ailemde, çevremde olan herkese de bunu öğüt ettim, aşı sırası gelenlerin tümü de oldu.

HALA ETKİSİ SÜRÜYOR

class=’cf’>

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Selçuk Köse: Türkiye ’de COVID-19 ’u ilk ve en ağır geçirenlerden biriyim. Bende fazla belirgin bir iz kalmadı fakat hafif denge sorunlarım, biraz da amnezi problemim sürüyor. COVID-19 enfeksiyonunu ağır geçirenlerde kalan bir problem bu. Beyin sapı ve beyincik bölgesinde damarların tıkanmasıyla ilgili sorunlar. Ben bir tıp çalışanı ve afiyet mensubu olarak herkese aşı olmalarını öneririm. Ben de aşılarımı oldum. Hasta olmasaydım, aşıyı birincil olanlardan biri olurdum. şu anda en koruyucu ve en büyük silahımız aşılar.

KORKUNÇ BİR HASTALIK

Oyuncu Nilgün Belgün: Aşı olun, bu çok kayda değer. Bu hastalığı geçiren biri olarak kimsenin yakalanmasını istemem. Çok fena geçirdim, dehşet bir halsizlikti. Aşı almak için benim de bir ayım kaldı. Tatil dönüşünde aşımı olacağım. Kendinize yerinde olan bir tanesini seçin ve lütfen aşı olun. Sanatı seven, sanat bakmak isteyen bir lahza önce aşıyı olur!

AŞIDAN KAÇANLARA BILIRKIŞI UYARISI: ‘YARIM İNSAN ’ OLMA RİSKİNE LAYIK Mİ?

class=’cf’>

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, aşı olmayanları çarpıcı bir örnekle uyardı: “Koronaya yakalananların yüzde 20 ’si ağır geçiriyor. Yüzde 2 ila 7 ’si fazla şiddetli geçirip yoğun bakıma düşüyor. Yoğun bakıma girenlerin az kalsın yüzde 40 ’ı hayatını kaybediyor. Kurtulanların bir kısmı fonksiyonel kapasiteleri azalmış olarak iyileştikleri için ‘yarım insan ’ olarak ömrünü tamamlamak zorunda kalıyor. Bu riske değer mi? Üstelik yoğun bakıma düşen grup muhakkak koronavirüsün attığı yumruk sonrası öteki mikropların devreye girdikleri, organ fonksiyon bozukluklarının görüldüğü durumlarla karşısında karşıya kalıyor. Yoğun bakım sürecinde en düşük bir ya da iki kere sekonder bakteriyel ya da mantar enfeksiyonlarıyla septik şok atakları geçiriyorlar. Yani koronavirüsten kurtulsalar bile öteki ölümcül hastalıklarla aleyhinde karşıya kalıyorlar. Bu yüzden sırası gelen herkesin aşı olması gerekir.”

class=’cf’>

SIRA 50 YAŞTA

Aşıdan kaçan iyi okusun Yoğun bakımların ürküten verileri...


Türkiye ’nin aşı takvimine tarafından dün, 50 yaş ve üstüne aşılama başladı. Randevusunu alarak yurt genelindeki hastanelere giden 50 yaş ve üzeri vatandaşlara birincil doz aşıları uygulandı. (AA)

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.